Usklađene mjere kojima se izbjeglicama pomaže da ostanu povezani

08.04.2022.

Telekomunikacijski operateri sa sjedištem u Uniji i Ukrajini danas su na virtualnom događanju potpisali zajedničku izjavu o usklađenim naporima za osiguranje i stabilizaciju cjenovno pristupačnog ili besplatnog roaminga i međunarodnih poziva između Unije i Ukrajine.

Komisija i Europski parlament poduprli su tu zajedničku izjavu i pozdravili što ju je potpisalo 27 operatera, a potpisat će ih još više, iz Unije i iz Ukrajine, uključujući nekoliko grupacija na razini EU-a i udruženje koja zastupa više operatera virtualnih pokretnih mreža (MVNO Europe). Nakon što je provedeno više spontanih dobrovoljnih inicijativa, zajedničkom izjavom želi se uspostaviti stabilniji okvir za pomoć Ukrajincima raseljenima po Europi da ostanu u kontaktu s obitelji i prijateljima u domovini.

Ruska agresija na Ukrajinu milijunima Ukrajinaca prekinula je normalan život. Procjenjuje se da je oko 4,2 milijuna izbjeglica pobjeglo u susjedne zemlje, ponajviše u Poljsku, Slovačku, Mađarsku i Rumunjsku, iz kojih se postupno sele u druge države članice. U toj neposrednoj i sve većoj humanitarnoj krizi iznimno je važno ukrajinskim izbjeglicama omogućiti povezivost po prihvatljivim cijenama kako bi mogli ostati u kontaktu s obitelji i prijateljima, koristiti internet i imati pristup pouzdanim informacijama. Stoga je inicijativa više telekomunikacijskih operatera za ukidanje ili smanjenje naknada za međunarodne pozive s Ukrajinom i dodatnih naknada za roaming za raseljene osobe u Europi vrlo dobrodošla i trebala bi imati šire i održive temelje.

Izvršna potpredsjednica za Europu spremnu za digitalno doba Margrethe Vestager izjavila je: Mogućnost kontakta s dragim osobama i pristup informacijama spas je u trenutcima krize. Zato zajedno s Europskim parlamentom podupiremo inicijative telekomunikacijskih operatera da se ljudima koji bježe od rata omogući mobilna povezivost po pristupačnim cijenama. Potičemo i uvođenje dodatnih sličnih mjera koje mogu znatno pomoći u ovim izvanrednim okolnostima.  

Izvjestiteljica Europskog parlamenta za novu uredbu o roamingu Angelika Winzig (EPP, Austrija), izjavila je: Pozdravljam današnji važan korak prema besplatnom roamingu za ukrajinske izbjeglice. Naši su se zajednički napori isplatili i kao izvjestiteljica za novu uredbu o roamingu posebno sam zahvalna što smo mogli dati potporu ovoj zajedničkoj izjavi. Zbog sniženja veleprodajnih ograničenja ukrajinski operateri lakše mogu ponuditi besplatan roaming svojim korisnicima unutar Unije i olakšati im da ostanu u kontaktu s obitelji i prijateljima u domovini. Na taj način ih to neće dodatno financijski opteretiti u ovim izazovnim vremenima. Radujem se nastavku rada u tom području.

 

Zajedničko mjere operatera iz Unije i Ukrajine

Nakon što su nizom dobrovoljnih mjera brzo reagirali po cijeloj Europi, telekomunikacijski operateri su se sad obvezali na još jedan izraz spremnosti na pomoć i pružanje potpore Ukrajincima u ovim tragičnim okolnostima. Priznajući važnost povezivosti u kriznim vremenima i u ovim iznimnim okolnostima, operateri zajedničkom izjavom žele uspostaviti usklađeni pristup kako bi i operateri iz Unije i oni iz Ukrajine mogli i dalje pružati povezivost po prihvatljivim cijenama izbjeglicama iz Ukrajine. Operateri se obvezuju na dobrovoljno smanjenje veleprodajnih naknada za roaming i drugih naknada koje međusobno naplaćuju kako bi se omogućili međunarodni pozivi s Ukrajinom. Time će se smanjiti dodatni troškovi za operatere iz Unije i Ukrajine i omogućiti da svaki operater može pokriti svoje troškove. Ukrajinski potpisnici izjave obvezali su se da će koristi od dobrovoljnih mjera koje primjenjuju partneri iz Unije prenijeti na krajnje korisnike.

Zajedničku izjavu već su potpisala 24 operatera sa sjedištem u Uniji uključujući nekoliko grupacija na razini Unije, udruženje koja zastupa više operatera virtualnih pokretnih mreža (MVNO Europe) i 3 mobilna operatera sa sjedištem u Ukrajini. Popis je dostupan ovdje. Potpisivanje je održano pod okriljem i uz potporu Komisije i Europskog parlamenta, a poduprli su ga i Tijelo europskih regulatora za elektroničke komunikacije, BEREC i ukrajinsko nacionalno regulatorno tijelo NCEC. Široka potpora omogućit će proširenje dobrovoljnih mjera za potporu povezivosti između Unije i Ukrajine po pristupačnim cijenama te stabilnost i održivost tih mjera koliko god to bude potrebno.

Izjavu od danas mogu u svakom trenutku potpisati svi operateri koji to žele a primjenjuje se tri mjeseca i preispitati s obzirom na brze promjene situacije, humanitarne ciljeve te moguću bolju primjerenost drugih dugoročnijih mjera javnih tijela i/ili sektora. Komisija, BEREC i NCEC nastavit će pratiti razvoj događaja i provedbu dobrovoljnih mjera.

Druge mjere koje su poduzeli operateri

Potpisnici zajedničke izjave od prvih dana krize poduzimaju brojne mjere za osiguranje povezivosti na svim područjima. Telekomunikacijski operateri iz Unije besplatno su podijelili milijune SIM kartica izbjeglicama iz Ukrajine. Velik i sve veći broj izbjeglica koji koriste takve SIM kartice može i besplatno ostvariti međunarodne pozive u Ukrajinu. Neki operatori iz EU-a omogućili su i besplatan roaming te osigurali besplatan bežični internet i stanice za punjenje na graničnim područjima i skloništima. Istodobno ukrajinski operateri koji unatoč vojnoj agresiji održavaju povezivost unutar Ukrajine i s Ukrajinom od samih početaka krize osiguravaju nacionalni roaming unutar zemlje i nude besplatan međunarodni roaming izbjeglicama.

Financijska sredstva EU-a za poboljšanje komunikacije

Istodobno, države članice Unije mogu koristiti Europski socijalni fond (ESF) i Europski regionalni razvojni fond (EFRR) za financiranje mjera kojima se izbjeglicama omogućuje pristup osnovnim uslugama kao što su komunikacijske usluge. Primjerice, iz ESF-a se mogu financirati vaučeri za izbjeglice koji se mogu koristiti za kupnju pretplata na mobilnu komunikaciju (SIM kartice), a iz ERRF-a se ulaganjima u infrastrukturu i povezanu opremu u korist izbjeglica može poduprijeti sigurnu lokalnu povezivost. Komisija je svojim djelovanjem kohezijske politike za izbjeglice u Europi (CARE) omogućila fleksibilnost pravila ESF-a, EFRR-a i Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) kako bi se dostupna sredstva za hitnu potporu mogla brzo preraspodijeliti u aktualnim okolnostima. Na taj bi se način pridonijelo održivosti dobrovoljnih mjera jer bi se opterećenje privatnih dionika, kako iz Unije tako i iz Ukrajine, zadržalo u podnošljivim okvirima.

 

Više informacija

Zajednička izjava i potpisnici

vrh stranice