Vijeće usvojilo stajalište o zajedničkoj poljoprivrednoj politici EU-a

23.10.2020.

Jučer  (21. listopada 2020.)  je Vijeće usuglasilo svoje pregovaračko stajalište (opći pristup) o paketu reformi zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) nakon 2020. godine. Ovo dogovoreno stajalište predlaže neke snažne obveze država članica za veće ambicije u zaštiti okoliša instrumentima poput obveznih eko-shema (novost u usporedbi s trenutnom politikom) i poboljšanih uvjeta. Istodobno, dogovoreno stajalište omogućava državama članicama da imaju potrebnu fleksibilnost u postizanju ekoloških ciljeva.

Primjerice, postojala bi dvogodišnja pilot faza za eko-sheme i države članice uživale bi fleksibilnost u načinu raspodjele sredstava u okviru različitih zelenih praksi.

Opći pristup znači da Vijeće sada ima politički mandat da započne pregovore s Europskim parlamentom, nakon što se suzakonodavac također složi oko svog unutarnjeg stava, s ciljem postizanja općeg sporazuma.

Ovaj sporazum prekretnica je za europsku poljoprivrednu politiku. Države članice pokazale su svoju ambiciju za višim ekološkim standardima u poljoprivredi i istodobno podržale potrebnu fleksibilnost u osiguranju konkurentnosti poljoprivrednika. Ovaj sporazum ispunjava težnju ka zelenijoj, pravednijoj i jednostavnijoj ZPP-u, izjavila je Julia Klöckner, savezna ministrica za hranu i poljoprivredu Njemačke

 

Reforma ZPP-a predviđa da će, iako će se državama članicama pružiti veća fleksibilnost u oblikovanju pravila i raspodjeli sredstava kroz izradu nacionalnih strateških planova, one biti obvezne pokazati veću ekološku ambiciju u odnosu na sadašnje razdoblje. Takozvani "novi model isporuke" pogodovao bi izvedbi u odnosu na usklađenost: omogućio bi zemljama da odaberu najbolje alate i radnje kojima raspolažu (a uzimajući u obzir i nacionalne specifičnosti) kako bi postigle dogovorene ciljeve i standarde na razini cijele EU.

 

Neki konkretni primjeri država članica koje će ispuniti veće ekološke standarde, o kojima se raspravljalo i dogovorilo, uključuju:

  • Poljoprivrednici bi dobili financijsku potporu pod uvjetom da usvoje prakse korisne za klimu i okoliš, kako bi ZPP bio još zeleniji nego prije.
  • Poljoprivrednici koji prelaze osnovne okolišne i klimatske zahtjeve dobili bi dodatnu financijsku potporu uvođenjem "eko-shema". Ti novi instrumenti za zaštitu okoliša i klime bili bi povezani s namjenskim proračunom, čineći dio proračuna za izravna plaćanja. Bio bi ograničen na 20%, što znači da bi se otključali korištenjem eko-shema. Početna pilot faza od dvije godine osigurala bi da države članice izbjegavaju gubitak prijeko potrebnih sredstava tijekom upoznavanja s novim instrumentima. Indikativni primjeri eko-shema uključuju prakse poput precizne poljoprivrede, agrošumarstva i organske poljoprivrede, ali države članice mogle bi dizajnirati vlastite instrumente na temelju svojih potreba.
  • Svi poljoprivrednici trebali bi se pridržavati viših ekoloških standarda; čak i one mali. Kako bi im pomogli u ovom zelenom prijelazu, mali bi poljoprivrednici bili podvrgnuti pojednostavljenim kontrolama, smanjujući administrativni teret, istovremeno osiguravajući svoj doprinos ciljevima zaštite okoliša i klime.

 

Stav Vijeća rezultat je pregovora i rada provedenog u posljednje dvije i pol godine i pod pet predsjedanja.

Europska komisija predstavila je paket reformi ZPP-a nakon 2020. godine; paket se sastoji od tri prijedloga:

Komisija je također objavila procjenu učinka i Radni dokument osoblja koji analizira veze između reforme ZPP-a i Zelenog sporazuma:

 

 

vrh stranice