Komisija aktivirala krizne mjere za financijsku potporu sektorima ribarstva i akvakulture

06.04.2022.

Europska komisija je odlučila aktivirati nove krizne mjere za potporu sektorima ribarstva i akvakulture u kontekstu invazije Rusije na Ukrajinu. Kriznim mehanizmom Europskog fonda za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu (EFPRA) omogućit će se trenutačna pomoć gospodarskim subjektima u sektorima ribarstva, akvakulture i prerade morskih prehrambenih proizvoda tako što će se za njihove gospodarske gubitke i dodatne troškove osigurati financijska naknada.

 

Države članice moći će dodijeliti financijsku naknadu gospodarskim subjektima za gubitak prihoda zbog trenutačnog poremećaja na tržištu te „potporu za skladištenje” proizvođačkim organizacijama. Taj je mehanizam dodatak privremenom okviru za krizne situacije, kojim se državama članicama omogućuje da pruže pomoć putem državnih potpora.

Virginijus Sinkevičius, povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo, izjavio je: Rat u Ukrajini rat je protiv svih nas. Naši sektori ribarstva, akvakulture i prerade teško su pogođeni visokim cijenama energije, kisika i sirovina, već drugi put u razdoblju nakon pandemije bolesti COVID-19. Stoga ponovno poduzimamo brze mjere kako bismo im pomogli u ovim previranjima. Te hitne krizne mjere ni na koji način ne bi smjele ometati naše dugoročne napore za strukturnu energetsku tranziciju sektora ribarstva i akvakulture kako bi se ostvarili ciljevi europskog zelenog plana.

 

Pružanje naknade za potporu ugroženim sektorima

Uslijed vojne agresije Rusije na Ukrajinu došlo je do povećanja cijena energije i sirovina, pojavili su se visoki dodatni operativni troškovi i smanjile su se profitne marže u sektorima ribarstva, akvakulture i prerade morskih prehrambenih proizvoda. Mehanizmom koji je danas aktiviran državama članicama omogućuje se odobravanje dviju vrsta kriznih mjera:

  • financijsku naknadu gospodarskim subjektima u sektorima ribarstva, akvakulture i prerade za izgubljeni prihod i dodatne troškove zbog trenutačnog poremećaja na tržištu; dodatni troškovi energije mogu se pokriti naknadom ako su povezani s poremećajem na tržištu uzrokovanim vojnom agresijom Rusije na Ukrajinu
  • financijsku naknadu organizacijama proizvođača ako provode mehanizam skladištenja zajedničke organizacije tržišta („potpora za skladištenje”); tim se mehanizmom organizacijama proizvođača omogućuje skladištenje proizvoda svojih članova kako bi se osigurala zadovoljavajuća razina cijene na tržištu.

Krizni mehanizam EFPRA-e privremena je mjera. Primjenjuje se retroaktivno od 24. veljače 2022., datuma početka agresije Rusije na Ukrajinu, i trajat će do kraja 2022. Države članice mogu odlučiti hoće li ga primijeniti. Ako to učine, morat će ga uključiti u sljedeću verziju svojeg programa EFPRA-e, koja se podnosi Komisiji.

 

Kontekst

Zbog posljedica agresije Rusije na Ukrajinu velik broj ribara EU-a ne izlazi u ribolov jer im je jeftinije ostati u luci. Gotovo cijela flota EU-a postaje neprofitabilna. Osim toga, ribarska plovila koja obavljaju ribolov u Crnome moru suočavaju se s prijetnjom mogućih vojnih aktivnosti, zbog čega preventivno obustavljaju svoje aktivnosti. Povećanje troškova energije i sirovina te visoki troškovi logistike i prijevoza negativno utječu i na sektore akvakulture i prerade. Očekuje se da će tržište ribe doživjeti negativan šok u opskrbi svježim proizvodima ribarstva (EU-a) zbog prekida ribolovnih aktivnosti te određenim prerađenim ili konzerviranim proizvodima zbog nestašice sirovina.

U skladu s Uredbom o EFPRA-i Komisija može aktivirati mehanizam potpore u kriznim situacijama u slučaju izvanrednog događaja koji uzrokuje znatan poremećaj tržištâ.

 

Više informacija

Poveznica na Odluku

Pitanja i odgovori o kriznom mehanizmu za financijsku potporu sektoru ribarstva i akvakulture

 

vrh stranice