Zapošljavanje državljana Ukrajine_informacija

09.03.2022.

Ukrajina: EU jača solidarnost s osobama u bijegu od rata

Komisija je jučer (8.3. 2022.)  predstavila znatnu potporu koju će EU staviti na raspolaganje kako bi se pomoglo osobama koji bježe od rata u Ukrajini i državama članicama EU-a koje ih primaju. U kontekstu neizazvane i neopravdane ruske vojne invazije na Ukrajinu Europa pokazuje solidarnost potporom u obliku humanitarne pomoći, hitne pomoći za civilnu zaštitu, potpore na granicama te jasnog pravnog statusa koji osobama koje bježe od rata omogućuje da odmah dobiju zaštitu u EU-u.

Pomoć je dostupna u obliku:

  • humanitarne pomoći: Kako je najavila predsjednica von der Leyen, 500 milijuna eura izdvojit će se iz proračuna EU-a za ublažavanje tragičnih humanitarnih posljedica rata u Ukrajini i izvan nje. Od tog iznosa, humanitarna pomoć u iznosu od 90 milijuna eura (85 milijuna eura za Ukrajinu i 5 milijuna eura za Moldovu) već je na putu kako bi se osigurala hrana, voda, zdravstvena skrb i sklonište te zadovoljile osnovne potrebe najugroženijih osoba. Dosad najvećom hitnom aktivacijom Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu milijuni predmeta, uključujući vozila, medicinski pribor, šatore, pokrivače i vreće za spavanje, već su dospjeli do onih kojima su potrebni u Ukrajini, a daljnja se pomoć pruža susjednoj Moldovi, Poljskoj i Slovačkoj radi potpore svima onima koji bježe od rata.
  • potpore za upravljanje granicama: Komisija je izdala operativne smjernice kako bi službenicima graničnog nadzora država članica pomogla da učinkovito upravljaju dolascima na granici s Ukrajinom i skrate vrijeme čekanja uz održavanje visoke razine sigurnosti. Potporu državama članicama pružaju i agencije EU-a, koje su na raspolaganje stavile dodatno osoblje i stručno znanje. Primjerice, na granici EU-a i Ukrajine te Moldove i Ukrajine raspoređeno je 49, a u Rumunjskoj 162 člana osoblja Frontexa. Moldova će primiti i 15 milijuna eura dodatne pomoći za upravljanje situacijom.
  • zaštite osoba u bijegu i potpore kapacitetima za prihvat: EU se u rekordnom vremenu jednoglasno dogovorio o aktivaciji Direktive o privremenoj zaštiti kako bi se ugroženim osobama pružila jasnoća i sigurnost, npr. prava na socijalnu skrb i pristup tržištu rada i obrazovanju. Solidarnost među državama članicama glavno je obilježje tog pristupa. Komisija će koordinirati „platformu za solidarnost” na kojoj države članice mogu razmjenjivati informacije o kapacitetima za prihvat. Fondovi za unutarnje poslove za razdoblje 2021. – 2027. bit će izvor znatnih dodatnih sredstava za države članice kako bi osigurale odgovarajuće prihvatne objekte i učinkovite postupke azila. Komisija predlaže i produljenje razdoblja izvršenja sredstava koja su državama članicama dostupna iz Fonda za azil, migracije i integraciju za razdoblje 2014. – 2020., čime bi se mobilizirala dodatna potpora od oko 420 milijuna eura. Komisija će na portalu Europa objaviti informacije kako bi građanima i privatnom sektoru pomogla da osobama koje bježe od rata pruže potporu putem provjerenih organizacija i da ta potpora odgovara potrebama.
  • mjere kohezijske politike za izbjeglice u Europi: Komisija donosi i zakonodavni prijedlog o kohezijskom djelovanju za izbjeglice u Europi (CARE), koji će omogućiti dodatnu fleksibilnost i financiranje širokog raspona mjera potpore za osobe koje bježe iz Ukrajine sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR), Europskog socijalnog fonda (ESF) i Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD). Na primjer, ti se kohezijski fondovi mogu iskoristiti za ulaganja u obrazovanje, zapošljavanje, stanovanje, zdravstvene usluge i usluge skrbi o djeci, a u slučaju FEAD-a za osnovnu materijalnu pomoć, kao što su hrana i odjeća. Radi dodatne potpore državama članicama, izvanredna stopa sufinanciranja od 100 % koja se primjenjivala u kontekstu pandemije produljit će se za godinu dana. Osim toga, na raspolaganju je i iznos od 10 milijardi eura iz Pomoći za oporavak za koheziju i europska područja (REACT-EU) za 2022. koji se odmah može upotrijebiti za financiranje mjera potpore osobama koje bježe iz Ukrajine.

Kontekst

Ruske oružane snage 24. veljače pokrenule su masovnu invaziju na Ukrajinu. Zbog te neizazvane i neopravdane agresije znatna područja ukrajinskog teritorija sada su ratna područja iz kojih mnogi bježe. Jačanjem humanitarne pomoći za Ukrajinu te financijske i operativne potpore državama članicama i Moldovi, EU i njegove države članice pružaju zaštitu osobama koje bježe od rata u Ukrajini. EU je brzo i odlučno reagirao na rusku agresiju i donošenjem teških sankcija s golemim posljedicama za Rusiju.

EU će i dalje biti ujedinjen u solidarnosti s Ukrajinom i Ukrajincima. Komisija će nastaviti pružati potporu, među ostalim osiguravajući da u svim državama članicama i Moldovi postoji odgovarajuća razina pripremljenosti i dugoročni fokus na rezultatima kako bi se mogle ispuniti nove potrebe.

 

Više informacija dostupno je na poveznicama:

Komunikacija o europskoj solidarnosti s izbjeglicama i osobama koje bježe od rata u Ukrajini

Internetska stranica – Solidarnost EU-a s Ukrajinom

Internetska stranica – Premještanje u EU: informacije za osobe koje bježe od rata u Ukrajini

vrh stranice