Državne potpore: Komisija pojednostavnjuje pravila o potporama u kombinaciji s potporom Unije i uvodi nove mogućnosti

23.08.2021.

Europska komisija je odlučila o proširenju područja primjene Uredbe o općem skupnom izuzeću (GBER), čime će se državama članicama omogućiti provedba određenih mjera potpore bez prethodnog nadzora Komisije. Revidirana pravila odnose se na sljedeće: i. potpore koje dodjeljuju nacionalna tijela za projekte koji se financiraju putem određenih programa Unije kojima se centralizirano upravlja u okviru novog višegodišnjeg financijskog okvira i ii. određene mjere državne potpore za potporu zelenoj i digitalnoj tranziciji, a koje su istodobno relevantne za oporavak od gospodarskih posljedica pandemije koronavirusa.

Izuzimanje takve potpore od obveze prethodne prijave uvelike pojednostavnjuje situaciju i državama članicama olakšava brzu provedbu takvih mjera ako su ispunjeni uvjeti kojima se ograničava narušavanje tržišnog natjecanja na jedinstvenom tržištu.

Izvršna potpredsjednica nadležna za politiku tržišnog natjecanja Margrethe Vestager izjavila je: Komisija pojednostavnjuje pravila o državnim potporama koja se primjenjuju na nacionalno financiranje obuhvaćeno područjem primjene određenih programa Unije. Time će se dodatno poboljšati međudjelovanje pravila EU-a o financiranju i pravila EU-a o državnim potporama u okviru novog višegodišnjeg financijskog okvira. Uvodimo i više mogućnosti da države članice pruže državnu potporu za potporu prelasku na zeleno i digitalno gospodarstvo bez potrebe za postupkom prethodnog obavještavanjaa da pritom ne dođe do neopravdanog narušavanja tržišnog natjecanja na jedinstvenom tržištu. Nova pravila također će državama članicama omogućiti da brzo pruže toliko potrebna financijska sredstva za potporu za održiv i otporan oporavak od gospodarskih posljedica pandemije koronavirusa.

Kako bi se poboljšalo međudjelovanje pravila EU-a o financiranju i pravila EU-a o državnim potporama u okviru novog višegodišnjeg financijskog okvira, Komisija pojednostavnjuje pravila o državnim potporama koja se primjenjuju na nacionalno financiranje projekata ili financijskih proizvoda koji su obuhvaćeni određenim nedavno donesenim programima EU-a. Danas predstavljenim izmjenama Uredbe o općem skupnom izuzeću usklađena su pravila EU-a o financiranju i pravila o državnim potporama koja se primjenjuju na te vrste financiranja kako bi se izbjegle nepotrebne komplikacije i istodobno očuvalo tržišno natjecanje na jedinstvenom tržištu EU-a.

Nacionalna sredstva o kojima je riječ odnose se na sljedeće:

  1. operacije financiranja i ulaganja koje se podupiru iz fonda InvestEU
  2. istraživački, razvojni i inovacijski projekti koji su dobili oznaku „pečat izvrsnosti” u okviru programa Obzor 2020 ili Obzor Europa te sufinancirani istraživački i razvojni projekti ili aktivnosti udruživanja u okviru programa Obzor 2020 ili Obzor Europa
  3. projekti europske teritorijalne suradnje, poznati i kao Interreg.

Zahvaljujući današnjoj izmjeni Uredbe o općem skupnom izuzeću države članice sada mogu izravno provoditi te mjere bez prethodne prijave Komisiji, koja mora biti obaviještena tek naknadno. Potporu u tim područjima moguće je izuzeti od obveze prethodne prijave zahvaljujući zaštitnim mjerama ugrađenima u programe Unije kojima centralizirano upravlja Komisija. Konkretno, potporom dodijeljenom u kontekstu tih programa: i. ostvaruje se cilj od zajedničkog interesa ii. ispravlja se određeni tržišni nedostatak ili ostvaruju ciljevi društveno-gospodarske kohezije i iii. potpora je ograničena na nužni minimalni iznos.

Osim toga, izmjenom Uredbe o općem skupnom izuzeću Komisija državama članicama daje još više mogućnosti za pružanje potpore potrebne za dvostruku tranziciju na način koji će im također omogućiti brzu pomoć poduzećima kojima su potrebna financijska sredstva za borbu protiv gospodarskih posljedica pandemije koronavirusa.

Relevantne potpore za ostvarenje tih ciljeva koje su sada izuzete od obveze prethodnog obavješćivanja Komisije imat će ulogu i u nastavku priprema za razdoblje nakon krize. Nove kategorije potpora koje će biti izuzete od obveze obavješćivanja obuhvaćene su područjima politike koja su glavni prioriteti za dvostruku tranziciju. Isto tako, potpore koje se pružaju u tim područjima pridonijet će oporavku od gospodarskih posljedica krize uzrokovane koronavirusom te će se njima osigurati da taj oporavak pridonese prelasku na zeleno i digitalno gospodarstvo. Relevantne kategorije potpora su sljedeće:

  1. potpore za projekte energetske učinkovitosti u zgradama
  2. potpore za infrastrukturu za punjenje i opskrbu gorivom cestovnih vozila s niskim emisijama
  3. potpore za fiksne širokopojasne mreže, mobilne mreže 4G i 5G, određene projekte infrastrukture za transeuropsku digitalnu povezivost i određene vaučere.

Kontekst

Člankom 108. stavkom 3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) propisuje se da države članice obavješćuju Europsku komisiju o svim državnim potporama i da ih primjenjuju tek nakon odobrenja Komisije. Ovlašćujuća uredba EU-a o državnim potporama Komisiji omogućuje da proglasi određene kategorije državnih potpora spojivima s jedinstvenim tržištem i izuzetima od obveze obavješćivanja predviđene Ugovorom.

U Uredbi o općem skupnom izuzeću posebne kategorije državnih potpora proglašene su spojivima s Ugovorom pod uvjetom da ispunjavaju jasne uvjete i te se kategorije izuzimaju od obveze prethodnog obavješćivanja i odobrenja Komisije. To državama članicama omogućuje izravnu provedbu takvih mjera uz potpunu pravnu sigurnost. Uredbom o općem skupnom izuzeću iz 2014. državama članicama omogućena je primjena niza mjera državnih potpora bez prethodnog odobrenja Komisije jer nije vjerojatno da će se njima narušiti tržišno natjecanje. Zbog toga od 2015. nije bilo potrebno obavijestiti Komisiju o više od 96 % novih mjera državne potpore za koje su rashodi prvi put prijavljeni. To je u skladu s Komisijinim pristupom da se želi posvetiti čim bržem ostvarenju čim više rezultata te istodobno smanjiti usmjerenost na područja za koja se smatra da im je dodana vrijednost manje izražena.

Na temelju prijedloga Komisije iz lipnja 2018., a kako bi se olakšala provedba sljedećeg višegodišnjeg financijskog okvira i poboljšalo međudjelovanje pravila EU-a o financiranju i pravila EU-a o državnim potporama, Vijeće EU-a donijelo je u studenome 2018. izmjenu Ovlašćujuće uredbe EU-a o državnim potporama (Uredba Vijeća (EU) 2015/1588). Na temelju revidirane Ovlašćujuće uredbe Komisija ima pravo na ciljane izmjene Uredbe o općem skupnom izuzeću.

Nacrti revidiranog teksta Uredbe o općem skupnom izuzeću bili su predmet dvaju javnih savjetovanja i triju sastanaka Savjetodavnog odbora između Komisije i država članica. Tim se postupkom državama članicama i dionicima zajamčilo dovoljno prilika za iznošenje primjedbi na nacrt prijedloga Komisije. Komisija je pažljivo razmotrila sve primjedbe i, prema potrebi, prilagodila prijedlog.

Osim danas donesenog proširenja područja primjene Uredbe o općem skupnom izuzeću Komisija je već pokrenula novu reviziju Uredbe o općem skupnom izuzeću s ciljem daljnjeg pojednostavnjenja pravila o državnim potporama s obzirom na prioritete Komisije u odnosu na dvostruku tranziciju. O nacrtu teksta te nove izmjene u dogledno vrijeme održat će se savjetovanja s državama članicama i dionicima.

Više informacija

Pitanja i odgovori

 

vrh stranice