Klimatska neutralnost: Vijeće uspostavilo Fond za pravednu tranziciju vrijedan 17,5 milijardi EUR

07.06.2021.

Vijeće je danas (7.6. 2021.) donijelo uredbu o uspostavi fonda vrijednoga 17,5 milijardi eura kojim će se doprinijeti pravednoj i uključivoj zelenoj tranziciji. Iz Fonda za pravednu tranziciju (FPT) financirat će se projekti kojima će se smanjiti socioekonomski troškovi za zajednice iz cijeloga EU-a koje uvelike ovise o fosilnim gorivima ili industrijama s visokim emisijama stakleničkih plinova te koje trebaju diversificirati lokalno gospodarstvo.

To je jedna od mjera koje EU poduzima kako bi postigao cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova za 55 % do 2030. i postao klimatski neutralan do 2050.
Da bi europski zeleni plan bio uspješan, moramo ublažiti posljedice za one kojima će dekarbonizacija gospodarstva zadati najteži udarac. Iz Fonda za pravednu tranziciju pružit će se prijeko potrebna potpora poduzećima te radnicima i radnicama na lokalnoj razini kako bismo se mogli boriti protiv klimatskih promjena zajednički, kao Unija, i kako pritom nitko ne bi bio zapostavljen.

Teritorijalni pristup

Kad je riječ o klimatskoj tranziciji, regije i države članice EU-a imaju različite polazne točke i različite kapacitete za suočavanje s izazovima koji su pred njima. U tom je kontekstu cilj FPT-a spriječiti povećanje nejednakosti ulaganjem u područja koja moraju postupno ukinuti proizvodnju i upotrebu ugljena, lignita, treseta i naftnog škriljavca ili moraju iz temelja promijeniti industrije koje iznimno onečišćuju okoliš.

Financijska sredstva stavit će se na raspolaganje samo na temelju teritorijalnih planova za pravednu tranziciju, koje izrađuju države članice u suradnji s relevantnim lokalnim i regionalnim vlastima. U planovima će se utvrditi najteže pogođena područja i njihove potrebe za ulaganjima.

Izvori sredstava

Ukupni iznos od 17,5 milijardi eura (u cijenama iz 2018.) sastoji se od 7,5 milijardi eura dostupnih za proračunsku obvezu za razdoblje 2021. – 2027. i 10 milijardi eura iz instrumenta za oporavak (Next Generation EU) dostupnih tijekom 2021., 2022. i 2023.

Države članice također će doprinijeti programima FPT-a, a mogu i prenijeti sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda plus. Na taj se način potencijalno mogu mobilizirati ulaganja u vrijednosti od gotovo 30 milijardi eura.

Područje primjene potpore

Iz FPT-a pružat će se potpora malim i srednjim poduzećima (MSP-ovi), među ostalim i novoosnovanim poduzećima, te će se podupirati osnivanje novih poduzeća.

Jedna od glavnih svrha fonda jest pomoći ljudima da se prilagode novim prilikama za zapošljavanje, i to ulaganjem u osposobljavanje i prekvalifikaciju radnika i radnica te osoba koje traže posao, u pružanje pomoći pri traženju posla te u mjere socijalnog uključivanja.

Druge vrste ulaganja obuhvaćaju ulaganja u istraživanje i inovacije, prijenos naprednih tehnologija, cjenovno pristupačnu zelenu energiju i skladištenje energije, dekarbonizaciju lokalnog prometa, digitalizaciju i jačanje kružnog gospodarstva, među ostalim sprečavanjem nastanka otpada.

Iz područja primjene potpore isključena su ulaganja povezana s nuklearnim elektranama, fosilnim gorivima i duhanskim proizvodima.

Kontekst

Fond za pravednu tranziciju jedan je od triju stupova mehanizma za pravednu tranziciju, koji je predložen u okviru europskog zelenog plana kako bi se osiguralo da se tranzicija odvija na pravedan način. Druga su dva stupa proračunsko jamstvo u okviru programa InvestEU i instrument za kreditiranje u javnom sektoru.

Sljedeći je korak objava uredbe o FPT-u u Službenom listu Europske unije. Stupit će na snagu dan nakon objave.

Tekst Uredbe dostavljam na poveznici:

 

 

vrh stranice