Europski parlament izglasao nova pravila o objavljivanju plaćenog poreza na dobit

11.11.2021.

Zastupnici su usvojili nova pravila koja će obvezati velike korporacije da objave koliko poreza plaćaju u svakoj državi članici. Cilj je suzbiti praksu izbjegavanja plaćanja poreza.

Ukratko:

  • Multinacionalna poduzeća morat će javno objavljivati iznose poreza koji plaćaju u svakoj državi članici
  • Fleksibilnost uz detaljna pravila za sprečavanje zlouporabe od strane kompanija

Usvajanjem direktive na plenarnoj sjednici danas, (11.11. 2021.)  zastupnici su okončali zakonodavni postupak koji su pet godina odugovlačile vlade nekih država.

Multinacionalna poduzeća i njihova društva kćeri koja su aktivna u više država članica i čiji godišnji prihod premašuje 750 milijuna eura morat će sada objaviti iznose poreza koji plaćaju u svakoj državi članici. Te će informacije morati biti javno dostupne i na internetu na jedinstvenom obrascu te u strojno čitljivom formatu.

Detaljno izvješćivanje za veću transparentnost

Prema postignutom dogovoru, podaci koje objavljuju kompanije morat će biti raščlanjeni na specifične stavke kako bi se olakšala upotreba dostavljenih informacija i povećala transparentnost. To uključuje podatke o prirodi poslovanja poduzeća, broju stalnih zaposlenika, iznosu dobiti ili gubitka prije oporezivanja, akumuliranom i plaćenom porezu na dobit te akumuliranoj dobiti.

Dodatne sigurnosne mjere za sprečavanje zlouporabe

Društva kćeri i podružnice ispod navedenog praga prihoda od 750 milijuna eura također će morati objavljivati porezne informacije ako se utvrdi da su osnovani samo zato da bi poduzeće moglo izbjeći nove obveze izvješćivanja.

Neke odredbe omogućuju multinacionalnim kompanijama privremeno izuzeće od određenih obveza izvješćivanja, ali ta su izuzeća strogo ograničena.

Ekstrateritorijalni doseg

U skladu s tekstom direktive, izvješća o poreznoj transparentnosti obuhvaćaju i zemlje izvan Unije koje su na EU-ovu popisu nekooperativnih jurisdikcija u porezne svrhe (tzv. „crni” i „sivi” popis EU-a). Iako su zastupnici izvorno tražili još strože odredbe za suzbijanje premještanja dobiti u porezne oaze izvan EU-a i ova nova pravila omogućit će razotkrivanje poreznih prihoda koji se gube kroz porezne oaze. U rezoluciji iz siječnja 2021. Parlament je utvrdio da su šest od 20 najvećih poreznih oaza države članice Unije te da su među šest najvećih čak dvije EU članice. Prema studiji direktora Poreznog opservatorija EU-a, oko 80 % dobiti premještene u Uniju usmjerava se u porezne oaze unutar EU-a.

Izjava

Suizvjestiteljica Evelyn Regner (S&D, Austrija) izjavila je: „Upornost se isplati. Unatoč svim nesuglasicama i petogodišnjoj blokadi u Vijeću, možemo ponosno reći da smo dobili odgovor na poziv na veću transparentnost kada je riječ o porezu na dobit. Poduzeća su predugo igrala prema vlastitim pravilima. Zahvaljujući transparentnosti koju pruža javno izvješćivanje po zemljama, sada ćemo moći rasvijetliti tu mutnu korporativnu džunglu.”

Suizvjestitelj Ibán García del Blanco (S&D, Španjolska) izjavio je: „Današnje usvajanje zakonodavstva dugo je očekivani korak u povećanju transparentnosti poduzeća, što je presedan u svijetu. EU mora stati na kraj tajnovitosti oko toga gdje i kako multinacionalne kompanije posluju i koliko poreza plaćaju u svakoj zemlji. Građani, ulagači, sindikati, istraživači i novinari imaju pravo na te informacije, a korporacije moraju pokazati da se ponašaju odgovorno.“

Sljedeći koraci

Direktiva će stupiti na snagu 20 dana nakon objave u Službenom listu Europske unije.

Države članice moraju je prenijeti u nacionalno zakonodavstvo u roku od 18 mjeseci.

Prve odredbe Direktive počet će se primjenjivati na poduzeća sredinom 2024. godine.

Direktiva sadrži i klauzulu o preispitivanju. To znači da će se nakon četiri godine napraviti procjena učinkovitosti, te donijeti odluka o produljenju pravila.

 

Tekst Direktive postat će dostupan na stranicama Europskog parlamenta.

vrh stranice