Vijeće za okoliš, 10. lipnja 2021 - glavni rezultati

14.06.2021.

Ovo su glavni rezultati sa sastanka Vijeća za okoliš, održanog 10. lipnja 2021.

Strategija prilagodbe klimatskim promjenama

Vijeće je odobrilo  zaključke Vijeća  o stvaranju Europe otporne na klimatske promjene - novu Strategiju EU-a o prilagodbi klimatskim promjenama.
Nova strategija prilagodbe klimi ocrtava  dugoročnu viziju  o tome kako EU može postati  klimatski otporno društvo  koje je u potpunosti prilagođeno neizbježnim utjecajima klimatskih promjena do 2050. godine.

Klimatske promjene nisu samo buduća prijetnja - one se događaju i sada. Moramo se bolje pripremiti za njegove posljedice na ljudsko zdravlje, prirodu i gospodarstvo. Zaključci postavljaju osnovu za pojačanu akciju prilagodbe. Nova strategija usredotočena je na bolje podatke i bolju uporabu postojećih podataka, promičući rješenja utemeljena na prirodi, integrirajući financijska i ekonomska razmatranja i pojačavajući djelovanje na međunarodnoj razini. Klima je bila ključni prioritet portugalskog predsjedništva i Vijeće je odobrilo novu strategiju prilagodbe EU na klimatske promjene, koja će, zajedno s nedavno dogovorenim europskim klimatskim zakonom, pomoći EU da postane klimatski otporna i klimatski neutralna u sljedećim desetljećima.

Zaključci Vijeća podržavaju ciljeve strategije produbljivanja i proširivanja akcija prilagodbe, s jačim fokusom na znanje, financijska i ekonomska razmatranja, rješenja utemeljena na prirodi, međunarodnu dimenziju i ulogu osiguranja.

Baterije i otpadne baterije

Ministri EU-a saželi su napredak postignut u prijedlogu  uredbe o baterijama i otpadnim baterijama, koji je Komisija predstavila 10. prosinca 2020.

Baterije su ključni element tranzicije čiste energije. Prijedlogom za ažuriranje zakonodavstva EU-a o baterijama i otpadnim baterijama želi se smanjiti utjecaj baterija na okoliš i društvo tijekom svih faza životnog ciklusa baterija - od nabave materijala do proizvodnje, uporabe, recikliranja i odlaganja.

Prijedlog usklađuje postojeće zakonodavstvo s europskim zelenim sporazumom, promiče kružno gospodarstvo i ima za cilj osigurati visoku razinu zaštite zdravlja i okoliša. Cilj mu je također riješiti razlike na unutarnjem tržištu zbog nejednakih pravila i informacija, stvaranjem jednakih uvjeta za baterije kroz zajednički, jasniji skup pravila.

Nulta stopa zagađenja

Ministri su razmijenili mišljenja o komunikaciji Komisije o  akcijskom planu EU-a za nultu stopu zagađenja.

Kao ključni element Europskog zelenog sporazuma, akcijski plan iznosi viziju nultog onečišćenja u EU do 2050. godine. Cilj mu je smanjiti onečišćenje zraka, vode i tla i stvoriti  okoliš bez toksičnih sredstava . Akcijski plan navodi ključne ciljeve za 2030. godinu za različite vrste zagađenja i definira brojne akcije i vodeće inicijative za postizanje nulte ambicije zagađenja, uključujući nekoliko tekućih i planiranih zakonodavnih prijedloga.

Ostala pitanja

Predsjedništvo je informiralo ministre o stanju rasprava o Arhuskoj uredbi o pristupu pravdi u poslovima zaštite okoliša.  Vijeće je postiglo opći pristup prijedlogu 17. prosinca 2020. Od tada je Odbor za usklađenost s Aarhuskom konvencijom izdao svoje savjete o prijedlogu Komisije i usvojio svoje nalaze o novom slučaju u vezi s državnim potporama. Pregovori o političkom trijalogu između Vijeća i Parlamenta započeli su 4. lipnja 2021. godine.

Predsjedništvo je izvijestilo ministre o stanju rasprava o prijedlogu odluke o  8. akcijskom programu za okoliš . Akcijski program služit će kao sveobuhvatni vodič za europsku politiku zaštite okoliša do 2030. godine. Prijedlog odluke temelji se na Europskom zelenom dogovoru i popisu aktivnosti detaljno navedenom u njemu. Vijeće je usvojilo svoj mandat za pregovore 17. ožujka 2021. Nakon što Europski parlament usvoji svoje stajalište, Vijeće i Parlament započet će pregovore u trijalogu kako bi se pronašao politički sporazum o dosjeu.

Nizozemsko izaslanstvo, uz podršku Belgije i Luksemburga, skrenulo je pozornost ministrima na sprečavanje prijevara u sektoru biogoriva. Nizozemska delegacija izvijestila je ministre o Savezu za dekarbonizaciju prometa. Estonsko izaslanstvo iznijelo je informacije o sastanku međunarodne konvencije o vodama. Češko izaslanstvo, podržano Bugarskom, Ciprom, Grčkom, Mađarskom, Rumunjskom i Slovačkom, ministrima je skrenulo pozornost na implikacije taksonomije EU na tranziciju u održivo gospodarstvo. Švedsko izaslanstvo, uz podršku Francuske i Luksemburga, skrenulo je pozornost ministrima na pitanje preokretanja pada broja oprašivača.

Na kraju je slovensko izaslanstvo predstavilo program rada za svoje predstojeće predsjedanje.

vrh stranice