Vijeće za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravstvo i pitanja potrošača (zdravstvo), 29. ožujka 2022.

30.03.2022.

Najvažniji rezultati sastanka Vijeća:

Nakon što su saslušali informacije o odgovoru Unije na zdravstvene posljedice rata u Ukrajini, ministri i ministrice razmijenili su mišljenja o predstojećim izazovima povezanima sa strategijom Unije za solidarnost u pogledu cjepiva.

Zdravstvena i humanitarna situacija u Ukrajini

Komisija je obavijestila delegacije o zdravstvenoj i humanitarnoj situaciji u Ukrajini te mjerama koje je uveo EU, među kojima su uspostava mehanizma solidarnosti za premještanje ukrajinskih pacijenata, pristup cijepljenju protiv zaraznih bolesti, posebno kada su u pitanju djeca, te inicijative u području mentalnog zdravlja.

Ministri i ministrice ponovno su istaknuli svoju predanost pružanju zdravstvene potpore Ukrajini i njezinu stanovništvu, ali i državama članicama na granicama EU-a koje se nalaze na prvoj liniji pružanja medicinske skrbi ukrajinskim izbjeglicama.

 

Strategija EU-a za solidarnost u pogledu cjepiva

Dvije godine od početka pandemije i godinu dana nakon pokretanja kampanja cijepljenja u Uniji države članice raspravljale su o ažuriranju svoje strategije nabave i doniranja cjepiva kako bi odgovorile na nove izazove u području cijepljenja protiv bolesti COVID-19.

Epidemiološka situacija povezana s cirkulacijom virusa SARS-CoV-2 u Europi i svijetu poboljšava se, a istodobno ponuda cjepiva sada premašuje potražnju i u državama članicama i u zemljama primateljicama donacija Unije.

Unija se obvezala da će do sredine 2022. donirati 700 milijuna doza kako bi podržala cilj Svjetske zdravstvene organizacije o cijepljenju 70 % svjetskog stanovništva. Do ožujka 2022. države članice već su osigurale više od 400 milijuna doza cjepiva protiv bolesti COVID-19 zemljama kojima je pomoć najpotrebnija, čime je Unija postala najveći svjetski donator.

Dijeljenje cjepiva sa zemljama kojima je potrebna pomoć i dalje je središnji cilj Unijine strategije cijepljenja, ali mora se raditi na razvoju njezine provedbe kako bi postala učinkovitija.

Moguće izmjene cjelokupne strategije cijepljenja EU-a uključuju:

  • prilagodbu ugovorâ o kupnji cjepiva kako bi se uzeli u obzir velik udio europskog stanovništva koje je primilo primarno cjepivo i rezervne doze koje čuvaju države članice
  • optimizaciju rasporeda isporuke doza namijenjenih doniranju i optimizaciju upravljanja zalihama u odnosu na COVAX
  • redovit dijalog s industrijom kako bi se omogućile takve prilagodbe.

Države članice ujedno su istaknule važnost evaluacije tih inicijativa u odnosu na znanstvene spoznaje i znanstveno praćenje na razini Unije.

Na kraju su posebno naglasile da treba što prije izraditi zajedničku strategiju cijepljenja, posebno kada je riječ o eventualnom proširivanju pristupa četvrtoj dozi.

 

Europski odgovor na rijetke bolesti

Više od 30 milijuna europskih građana boluje od rijetkih bolesti, a njih 95 % još se ne liječi ili im nije osigurano pružanje prilagođene skrbi.

U tom su kontekstu ministri i ministrice razgovarali o poželjnosti jačanja suradnje i koordinacije među državama članicama i na razini EU-a u pogledu rijetkih bolesti. Predsjedništvo je tu raspravu željelo organizirati jer jačanje djelovanja Unije u tom području smatra konkretnim primjerom koristi koje unija javnog zdravlja donosi europskim građanima.

Suradnja između država članica i zdravstvenih ustanova u vezi s rijetkim bolestima već je ključna za pomoć pogođenim pacijentima, ali bi se djelovanje EU-a moglo dodatno poboljšati drugim alatima. Ministri i ministrice konkretno su raspravljali o ulozi koju bi budući europski prostor za zdravstvene podatke imao u borbi protiv rijetkih bolesti. Pristup visokokvalitetnim i sigurnim zdravstvenim podacima mogao bi doprinijeti i bržem pristupu novim, sigurnijim i pojedincu u većoj mjeri prilagođenim terapijama.

Razno

Predsjedništvo je iznijelo informacije o nedavno donesenoj odluci Vijeća o odobravanju otvaranja pregovora u ime Unije radi sklapanja međunarodnog sporazuma o sprečavanju pandemija te pripravnosti i odgovoru na njih te radi dodatnih izmjena Međunarodnih zdravstvenih propisa.

 

Predsjedništvo je izvijestilo o različitim konferencijama organiziranima u području zdravstva od siječnja 2022., među kojima su konferencije o otpornosti zdravstvenih sustava (18. siječnja), digitalizaciji u zdravstvu (2. veljače), globalnom zdravlju (9. veljače), rijetkim bolestima (28. veljače) i rezistenciji na antibiotike (7. ožujka) te neformalni sastanak Vijeća EPSCO (10. veljače) o izgradnji unije javnog zdravlja održan u Grenobleu.

Predsjedništvo je na kraju ministre i ministrice izvijestilo o tekućim pregovorima Vijeća i Europskog parlamenta o postizanju dogovora u vezi sa zajedničkim stajalištem o uredbi o ozbiljnim prekograničnim prijetnjama zdravlju.

Vijeće je ujedno bez rasprave donijelo točke s popisa nezakonodavnih točaka „A”.

Donijelo je i Uredbu o izmjeni Uredbe (EZ) br. 138/2004 u pogledu regionalnih ekonomskih računa u poljoprivredi.

 

vrh stranice