Energetski učinkovite tehnologije i politike računalstva u oblaku za ekološki prihvatljivo tržište u oblaku

09.11.2020.

Europska komisija danas (9. studenog 2020.) je objavila studiju Energetski učinkovite tehnologije i politike računalstva u oblaku za ekološki prihvatljivo tržište u oblaku. Ova studija bavi se pitanjem sve veće potrošnje energije uslijed širenja usluga u oblaku u Europi.

Tema energetski učinkovitog računanja u oblaku postala je prioritet na političkom dnevnom redu Europske unije, a Europska digitalna strategija postavlja cilj postizanja klimatski neutralnih, visoko energetski učinkovitih i održivih podatkovnih centara najkasnije do 2030. godine.

Glavni nalazi studije su:

  • U 2018. godini potrošnja energije podatkovnih centara u EU iznosila je 76,8 TWh. Očekuje se da će ovo porasti na 98,52 TWh do 2030. godine, što je porast od 28%.
  • Ovo povećanje u apsolutnom iznosu može se vidjeti i u relativnom smislu: unutar EU-a podatkovni centri činili su 2,7% potražnje za električnom energijom u 2018. godini i dosegnut će 3,21% do 2030. godine ako se nastavi na sadašnjoj putanji.
  • Sve je veći trend prema rubnom računanju zbog sve veće digitalizacije i s tim povezane potrebe za hvatanjem, prijenosom i obradom sve više i više podataka. 2018. rubni podatkovni centri činili su 2% energije koju koriste podatkovni centri. Očekuje se da će se taj udio povećati na 12% do 2025. godine.

Nadalje, studija otkriva da, zbog prirode računalstva u oblaku i raznolikosti pružatelja usluga u oblaku, ne postoji jedinstveno rješenje za postizanje cilja 2030. godine. Ipak, postojeći instrumenti mogu se - u različitom stupnju - koristiti kao polazna točka ili barem kao nadahnuće za daljnji razvoj ili novi dizajn instrumenata politike. Primjeri uključuju EU kodeks ponašanja o energetskoj učinkovitosti podatkovnog centra i predstojeće revizije Uredbe o ekološkom dizajnu o poslužiteljima i proizvodima za pohranu podataka i Direktive o energetskoj učinkovitosti.

Zahvaljujući nalazima studije, Komisija bolje razumije trenutnu situaciju u EU, omogućavajući joj da bolje usmjeri daljnje aktivnosti na poticanje energetski učinkovitih podatkovnih centara i usluga u oblaku. Preporuke o budućim političkim akcijama koristit će se za utvrđivanje sljedećih koraka prema zelenim podatkovnim centrima i računalstvu u oblaku. Te će preporuke poslužiti daljnjoj studiji koja istražuje konkretnije i djelotvornije mjere politike i procjenjuje njihov utjecaj na energetsku učinkovitost podatkovnih centara u EU.

 

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

Završno izvješće studije

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/energy-efficient-cloud-computing-technologies-and-policies-eco-friendly-cloud-market

vrh stranice