Stanje energetske unije: Napredak postignut u tranziciji prema čistoj energiji i osnova za zeleni oporavak

15.10.2020.

Komisija je jučer (14. listopada 2020.)  usvojila Izvješće o stanju energetske unije za 2020. godinu i prateće dokumente usredotočene na različite aspekte energetske politike EU-a. Ovogodišnje izvješće prvo je od usvajanja Europskog zelenog sporazuma, a osvrće se na doprinos Energetske unije europskim dugoročnim klimatskim ciljevima.

Pojedinačne procjene 27 nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NECP) analiziraju put i ambicije svake države članice prema trenutnim klimatskim i energetskim ciljevima do 2030. godine. Ukupna procjena pokazuje da su države članice sposobne ispuniti te ciljeve i uglavnom postižu dobar napredak prema njima. Izvještaji ističu doprinos koji energetski sektor može dati oporavku EU-a od ekonomske krize stvorene COVID-19. Energetska unija do sada se pokazala snažnom suočavajući se s izazovima koje je pandemija postavila našim energetskim sustavima i energetskim radnicima.

 

Izvršni potpredsjednik EK za Europski zeleni dogovor Frans Timmermans, rekao je: „Energetski sektor igra presudnu ulogu u smanjenju emisija i postizanju europskog zelenog sporazuma. Današnje izvješće o stanju energetske unije pokazuje napredak koji postižemo, kao i izazove i prilike koje slijede. Ulaganja i reforme koje smo pokrenuli trebaju potaknuti zeleni oporavak i dovesti nas na pravi put da do 2050. postanemo klimatski neutralni. "

 

Izvješće se bavi pet različitih dimenzija Energetske unije:

  • dekarbonizacija, uključujući obnovljivu energiju,
  • energetska učinkovitost,
  • energetska sigurnost,
  • unutarnje tržište energije; te
  • istraživanja, inovacije i konkurentnost.

Izvješće pruža smjernice o brzoj provedbi NECP-a i o tome kako ulaganja i reforme povezane s energijom mogu potaknuti gospodarski oporavak EU-a. Naglašava kako plan oporavka NextGenerationEU može podržati države članice kroz brojne vodeće programe financiranja.

 

Ovogodišnje izvješće o stanju energetske unije po prvi je put popraćeno analizom energetskih subvencija, koja identificira jasnu potrebu za boljim podacima o energetskim subvencijama i većim naporima na smanjenju onih koji podržavaju proizvodnju i potrošnju fosilnih goriva. Jučer je objavljeno i izvješće o konkurentnosti čiste energije, koje pokazuje da je industrija EU uspješno iskoristila mogućnosti tranzicije prema čistoj energiji. Sektor je bolji od konvencionalnih energetskih tehnologija u smislu dodane vrijednosti, produktivnosti rada i rasta zaposlenosti. Komisija je također usvojila izvješća o napretku na unutarnjem energetskom tržištu, cijenama i troškovima energije, energetskoj učinkovitosti i obnovljivoj energiji.

 

Pozadina

Procjena 27 različitih Nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NECP-a): Nakon objavljivanja procjene NECP-a na razini EU-a u rujnu, Komisija je jučer objavila pojedinačnu procjenu svakog nacionalnog NECP-a, uključujući preporuke za potencijalno korištenje svake države članice Instrumenta za oporavak i otpornost.

Prilog o energetskim subvencijama: U ovom prvom pregledu energetskih subvencija država članica, Komisija primjećuje da mnogi NECP-i ne daju potpunu sliku ili konkretan vremenski okvir i korake za postupno ukidanje subvencija za fosilna goriva, koja godišnje iznose 50 milijardi eura.

Aneks o unutarnjem energetskom tržištu: Ovaj aneks pruža ažurirane podatke o unutarnjem tržištu električne energije i plina, zaključujući da je postignut dobar napredak, dok je potrebno više posla za potpunu integraciju tržišta.

Izvješće o konkurentnosti čiste energije: Glavni fokus ovog izvješća je šest glavnih tehnologija čiste energije za postizanje EU ciljeva 2030. i 2050. - solarni fotonaponski sustavi; pučinski vjetar; energija oceana; obnovljivi vodik; baterije i pametne mreže.

Izvješće o cijenama i troškovima energije: Ovo izvješće daje opširan prikaz cijena energije i trendova troškova u Europi i u inozemstvu, ističući da udio potrošnje energije u kućanstvima opada za sve razine dohotka od 2012. godine.

Izvješće o napretku na području energetske učinkovitosti: Izvješće pokriva napredak u postizanju dugoročnog cilja energetske učinkovitosti. Iako preliminarna analiza pokazuje da je kriza COVID-19 imala značajan utjecaj na potražnju za energijom, države članice morat će pojačati napore na održavanju pozitivnog trenda.

Izvješće o napretku u području obnovljivih izvora: Izvješće naglašava da je udio obnovljive energije u energetskoj mješavini EU27 dosegao 18,9% i da se predviđa da će EU premašiti ciljeve obnovljive energije za 2020. godinu.

 

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

State of the Energy Union Report and Annex to the State of the Energy Union Report

Memo (Q&A) on the State of the Union Report, NECPs and accompanying reports

2020 State of the Energy Union website

27 National Energy and Climate Plans (NECPs)

EU-wide Assessment of National Energy and Climate Plans

Clean energy competitiveness report

Annex on Energy Subsidies

Progress report on energy efficiency

Progress report on renewables

Annex on Internal Energy Market

Energy Prices and Costs report

 

 

vrh stranice