Europska zdravstvena unija: Europski plan za borbu protiv raka

07.06.2021.

Europskim planom za borbu protiv raka preuzeta je politička obveza da će se situacija u pogledu raka preokrenuti te je načinjen još jedan velik korak u izgradnji snažne europske zdravstvene unije i sigurnijeg, spremnijeg i otpornijeg EU-a.

Tijekom 2020. rak je dijagnosticiran u 2,7 milijuna pacijenata u Europskoj uniji, a bitku s rakom izgubilo je njih 1,3 milijuna, uključujući više od 2000 mladih. Ako odmah ne počnemo odlučno djelovati, do 2035. broj oboljelih od raka povećat će se za 24 %, a ta će bolest postati glavni uzrok smrti u Uniji.

U okviru europskog plana za borbu protiv raka na raspolaganju će biti 4 milijarde eura, uključujući 1,25 milijardi eura iz budućeg programa „EU za zdravlje”.

Održiva prevencija raka spašava živote

U približno 40 % slučajeva oboljenje od raka moguće je spriječiti: učinkovitim strategijama prevencije raka može se spriječiti obolijevanje, spasiti živote i smanjiti patnju.

Zajedničkim naporima Unija može raditi na postizanju sljedećih ciljeva:

  • generacija bez duhana: cilj je da do 2040. duhan konzumira manje od 5 % stanovništva
  • smanjenje štetne konzumacije alkohola u skladu s ciljevima održivog razvoja UN-a (relativno smanjenje štetne konzumacije alkohola za najmanje 10 % do 2025.) te smanjenje izloženosti mladih oglašavanju alkohola
  • smanjenje onečišćenja okoliša usklađivanjem EU-ovih standarda kvalitete zraka sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije te smanjenje izloženosti karcinogenim tvarima i zračenju
  • povećanje informiranosti i zdravstvene pismenosti radi promicanja zdravijeg načina života.

 

Poboljšanje sustava za rano otkrivanje raka

Rano otkrivanje raka probirom može pridonijeti spašavanju života. No među državama članicama i dalje postoje nejednakosti u pogledu dostupnosti takvih preventivnih pregleda.

 

Broj osoba u rizičnim skupinama na kojima se provodi probir znatno varira među državama članicama i kreće se

  • od 6 % do 90 %za rak dojke
  • od 25 % do 80 %za rak vrata maternice.

Svatko mora imati jednako pravo na visokokvalitetnu skrb, dijagnosticiranje i liječenje, jednak pristup lijekovima te jednake izglede za izlječenje bez obzira na to gdje živi.

No stope prebolijevanja raka dojke nakon liječenja variraju za 20 % od zemlje do zemlje, a stopa prebolijevanja raka debelog crijeva nakon pet godina kreće se od 49 % do 68 %.

Europskim planom za borbu protiv raka predviđa se stvaranje platforme EU-a za poboljšanje pristupa lijekovima protiv raka te potpora osoblju koje radi u području raka putem međuspecijalističkog programa osposobljavanja.

Poboljšanje kvalitete života oboljelih od raka i osoba koje su preboljele rak

Procjenjuje se da u Europi živi više od 12 milijuna osoba koje su preboljele rak, uključujući oko 300 000 osoba koje su rak preboljele u dječjoj dobi. Svi oni svoj život mogu zahvaliti napretku u ranom otkrivanju raka, učinkovitosti liječenja i pratećoj skrbi za oboljele.

 

  • Zahvaljujući napretku u ranom otkrivanju raka, učinkovitosti liječenja i pratećoj skrbi za oboljele, procjenjuje se da u Europi živiviše od 12 milijunaosoba koje su preboljele rak,uključujući oko 300 000 osoba koje su rak preboljele u dječjoj dobi.

Iako je to razlog za optimizam, ne smije se zaboraviti na potrebu za odgovarajućom skrbi nakon izlječenja, dostupnošću socijalne zaštite te jednakim pristupom financijskim uslugama, uključujući osiguranje.

 

Dodatne informacije dostupna su na poveznicama

Komunikacija: "Europski plan za borbu protiv raka"

Preuzimanje

 

Factsheet: Europe's Beating Cancer Plan

Preuzimanje

 

Factsheet: SAMIRA (Strategic Agenda for Medical Ionising Radiation Applications)

Preuzimanje

 

Ostale poveznice

 

vrh stranice