Sastanak HUP-ICT i Karla Resslera: EU proračun mora pratiti digitalne izazove

11.04.2025.

Izvršni odbor Udruge HUP-ICT održao je u petak, 11. travnja 2025. sastanak s Karlom Resslerom, voditeljem delegacije HDZ-a u Europskom parlamentu. Ključne teme koje su članovi Izvršnog odbora istaknuli bile su planiranje Višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje  2028.-2035., ulaganja u istraživanje i razvoj, digitalizacija javne uprave u Hrvatskoj, broadband infrastruktura, privlačenje i razvoj ljudskih potencijala, EU politike i smjernice razvoja umjetne inteligencije u Hrvatskoj te politike ulaganja u kibernetičku sigurnost.


Europska unija uslijed trenutne geopolitičke slike svijeta mijenja fokus djelovanja ususret programiranju novog Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) te se Karlo Ressler kao koordinator europskih pučana za proračun najviše zadržao na predstavljanju aktualnih zbivanja vezanih uz VFO.

„Početak složenog procesa pregovora o budućnosti europskih financija nakon 2027. je komunikacija Komisije koja ocrtava ideje za novi europski proračun. U geopolitičkim okolnostima kakve jesu bit će nužni teški odabiri koji će morati osigurati održivi balans između ključnih prioriteta od obrane preko inovacija do ravnomjernog razvoja cijele Europe. Uz fleksibilnost VFO-a, ključno će biti i osigurati dugoročnu održivost europskih financija.“

Ressler je naglasio kako bi ovaj proračun trebao biti značajno drugačiji u odnosu na prethodno razdoblje te da Komisija predlaže jedinstvene nacionalne planove za svaku državu članicu po uzoru na planove oporavka i otpornosti (NPOO i RRF). Uz to, predlaže se i stvaranje posebnog Fonda za konkurentnost s ciljem smanjivanja tehnološkog jaza s drugim globalnim akterima, kao i Fond Globalna Europa, koji bi se odnosio na podršku Ukrajini, humanitarnu pomoć, razvojnu pomoć i drugo. Zaključio je da je iz perspektive Hrvatske u odnosu na neke druge države članice moguće stvaranje dodane vrijednosti i iskorak u pogledu ICT industrije te da VFO treba usmjeriti na nove industrije, tehnologije i konkurentnost i učiniti ga financijski održivim, uz primjerenu razinu kohezijskih sredstava za smanjivanje razlika među državama članicama.

Govorilo se i o gorućim te članovima relevantnim temama: sporoj prilagodljivosti Europe na brze promjene te zaostatku za Istokom i SAD-om u području ICT-a, teškoćama pronalaska inovativnog izvora financiranja potencijalnih novih otkrića, problemima osiguravanja radne snage i interne konkurentnosti u zadržavanju (visokoobrazovane) radne snage unutar EU, izazovu balansa između implementacije AI tehnologije u glazbenu i medijsku industriju i potencijalnog posljedičnog gašenja sudionika kulturne industrije te važnosti zadržavanja podataka unutar granica EU.

Zaključeno je da Europska unija ima potrebne resurse i znanja za izgradnju digitalne i tehnološke suverenosti. Potrebno je djelovati brzo i strateški kako bi se:

  •  osiguralo upravljanje podacima unutar EU
  • poticao razvoj lokalnih AI rješenja
  • smanjila ovisnost o američkom softveru
  • ojačala konkurentnost europskih tvrtki.

 

vrh stranice