22.11.2023.
Paket Fit for 55 skup je regulatornih izmjena Europske unije za period 2020.-2030. s ciljem smanjenja emisija stakleničkih plinova za 55% do 2030. godine. Ciljevi su mu jačanje sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova EU-a, povećanje korištenja obnovljivih izvora energije s 32 % na 42,5 % u energetskom miksu EU-u do 2030. godine te poboljšanje energetske učinkovitosti. Sve strategije i regulative u kratkom će razdoblju biti implementirane i u nacionalnu legislativu te postati obveze zemalja članica.
Nacionalni energetski i klimatski plan Hrvatske slijedi ciljeve Fit for 55 u povećanju udjela obnovljivih izvoza energije s postojećih 31,7 posto na 42,5 posto, uz povećanje udjela obnovljivih izvora energije u prometu na 29 posto te smanjenju emisija stakleničkih plinova na 50 posto u odnosu na 2005. godinu s postojećih 26 posto smanjenja koliko je do sada postignuto.
Provedba paketa zahtijeva velika ulaganja u infrastrukturu za obnovljivu energiju, uključujući solarne panele, vjetroturbine i "offshore” vjetroelektrane. Za tvrtke to znači ogromna financijska ulaganja, a provedivost plana otežana je i nedostatkom stručnih ljudskih potencijala i u privatnom i javnom sektoru, što je na konferenciji istaknuto kao jedna od najvećih prepreka provedbi paketa. Stoga se HUP snažno zalaže za ravnotežu između provođenja cilja smanjenja emisija stakleničkih plinova i održavanja sigurne i cjenovno pristupačne opskrbe energijom.
„Energetski sektor je sama okosnica našeg modernog društva, a koliko utječe na cijelo gospodarstvo i društvo bilo je vidljivo protekle dvije godine u kojima smo se suočili s energetskim šokom. Znamo da je zelena tranzicija nužna za održivu budućnost, ali prijelaz na neto-nultu ekonomiju neće biti lak. Zahtijevat će velika ulaganja tvrtki, promjenu poslovnih planova, ali i značajne promjene u našem načinu života te ulaganja u nove tehnologije i infrastrukturu. Ključno je stoga da prijelaz na zelenu ekonomiju provedemo bez ugrožavanja konkurentnosti europskog gospodarstva na globalnom tržištu, na čemu HUP s partnerskim poslodavačkim udrugama iz EU intenzivno radi“, istaknula je Irena Weber, glavna direktorica HUP-a.
Obnovljivi izvori energije su neophodni, zaključili su stručnjaci, ali proizvode električnu energiju samo kada ima sunca ili vjetra zbog čega ih može biti izazovno integrirati u mrežu i osigurati stabilnu opskrbu električnom energijom. Energetska poduzeća morat će stoga razviti tehnologije pametnih mreža i rješenja za skladištenje energije kako bi odgovorila na taj izazov, što uključuje iznimno velika ulaganja.
Predsjednik HUP-Udruge energetike Emanuel Kovačić istaknuo je da Europa sudjeluje sa svega 10 posto emisija stakleničkih plinova na globalnom razini.
„Ciljevi moraju biti realni i provedivi, a ključno je zadržati balans između energetske učinkovitosti i kvalitetnog poslovanja.Tragični događaji u Ukrajini poremetili su dobavne lance i promijenili dosadašnje energetske tokove i planove EU kako bi smanjili ovisnost od energenata iz Rusije. Paket Re Power EU daje smjernice za smanjenje administrativnog opterećenja u postupcima realizacije projekata OIE i naznačuje područja koja će biti financiranau okviru planova oporavka i otpornosti. Očekuje se da će proizvodnja energije iz obnovljivih izvora kao i razvoj infrastruktura za ostvarivanje klimatskih ciljeva, neminovno pokrenuti investicije i potaknuti stvaranje radnih mjesta. Usuglašavanje s postavljenim ciljevima predstavlja značajan izazov za industriju koja se u relativno kratkom razdoblju treba prilagoditi novim sve strožim zahtjevima regulative te istovremeno zadržati konkurentnost i održivost poslovanja. Udruženje Energetike će zagovarati stajališta kako bi se i industrijski i klimatski ciljevi ostvarili korak po korak na održiv i uravnotežen način“, izjavio je predsjednik HUP Udruge energetike.
Na konferenciji je istaknuto i da će najveće promjene kroz zelenu transformaciju, uz energetski sektor, morati implementirati prometni sektor u kojem se bitno mijenjaju pravila poslovanja pa se tako predlaže i da nakon 2035. godine bude zabranjeno registrirati vozilo s motorom na unutarnje izgaranje, a značajne promjene očekuje i zračni i brodski prijevoz.
PREZENTACIJE:
1. „Fit For 55” Package Completion - Adriana Petrović
2. Reforma modela tržišta električne energije EU - Ivana Grbeša, Ivana Grbeša, E.ON Hrvatska
3. Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan RH za razdoblje 2021.-2030. - Ivana Čović Knezović, INA, d.d.
4. Prilike za (su)financiranje energetske tranzicije - Nataša Mihoci, PWC