Vijeće: Globalno povezana Europa – Zaključci

12.07.2021.

Vijeće je danas (12.7. 2021.) odobrilo zaključke naslovljene „Globalno povezana Europa”.

U njima se ističe da EU treba nastojati osigurati geostrateški i globalni pristup povezivosti kako bi se unaprijedili njegova gospodarska, vanjska i razvojna politika i sigurnosni interesi te promicale europske vrijednosti.
Zaključci se nadovezuju na zajedničku komunikaciju i zaključke Vijeća iz 2018. naslovljene „Povezivanje Europe i Azije – temelji za strategiju EU-a”. U njima se ponovno potvrđuje isto osnovno načelo, tj. potreba da povezivost bude održiva, sveobuhvatna i utemeljena na pravilima.

U današnjim se zaključcima ističe važnost povezivosti za gospodarski rast, sigurnost i otpornost. Zahvaljujući boljoj povezivosti doprinijelo bi se diversifikaciji lanaca vrijednosti, smanjile bi se strateške ovisnosti te bi se potaknula konkurentnost EU-a i njegovih partnera.

Vijeće naglašava da je važno ulagati i u fizičku infrastrukturu i u regulatorne okvire. Poziva Komisiju i visokog predstavnika da uspostave koordinaciju s državama članicama i europskim poduzećima te s financijskim i razvojnim institucijama kako bi se ostvarili ciljevi povezivosti EU-a. Napominje da su potrebne predvidive međunarodne norme i standardi kako bi se očuvali jednaki uvjeti i poticala privatna ulaganja.

Vijeće ističe i važnost partnerstava za povezivost sa zemljama i regijama koje dijele slične stavove. Ta partnerstva mogu doprinijeti promicanju kompatibilnosti i komplementarnosti djelovanja i inicijativa u području povezivosti, u bliskoj suradnji s korisnicima. Vijeće potiče operacionalizaciju postojećih partnerstava s Japanom i Indijom te poziva na uspostavu dodatnih partnerstava i suradnju, među ostalim s ASEAN-om i Sjedinjenim Američkim Državama. Potiče se i suradnja u okviru multilateralnih foruma, među ostalim u okviru skupina G7 i G20. Vijeće posebno pozdravlja rasprave skupine G7 u cilju bolje ponovne izgradnje svijeta.

Kako bi se proveo taj ambiciozni plan u području povezivosti, u zaključcima se poziva da se do proljeća 2022. predstavi nova zajednička komunikacija.

Predviđena su i dodatna djelovanja u sljedećim područjima:

  • utvrđivanje i provedba skupa vidljivih projekata i mjera visokog učinka na svjetskoj razini
  • predstavljanje pojednostavnjenih programa financiranja za poticanje ulaganja
  • mobiliziranje privatnog sektora za financiranje i provedbu projekata
  • osiguravanje vidljivosti djelovanja EU-a u području globalne povezivosti
  • osiguravanje učinkovite suradnje i koordinacije među svim dionicima.

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

·         Digitalna budućnost za Europu

 

vrh stranice