Politički sporazum o novoj zajedničkoj poljoprivrednoj politici: pravednija, zelenija i fleksibilnija

26.06.2021.

Jučer( 25.6. 2021.) postignut privremeni politički sporazuma između Europskog parlamenta i Vijeća o novoj zajedničkoj poljoprivrednoj politici uvodi pravedniju, zeleniju, i fleksibilniju ZPP. Veće ekološke i klimatske ambicije, usklađene s ciljevima Zelenog sporazuma, provodit će se od siječnja 2023. Nova ZPP osigurat će i pravedniju raspodjelu potpore ZPP-a, posebno malim i srednjim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i mladim poljoprivrednicima.

Na temelju jednostavnijih pravila uspostavljenih na razini EU-a, svaka država članica pripremit će strateški plan za provedbu politike tijekom sljedećih pet godina. To će im omogućiti da uzmu u obzir lokalne uvjete i usredotoče se na izvedbu.
Povjerenik za poljoprivredu Janusz Wojciechowski rekao je: „Drago mi je da smo postigli politički dogovor o novoj ZPP-u na vrijeme za njegovu provedbu do početka 2023. Nova ZPP kombinira veće ambicije u zaštiti okoliša, klime i dobrobiti životinja s pravednijom raspodjelom plaćanja , posebno malim i srednjim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima kao i mladim poljoprivrednicima. Sada računam na države članice da će razviti ambiciozne strateške planove ZPP-a koji su u skladu s našim ciljevima i koji će pružiti prave alate za podršku našim poljoprivrednicima u prijelazu na održivi prehrambeni sustav."

Pravednija ZPP

·         Po prvi puta, ZPP će uključivati socijalne uvjete, što znači da će korisnici ZPP-a morati poštivati elemente europskog socijalnog i radnog prava da bi dobili sredstva iz ZPP-a.

·         Preraspodjela dohodovne potpore bit će obavezna. Države članice će preraspodijeliti najmanje 10% u korist manjih poljoprivrednih gospodarstava i u svom strateškom planu moraju opisati kako to planiraju učiniti.

·         Potpora mladim poljoprivrednicima imat će novu obveznu minimalnu razinu od 3% proračuna država članica za potporu prihodima ZPP-a mladim poljoprivrednicima (poljoprivrednici do 40 godina). To bi moglo obuhvaćati potporu dohotka, ulaganje ili pomoć za pokretanje mladih poljoprivrednika.

Zelenija ZPP

Nova ZPP podržavat će prijelaz na održiviju poljoprivredu s povećanim ambicijama za klimu, okoliš i dobrobit životinja. To će se omogućiti kroz provedbu putem Nacionalnih strateških planova u skladu sa Zelenim sporazumom i njegovim strategijama Od farme do vilice i onoj o bioraznolikosti. Također uvodi nove alate koji će, u kombinaciji s novim načinom rada, omogućiti učinkovitije i bolje ciljane učinke na okoliš, klimu i dobrobit životinja:

·         Usklađenost s europskim Zelenim sporazumom: Nova ZPP u potpunosti će integrirati zakonodavstvo EU-a o okolišu i klimi. Planovi ZPP-a pridonijet će ciljevima Strategija Od farme do vilice i bioraznolikosti, a bit će ažurirani kako bi se uzele u obzir promjene u klimatskom i okolišnom zakonodavstvu iz Europskog zelenog sporazuma.

Uvjet: minimalni zahtjevi koje korisnici ZPP-a moraju poštivati da bi dobili potporu sada su ambiciozniji. Primjerice, na svakoj će farmi najmanje 3% obradivih površina biti posvećeno biološkoj raznolikosti i neproduktivnim elementima, uz mogućnost dobivanja potpore putem ekosheme kako bi se postiglo 7%. Zaštitit će se sve močvare i tresetišta.

·         Ekosheme države članice će biti obvezne nuditi ih. Ovaj novi dobrovoljni instrument nagradit će poljoprivrednike za primjenui klimatski i ekološki prihvatljivih praksi (organska poljoprivreda, agroekologija, integrirano upravljanje štetočinama, itd.), kao i za poboljšanje dobrobiti životinja. Države članice moraju dodijeliti najmanje 25% svog proračuna za potporu dohotku ekosistemima, ukupno 48 milijardi eura proračuna za izravna plaćanja.

·         Najmanje 35% sredstava za ruralni razvoj dodijelit će se agroekološkim obvezama koje promiču okoliš, klimu i dobrobit životinja.

·         Proračun ZPP-a mora značajno pridonijeti ukupnoj potrošnji Unije na klimu. Kako bi se osigurao realan i robustan izračun, Komisija će do 2025. predložiti novi, diferencirani pristup koji nadilazi postojeće metode.

 

Fleksibilniji ZAP

Nova ZPP uvodi novi način rada, gdje će svaka država članica izraditi nacionalni strateški plan ZPP-a opisujući kako će se postići ciljevi ZPP-a, kao i ciljevi Zelenog dogovora, kako su opisani u Strategijama od farme do rašlja i bioraznolikosti.

 

Uz to, novi CAP usredotočen je na performanse zahvaljujući sljedećim elementima:

·         Jednostavnija pravila na razini EU.

·         Godišnje izvješće o učinku koje će države članice podnijeti Komisiji od 2024. nadalje, nadopunjeno godišnjim revizijskim sastankom.

·         Komisija će pregledati izvedbu strateških planova ZPP-a u 2025. i 2027. godini, nakon čega će Komisija, po potrebi, pratiti zahtjev za djelovanje državama članicama.

·         Skup zajedničkih pokazatelja za praćenje provedbe ZPP-a i procjenu učinka strateških planova ZPP-a.

 

Jačanje položaja poljoprivrednika u konkurentnom poljoprivredno-prehrambenom sektoru.

·         Novi ZPP održava cjelokupnu tržišnu orijentaciju, a farme iz EU-a posluju u skladu s tržišnim signalima, istodobno iskorištavajući prilike izvan EU koje proizlaze iz trgovine.

·         Također jača položaj poljoprivrednika u lancu opskrbe hranom šireći mogućnosti poljoprivrednika da udruže snage, uključujući i određene izuzeće od zakona o tržišnom natjecanju.

·         Uvest će se nova poljoprivredna rezerva za financiranje tržišnih mjera u vrijeme kriza, s godišnjim proračunom od najmanje 450 milijuna eura.

 

Sljedeći koraci

Novi ZPP, koji pokriva tri propisa (Horizontalni, Strateški plan i Propisi o zajedničkoj organizaciji tržišta), mora službeno odobriti Europski parlament i usvojiti Vijeće prije nego što stupi na snagu.

Što se tiče strateških planova ZPP-a, države članice moraju dostaviti svoje nacrte planova do 31. prosinca 2021. godine. Potom će Komisija imati šest mjeseci da procijeni i odobri planove, koji će tada stupiti na snagu početkom 2023. godine.

 

Pozadina

Komisija je predstavila svoje prijedloge za reformu ZPP-a 2018. godine, uvodeći fleksibilniji pristup koji se temelji na učinku i rezultatima koji uzima u obzir lokalne uvjete i potrebe, istodobno povećavajući ambicije na razini EU-a u pogledu održivosti.

Europski parlament i Vijeće dogovorili su se o svojim pregovaračkim stajalištima o reformi ZPP-a 23. i 21. listopada 2020., što je dovelo do početka trijaloga 10. studenoga 2020.

Komisija je objavila strategije Od farme do vilice i biološku raznolikost u svibnju 2020. Ove dvije strategije predstavljene su u kontekstu Europskog zelenog sporazuma kako bi se omogućio prijelaz prema povećanoj održivosti naših prehrambenih sustava i riješile ključne pokretače gubitka biološke raznolikosti.

 

vrh stranice