Zastupnici pozivaju na pravo na prekid veze na razini cijele EU (right to disconnect)

04.12.2020.

Izvan radnog vremena radnicima mora biti dopušteno isključivanje digitalnih uređaja bez posljedica, smatra Odbor za zapošljavanje EP-a.

U rezoluciji usvojenoj u utorak (1. 12. 2020.)  s 31 glasom za, 6 glasova protiv i 18 suzdržanih, zastupnici u Odboru za zapošljavanje kažu da zemlje EU moraju osigurati da radnici mogu ostvariti pravo na učinkovito prekidanje veze , uključujući i putem kolektivnih ugovora. Ističu da je ovo pravo od vitalnog značaja za zaštitu zdravlja radnika.

Kultura "uvijek uključenosti" i sve veće očekivanje da bi radnici trebali biti dostupni u bilo kojem trenutku mogu negativno utjecati na ravnotežu između poslovnog i privatnog života, fizičko i mentalno zdravlje i dobrobit, tvrdi Odbor za zapošljavanje.

Pozivaju Komisiju da predloži EU direktivu o pravu na prekid veze, jer to pravo nije izričito ugrađeno u pravo EU. Zastupnici u Europskom parlamentu također naglašavaju da bi mogućnost isključivanja s posla trebalo biti temeljno pravo, dopuštajući radnicima da se suzdrže od radnih zadataka i elektroničke komunikacije izvan radnog vremena bez suočavanja s posljedicama.


Sljedeći koraci

O nezakonodavnoj rezoluciji očekuje se izglasavanje na plenarnoj sjednici u siječnju 2021. Nakon što je Parlament odobri, ona će biti upućena Komisiji i zemljama EU na provedbu kao dio budućih regulatornih odluka.


Pozadina

Prema Eurofoundu , od početka pandemije COVID-19, više od trećine radnika u EU sada radi od kuće. Trenutno ne postoji europski pravni okvir koji izravno definira i regulira pravo na isključivanje. Raširena upotreba digitalnih alata i informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT) omogućuje rad s bilo kojeg mjesta i u bilo kojem trenutku. Te tehnologije mogu imati štetne posljedice, produžujući radno vrijeme, brišući granice između radnog i privatnog života i pridonoseći nekim vrstama "radnog nomadizma", a sve pogoršano krizom COVID-19.

vrh stranice