Komisija uvodi nadzor uvoza bioetanola

06.11.2020.

Komisija od jučer, (5. studenog 2020.)  uvodi nadzor uvoza obnovljivog goriva etanola („bioetanol”) u Uniju. U okolnostima gospodarskog pada uzrokovanog bolešću COVID-19 posljednjih je mjeseci znatno porastao uvoz bioetanola po niskim cijenama.

Europski proizvođači bioetanola iznijeli su dokaze da bi daljnje povećanje uvoza tom sektoru nanijelo ekonomsku štetu. Komisija je zato odmah omogućila praćenje obujma uvoza, što će proizvođačima bioetanola omogućiti bolju procjenu stanja.

Izvršni potpredsjednik Komisije i povjerenik za trgovinu Valdis Dombrovskis izjavio je: Naša su gospodarstva još pod utjecajem posljedica pandemije i naš proces oporavka ne bi smjele kočiti prakse trećih zemalja kojima se narušava tržišno natjecanje. Zato moramo pomno pratiti sva trgovinska kretanja koja mogu biti rezultat nepoštenog tržišnog natjecanja. Danas je to bioetanol, ali uskoro bi i drugi proizvodni sektori mogli zatražiti nadzor uvoza radi bolje zaštite od tih neželjenih praksi.

 

Komisijin nadzor uvoza nije mjera kojom se ograničava uvoz, nego mjera za brzo praćenje kretanja uvoza određenih proizvoda. Dobiveni će podaci biti javno dostupni. Proizvođačima bi to trebalo omogućiti bolji pregled stanja u njihovu sektoru i dati im pouzdane podatke za razmatranje eventualnih daljnjih koraka.

Povod za uvođenje nadzora bio je zahtjev koji je uputila Francuska uime europskih proizvođača bioetanola. Naveli su dovoljno podataka iz kojih je vidljivo da se uvoz nedavno znatno povećao kao i pokazatelje da on može nanijeti ekonomsku štetu.

Provedbenim aktom, koji su podržale države članice i koji je objavljen danas, omogućen je jednogodišnji nadzor uvoza iz svih zemalja podrijetla. Statistički podaci o uvozu objavljivat će se svakog mjeseca na Komisijinim internetskim stranicama.

 

Budući da bi se u sličnim situacijama mogli naći drugi proizvodni sektori Unije, Komisija je otvorena za razmatranje drugih utemeljenih zahtjeva. Mogućnost nadzora uvoza mogu iskoristiti europski gospodarski sektori koji mogu dati dostatne polazne dokaze znatnog nepovoljnog učinka i štete zbog nedavnog povećanja uvoza. 

 

Prema pravnom okviru Unije takve bi zahtjeve trebalo upućivati preko država članica. Komisija potvrđuje da dionicima može osigurati odgovarajuće alate za praćenje radi predviđanja trgovinskih pritisaka na druge sektore europskog gospodarstva. 

vrh stranice