23.10.2023.
Okolišno održive obveznice jedan su od glavnih instrumenata za financiranje ulaganja povezanih sa zelenim tehnologijama, energetskom učinkovitošću i učinkovitošću resursa te održivom prometnom i istraživačkom infrastrukturom. Europske zelene obveznice uskladit će se s taksonomijom EU-a za održive djelatnosti i biti dostupne ulagateljima na globalnoj razini.
Novim standardom potaknut će se dosljednost i usporedivost na tržištu zelenih obveznica, od čega će koristi imati i izdavatelji zelenih obveznica i ulagatelji u njih. Izdavatelji će moći dokazati da financiraju legitimne zelene projekte usklađene s taksonomijom EU-a. Povjerenje ulagatelja u zelena ulaganja povećat će se zahvaljujući okviru kojim se smanjuju rizici koje predstavlja manipulativni zeleni marketing, čime će se u konačnici potaknuti tokovi kapitala u okolišno održive projekte.
Kako bi se općenito spriječio manipulativni zeleni marketing na tržištu zelenih obveznica, uredbom su predviđeni i određeni zahtjevi u pogledu dobrovoljnog otkrivanja informacija za druge okolišno održive obveznice i obveznice povezane s održivošću izdane u EU-u. Svi primici od europskih zelenih obveznica morat će se uložiti u gospodarske djelatnosti koje su usklađene s taksonomijom EU-a za održive djelatnosti, pod uvjetom da su predmetni sektori već obuhvaćeni tom taksonomijom.
Za sektore koji još nisu obuhvaćeni taksonomijom EU-a i za određene vrlo specifične djelatnosti postojat će fleksibilnost od 15 % u pogledu odstupanja usklađenosti s taksonomijom. Time će se osigurati upotrebljivost standarda za europske zelene obveznice od početka njihova postojanja.