Komisija dodijelila više od milijardu eura za inovativne projekte za klimatsku tranziciju EU-a

04.04.2022.

Komisija je za sedam velikih projekata potpisala sporazume o dodjeli bespovratnih sredstava u ukupnom iznosu od 1,1 milijarde eura iz inovacijskog fonda EU-a, koji se financira prihodima iz sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS EU-a). Cilj je tih projekata smanjiti emisije za više od 76 Mt ekvivalenta CO2 u prvih deset godina rada. U okviru tih sedam projekata uvode se inovativne niskougljične tehnologije na industrijskoj razini u ključnim sektorima kao što su vodik, čelik, kemikalije, cement, solarna energija, biogoriva te hvatanje i skladištenje ugljika.

Frans Timmermans, izvršni potpredsjednik za europski zeleni plan, izjavio je: Europska komisija dodijelila je 1,1 milijardu eura iz inovacijskog fonda kako bi inovativnim, naprednim poduzećima koja razvijaju najsuvremenije tehnologije pomogla da postanu predvodnici u klimatskoj tranziciji svojih sektora. To je pametno ulaganje u dekarbonizaciju i otpornost našega gospodarstva; njime se jača položaj europske industrije kao globalnog predvodnika u području čiste tehnologije, omogućava otvaranje lokalnih radnih mjesta i ubrzava zelena tranzicija.

 

Ukratko o projektima

Kairos@C: Projekt Kairos@C provodi se u luci Antwerpen (Belgija), a usmjeren je na stvaranje prvog i najvećeg prekograničnog vrijednosnog lanca hvatanja i skladištenja ugljika s ciljem hvatanja, ukapljivanja, prijevoza i trajnog skladištenja CO2. Kairos@C omogućit će primjenu nekoliko inovativnih tehnologija kojima se tijekom prvih deset godina rada mogu izbjeći atmosferske emisije 14 Mt ekvivalenta CO2.

BECCS at Stockholm: Taj se projekt provodi u Stockholmu (Švedska), a cilj mu je u tom gradu uspostaviti cjelovito postrojenje za proizvodnju bioenergije sa hvatanjem i skladištenjem ugljika (BECCS) u postojećem postrojenju za proizvodnju električne i toplinske energije iz biomase. U projektu se hvatanje CO2 kombinira s oporabom topline, čime će se u prvih deset godina rada izbjeći emisije 7,83 Mt ekvivalenta CO2. To je više od ukupne količine emisija stakleničkih plinova iz proizvodnje električne i toplinske energije u javnom sektoru u Švedskoj 2018.

Hybrit Demonstration: Demonstracijski projekt Hydrogen Breakthrough Ironmaking Technology (HYBRIT) provodit će se u Oxelösundu i Gällivareu (Švedska), a cilj mu je iz temelja preobraziti europsku industriju željeza i čelika i tehnologije koje se temelje na fosilnim gorivima zamijeniti klimatski neutralnim alternativama kao što su proizvodnja i upotreba zelenog vodika. U prvih deset godina rada mogle bi se izbjeći emisije 14,3 Mt ekvivalenta CO2. Uz to, u projektu će se primjenjivati tehnologija koja bi sektor proizvodnje čelika mogla učiniti znatno klimatski prihvatljivijim.

Ecoplanta: Taj će se projekt provoditi u El Morellu (Španjolska), a cilj će mu biti na europskom tržištu uspostaviti prvo komercijalno postrojenje u kojem se koristi otpad koji bi inače završio na odlagalištima. To će postrojenje proizvoditi 237 kt metanola godišnje i pritom oporabiti 70 % ugljika prisutnog u materijalima koji se ne mogu reciklirati. Zahvaljujući projektu, u prvih deset godina rada izbjeći će se emisije 3,4 Mt ekvivalenta CO2.

K6 Program: Provodit će se u Lumbresu (Francuska), a cilj mu je proizvodnja prvog ugljično neutralnog cementa u Europi, čime bi postao reprezentativni projekt industrije cementa u cijelom svijetu i pridonio prelasku na čistu energiju u tom sektoru, u kojem je teško smanjiti emisije. U okviru projekta na industrijskoj će se razini primjenjivati inovativna kombinacija zrakonepropusne peći i tehnologije kriogenog hvatanja ugljika, a CO2 koji bi se inače ispustio u atmosferu skladištit će se na lokaciji u Sjevernom moru. Zahvaljujući tom projektu, u prvih deset godina rada izbjeći će se emisije 8,1 Mt ekvivalenta CO2.

TANGO: Projekt će se provoditi u Cataniji (Italija), a bit će usmjeren na razvoj pilot-linije na industrijskoj razini za proizvodnju inovativnih visokoučinkovitih fotonaponskih modula. Proizvodni kapacitet tih modula tako će se povećati 15 puta: na 3 GW s prijašnjih 200 MW godišnje. U prvih deset godina od puštanja proizvedenih modula u rad moći će se izbjeći emisije 25 Mt ekvivalenta CO2. Osim toga, zahvaljujući projektu TANGO ojačat će se lanac vrijednosti u europskoj fotonaponskoj industriji na početku proizvodnog lanca.

SHARC: Projekt Sustainable Hydrogen and Recovery of Carbon (Održivi vodik i oporaba ugljika, SHARC) provodit će se u rafineriji u Porvoou (Finska), a cilj mu je smanjiti emisije stakleničkih plinova prelaskom s proizvodnje vodika iz fosilnih goriva na proizvodnju vodika iz obnovljivih izvora (uz primjenu elektrolize) i proizvodnju vodika primjenom tehnologije hvatanja ugljika. Zahvaljujući projektu SHARC u prvih će se deset godina rada izbjeći emisije više od 4 Mt ekvivalenta CO2.

 

Kontekst

Inovacijski fond financira se prihodima od dražbovne prodaje emisijskih jedinica u okviru ETS-a EU-a. Cilj mu je dati pravi financijski poticaj poduzećima i javnim tijelima kako bi već sad ulagala u novu generaciju niskougljičnih tehnologija te poduzećima iz EU-a pružiti prednost prvog ulaska kako bi mogla postati globalni tehnološki predvodnici.

Inovacijskim fondom upravlja Europska izvršna agencija za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA), a Europska investicijska banka pruža pomoć za razvoj perspektivnih projekata koji još nisu posve spremni za provedbu. Iz Fonda se dodjeljuju i manja bespovratna sredstva. Jučer, 31. ožujka, objavljen je drugi poziv na podnošenje prijedloga.

Sredstva za inovacijski fond trenutačno se dobivaju prodajom 450 milijuna emisijskih jedinica u okviru aktualnog ETS-a u razdoblju od 2021. do 2030. Prema prijedlozima Europske komisije u okviru paketa „Spremni za 55 %” (Fit for 55), tome bi se pridodalo još 50 milijuna emisijskih jedinica iz revidiranog ETS-a i 150 milijuna jedinica iz novog sustava koji bi obuhvaćao emisije iz cestovnog prometa i zgrada. Usto bi se emisijske jedinice koje bi se inače besplatno dodijelile industrijskim sektorima obuhvaćenima mehanizmom za prilagodbu ugljika na granicama prodavale na dražbi i dodavale u inovacijski fond.

 

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

Opis uspješnih velikih projekata

Internetske stranice inovacijskog fonda

Predložena revizija ETS-a EU-a

Provedba europskog zelenog plana

vrh stranice