Data governance Act (DGA) Europski parlament želi pospješiti razmjenu podataka unutar EU-a

08.04.2022.

Zastupnici Europskog parlamenta jučer (7.4. 2022.) su podržali novi zakon za povećanje dostupnosti podataka za novoosnovane i poslovne subjekte kako bi se potaknule inovacije.

Ukratko:

  • Potrebno je više podataka za iskorištavanje  potencijala umjetne inteligencije.
  • Shema ima za cilj potaknuti dijeljenje podataka kroz povjerenje, dajući više kontrole građanima i tvrtkama
  • Zastupnici Europskog parlamenta osigurali su posebne odredbe kako bi osigurali pravičan pristup i potaknuli dobrovoljnu razmjenu podataka.

Zakon o upravljanju podacima (DGA), dogovoren s Vijećem u studenom 2021., ima za cilj povećati povjerenje u dijeljenje podataka, stvoriti nova pravila EU-a o neutralnosti tržišta podataka i olakšati ponovnu upotrebu određenih podataka u posjedu javnog sektora. Postavit će zajedničke europske podatkovne prostore u strateškim domenama kao što su zdravstvo, okoliš, energija, poljoprivreda, mobilnost, financije, proizvodnja, javna uprava i vještine.

 

U pregovorima s ministrima EU-a, zastupnici u Europskom parlamentu osigurali su da nema mogućnosti koje bi omogućile operaterima iz zemalja koje nisu članice EU-a da zlorabe shemu. To su učinili jačanjem odredbi o povjerenju i pravednom pristupu. Parlament je također osigurao precizne zahtjeve o tome koje će usluge potpasti pod novi DGA.

 

Podatkovni altruizam za podršku istraživanju, zdravstvu, borbi protiv klimatskih promjena

Zastupnici Europskog parlamenta nastojali su omogućiti maksimalno korištenje podataka koji su dobrovoljno dostupni za ciljeve od općeg interesa, kao što su znanstvena istraživanja, zdravstvena skrb, borba protiv klimatskih promjena ili poboljšanje mobilnosti. Pouzdane usluge dijeljenja podataka bit će vidljivije i koristit će zajednički europski logotip koji potvrđuje njihovu usklađenost s DGA.

 

Tijela javnog sektora morat će izbjegavati stvaranje isključivih prava za ponovnu upotrebu određenih podataka, a isključivi ugovori trebali bi biti ograničeni na razdoblje od 12 mjeseci za nove ugovore i dvije i pol godine za postojeće kako bi se više podataka učinilo dostupnim malim i srednjim poduzećima i novoosnovanim tvrtkama.

 

Naš cilj s DGA-om je postaviti temelje za podatkovnu ekonomiju u koju ljudi i tvrtke mogu vjerovati. Dijeljenje podataka može napredovati samo ako su zajamčeni povjerenje i poštenje, stimulirajući nove poslovne modele i društvene inovacije. Iskustvo je pokazalo da je povjerenje – bilo da se radi o povjerenju u privatnost ili u povjerljivost vrijednih poslovnih podataka – najvažnije pitanje. Parlament je inzistirao na jasnom opsegu, osiguravajući da kredo povjerenja bude upisan u budućnost europske podatkovne ekonomije”, rekla je glavna zastupnica u Europskom parlamentu Angelika Niebler (EPP, DE).

"Na početku smo doba umjetne inteligencije i Europi će biti potrebno sve više i više podataka. Ovaj bi zakon trebao olakšati i sigurno pristupiti bogatim silosima podataka raširenim diljem EU-a. Revolucija podataka neće čekati Europu. Moramo djelovati sada ako europske digitalne tvrtke žele imati mjesto među vodećim svjetskim digitalnim inovatorima”, dodala je.

 

Sljedeći koraci

Tekst je odobrio Parlament s 501 glasom za, 12 protiv i 40 suzdržanih. Vijeće će ga sada morati službeno usvojiti prije nego što bude objavljeno u Službenom listu i stupi na snagu.

 

Pozadina

Prema procjenama Europske komisije, količina podataka koju generiraju javna tijela, poduzeća i građani udvostručit će se pet puta između 2018. i 2025. Ova nova pravila omogućit će korištenje podataka, otvarajući put sektorskim europskim podatkovnim prostorima na dobrobit društva, građana i poduzeća.

 

vrh stranice