SASTANAK VLADE RH I PREDSTAVNIKA GRAĐEVINSKOG SEKTORA: Sektor graditeljstva ključan za provedbu Nacionalnog plana stambene politike – potrebna zaštita od nepoštene konkurencije

04.04.2025.

Na sastanku Vlade Republike Hrvatske i predstavnika građevinskog sektora, sudjelovali su Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, Mirko Habijanbec predsjednik HUP-Udruge poslodavaca graditeljstva i Dubravko Ćorić, predsjednik HUP-Udruge upravljanja i poslovanja nekretninama. Tema  sastanka bila je održivost i konkurentnost graditeljstva te priuštivog stanovanja. Istaknuta je ključna uloga sektora graditeljstva u provedbi Nacionalnog plana stambene politike. Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković naglasio je kako sektor graditeljstva čini 7 % BDP-a, okuplja više od 22.000 tvrtki i zapošljava oko 150.000 radnika te je ključan za obnovu infrastrukture i provedbu stambene politike.

Nepoštena konkurencija – nužnost hitne regulacije

Na sastanku s predstavnicima domaćih građevinskih tvrtki, koji je prethodio sjednici Vlade, posebno je naglašena potreba za zaštitom tržišta od nepoštene konkurencije iz trećih zemalja, posebice Kine i Turske.

Tvrtke iz tih zemalja često ostvaruju prednost na javnim natječajima zahvaljujući subvencijama iz matičnih država i nepoštivanju radnih i socijalnih standarda. Takva praksa ozbiljno ugrožava domaći sektor, s potencijalom potpunog istiskivanja hrvatskih tvrtki s tržišta, osobito zbog snižavanja pragova javnih natječaja.

„Nelojalna konkurencija sprječava razvoj domaće operative i izaziva dugoročne štete za cijelo gospodarstvo – od urušavanja industrije i gubitka referenci, do erozije radnih prava i iseljavanja stručnjaka“, upozoravaju iz HUP-a – Udruge poslodavaca graditeljstva.

HUP predlaže zakonodavne mjere zaštite domaćeg tržišta

Potaknuta ovim izazovima i inicijativama na razini EU-a, HUP je izradio konkretne prijedloge za regulaciju tržišta i javne nabave kako bi se spriječila nepoštena konkurencija:

  • prilagodba sustava javne nabave za radove,
  • uvođenje provjera izuzetno niskih ponuda,
  • zahtjev za dokazivanje usklađenosti ponuda s europskim standardima,
  • smanjenje praga primjene EU Uredbe o stranim subvencijama za manje članice, uključujući Hrvatsku.

HUP poziva na hitno uvođenje zaštitnih mjera u nacionalno zakonodavstvo i europska pravila kako bi se očuvala konkurentnost i održivost domaćeg graditeljskog sektora.

Nacionalni plan stambene politike – strateški iskorak

Premijer Plenković i ministar Bačić predstavili su ključne elemente Nacionalnog plana stambene politike , koji uključuje:

  • povećanje dostupnosti priuštivog stanovanja,
  • povrat poreza za mlade,
  • program priuštivog najma,
  • ubrzanu gradnju stanova APN-a u suradnji s lokalnom samoupravom.

Planom je predviđena izgradnja 8.000 novih stambenih jedinica i obnova dodatnih 2.000 na potpomognutim područjima, dok će se kroz program priuštivog najma aktivirati oko 9.000 stanova.

Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva, Branko Bačić, istaknuo je kako je u razdoblju od 2021. do 2024. godine obujam građevinskih radova porastao za 33 %, dok su cijene stanova značajno porasle – u Zagrebu za 47,9 %, a u ostatku Hrvatske za 37,1 %.

Cijene stanova – prostor za korekciju

Predsjednik HUP-Udruge poslodavaca graditeljstva Mirko Habijanec upozorio je na problem špekulativnih investicija i poručio kako postoji prostor za značajno smanjenje cijena stanova ,a istaknuo je i problem nelojalne, subvencionirane konkurencije iz trećih zemalja, ne potpisnica GPA sporazuma u postupcima javne

„Cijena gradnje iznosi između 1.500 i 1.900 eura po četvornom metru. Ako je tržišna cijena stana 4.000 eura, jasno je da dobar dio razlike odlazi posrednicima koji uopće nisu građevinske tvrtke“, rekao je Habijanec.

Direktorica HUP-a Irena Weber dodala je kako će smanjenje inflatornih pritisaka i stabilizacija cijena građevinskog materijala dodatno pridonijeti ostvarenju ciljeva stambene politike.

vrh stranice