Vijeće usuglasilo nova pravila za prekograničnu energetsku infrastrukturu - revidirana uredba

14.06.2021.

Vijeće je danas (11.6. 2021.) postiglo opći pristup reviziji Uredbe o transeuropskim mrežama za energiju (TEN-E). Cilj revidirane uredbe TEN-E je modernizirati, dekarbonizirati i međusobno povezati prekograničnu energetsku infrastrukturu EU-a kako bi pomogao EU-u u postizanju ciljeva klimatske neutralnosti do 2050. godine. Revidirana Uredba također ima za cilj nastaviti osiguravati integraciju tržišta, konkurentnost i sigurnost opskrbe.

Revizijom Uredbe TEN-E utvrđeno je 11 prioritetnih koridora i 3 prioritetna tematska područja za razvoj i međusobno povezivanje. To će se učiniti uglavnom kroz projekte od zajedničkog interesa (PCI), financirane iz Instrumenta za povezivanje Europe za razdoblje 2021.-2027. Izmijenjena Uredba ažurira kategorije infrastrukture prihvatljive za potporu s naglaskom na dekarbonizaciju i dodaje novi fokus na pučinske električne mreže, vodikovu infrastrukturu i pametne mreže.

Vijeće je svojim stajalištem odlučilo ukinuti potporu novim projektima prirodnog plina i nafte i uvesti obvezne kriterije održivosti za sve projekte. Tijekom prijelaznog razdoblja do 31. prosinca 2029. godine, namjenska sredstva vodika pretvorena iz prirodnog plina mogu se koristiti za transport ili skladištenje unaprijed definirane mješavine vodika s prirodnim plinom ili biometanom. Odabrani projekti pokazuju kako će do kraja ovog prijelaznog razdoblja ta imovina prestati biti imovina prirodnog plina i postati namjenska imovina vodika. Procjena projekata također će osigurati da su sredstva dizajnirana s ciljem stvaranja namjenskih sredstava za vodik do kraja prijelaznog razdoblja i da neće dovesti do produljenja vijeka trajanja prirodnog plina. Svrha je postupno dekarboniziranje ovog sektora i povećanje udjela obnovljivih plinova u cjevovodima.

U svom stavu Vijeće je posebno naglasilo energiju iz obnovljivih izvora u vezi sa svom imovinom, uključujući pametne plinske mreže.

U slučaju Cipra i Malte, koji još uvijek nisu međusobno povezani s transeuropskom plinovodnom mrežom, projekti u razvoju ili planiranju kojima je dodijeljen status Projekta od zajedničkog interesa prema prethodnoj Uredbi zadržat će svoj status dok interkonekcija ne bude dovršena. Svrha ove iznimke je zaustaviti izolaciju ove dvije države članice i omogućiti im pristup budućim energetskim tržištima, uključujući vodik.

Vijeće je odlučilo uključiti određene vrste elektrolizatora koji doprinose održivosti u opseg Uredbe. Ti elektrolizatori u projektu trebaju imati najmanje 100 MW snage. Proizvodnja vodika, posebno iz obnovljivih izvora, od ovih elektrolizatora mora udovoljavati zahtjevu za uštedom emisija stakleničkih plinova u životnom ciklusu od 70% u odnosu na usporedbu fosilnih goriva od 94g CO2e / MJ.

Države članice također su se složile pojednostaviti i ubrzati postupke izdavanja dozvola i odobrenja.

Prema stajalištu Vijeća, revidirana Uredba i dalje će osiguravati da novi projekti odgovaraju ciljevima tržišne integracije, konkurentnosti i sigurnosti opskrbe. Također će nastaviti podržavati projekte koji povezuju regije trenutno izolirane od europskih energetskih tržišta, koji jačaju postojeće prekogranične međusobne veze i koji promiču suradnju sa zemljama izvan EU.

Tekst općeg pristupa bit će uskoro dostupan.

Pozadina i sljedeći koraci

Europska komisija predstavila je svoj prijedlog revidiranog TEN-E 15. prosinca 2020. Danas postignuti opći pristup poslužit će kao osnova za stajalište Vijeća u pregovorima s Europskim parlamentom o pronalaženju konačnog sporazuma o budućem zakonodavstvu. Jednom kada se pronađu privremeni politički sporazum između dviju institucija, formalni postupak usvajanja osigurat će transformaciju sporazuma u zakonodavstvo.

 

vrh stranice