Trgovinska politika: Obrambene mjere EU -a protiv nepoštene trgovačke prakse - na snazi od 2020.

31.08.2021.

Sustav zaštite poduzeća EU-a od dampinškog i subvencioniranog uvoza nastavio je dobro funkcionirati 2020. godine zahvaljujući robusnim i inovativnim načinima EU-a za korištenje instrumenata trgovinske zaštite (TDI), unatoč praktičnim izazovima koje predstavlja pandemija COVID-19. To je dio nove trgovinske strategije Europske komisije, prema kojoj EU zauzima odlučniji stav u obrani svojih interesa od nepoštenih trgovačkih praksi.

Izvršni potpredsjednik i povjerenik za trgovinu Valdis Dombrovskis, rekao je: „EU-u su potrebni učinkoviti alati za obranu kada se suočimo s nepoštenom trgovinskom praksom. To je ključni stup naše nove strategije za otvorenu, održivu i asertivnu trgovinsku politiku. Nastavili smo učinkovito koristiti svoje instrumente trgovačke zaštite tijekom pandemije COVID-19, poboljšali smo njihovo praćenje i provedbu te smo se pozabavili novim načinima davanja subvencija od strane trećih zemalja. Nećemo tolerirati zlouporabu instrumenata trgovinske zaštite od strane naših trgovačkih partnera i nastavit ćemo podržavati naše izvoznike zatečene u takvim slučajevima. Od ključne je važnosti da se naše tvrtke i njihovi radnici mogu i dalje oslanjati na robusne instrumente trgovačke zaštite koji ih štite od nepoštene trgovačke prakse.

Krajem 2020. EU je imala na snazi 150 mjera trgovinske zaštite, u skladu s razinama aktivnosti iz prethodnih godina, s povećanjem broja predmeta podnesenih do kraja 2020. Osim toga, Komisija se po prvi put pozabavila novom vrstom subvencija koje daju treće zemlje u obliku prekogranične financijske potpore koja je bila ozbiljan izazov za tvrtke iz EU-a.

Ovo su glavne trgovinske obrambene aktivnosti 2020:

Nastavak EU trgovinske aktivnosti na visokoj razini

Zbog pandemije COVID-19, Komisija je morala brzo uvesti privremene promjene u svoju radnu praksu, posebno u vezi s kontrolama na licu mjesta. To je Komisiji omogućilo da nastavi primjenjivati instrumente po najvišim standardima bez pada razine aktivnosti. Krajem 2020. godine, 150 mjera trgovinske zaštite koje je EU donijelo, a to je 10 više nego na kraju 2019., uključivale su 128 antidampinških, 19 antisubvencijskih i 3 zaštitne mjere.

Komisija je 2020. pokrenula:

• 15 istraga, u usporedbi sa 16 u 2019., i izreklo je 17 privremenih i konačnih mjera, u usporedbi sa 15 u 2019 .;

• 28 recenzija, u usporedbi s 23 prethodne godine.

Najveći broj mjera zaštite trgovine EU -a odnosi se na uvoz iz:

• Kine (99 mjera);

• Rusije (9 mjera);

• Indije (7 mjera);

• Sjedinjenih Američkih Država (6 mjera).

Rješavanje novih vrsta subvencija

Komisija je 2020. pojačala svoje djelovanje protiv subvencija koje dodjeljuju treće zemlje. Komisija je posebice nametnula kompenzacijske carine na prekograničnu financijsku potporu koju je Kina davala tvrtkama u kineskom vlasništvu koje proizvode materijale od staklenih vlakana i proizvode od staklenih vlakana sa sjedištem u Egiptu za izvoz u EU.

To znači da se Komisija po prvi put pozabavila prekograničnim subvencijama koje jedna država daje poduzećima u drugoj zemlji za izvoz u EU.

Podrška i obrana izvoznika iz EU -a koji se suočavaju s istragama trgovinske zaštite na izvoznim tržištima

Važnost praćenja mjera trgovinske zaštite koje su poduzele treće zemlje ponovno je bila evidentna 2020. godine. Broj mjera trgovinske zaštite koje su na snazi u trećim zemljama i koje utječu na izvoznike iz EU -a dosegao je najvišu razinu otkad je Komisija započela ovu aktivnost praćenja, sa 178 mjera. Osim toga, broj pokrenutih predmeta također se povećao u 2020., sa 43 u odnosu na 37 prethodne godine.

U izvješću se ocrtavaju aktivnosti Komisije na osiguravanju pravilne primjene pravila WTO -a i rješavanju proceduralnih pogrešaka i pravnih nedosljednosti kako bi se izbjegla zlouporaba instrumenata trgovinske zaštite od strane trećih zemalja. Intervencije Komisije donijele su uspjeh u nekim slučajevima u kojima mjere nisu konačno nametnute, a utjecale su na važne izvozne proizvode EU -a, poput keramičkih pločica i gnojiva.

Snažan fokus na nadzor i provedbu

Ponovno se Komisija usredotočila na praćenje mjera koje su na snazi u 2020. godini, uključujući promjene u nadzornoj praksi kako bi se osigurala stalna učinkovitost instrumenata trgovinske zaštite. To je također uključivalo carinska tijela, industriju EU-a, au nekim slučajevima i Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF). Nastavljajući napore u rješavanju slučajeva u kojima su izvoznici pokušali izbjeći mjere, Komisija je 2020. pokrenula tri istrage protiv zaobilaženja i dovršila pet takvih istraga tijekom godine, gdje su se mjere u četiri slučaja proširile i na uvoz iz trećih zemalja. u kojima je otkriveno da se dogodio pretovar dobara.

Izvješće također podsjeća na nalaze Europskog revizorskog suda iz srpnja 2020. koji su potvrdili uspješnu provedbu instrumenata EU -a za trgovinsku obranu

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

39th Annual report on EU's Trade Defence activity

Supplement to the report (Commission Staff Working Document)

More information about EU trade defence procedures and existing cases

 

 

vrh stranice