COVID-19: Zastupnici u Europskom parlamentu zahtijevaju dodatna sredstva EU-a za pomoć zemljama u razvoju u prevladavanju pandemije

26.06.2021.

S obzirom na to da COVID-19 pogoršava globalne nejednakosti, europarlamentarci žele da se financiranje i politika EU-a usredotoče na pomoć zemljama partnerima da se oporave od pandemije.

Ukratko:

  • Zdravstvena, rodna i ekonomska nejednakost pogoršana je pandemijom COVID-19
  • Izbjeglice, žene i marginalizirane skupine nerazmjerno su pogođene

·         Brzo i pristupačno globalno uvođenje cjepiva od vitalnog je značaja

U srijedu (23. lipnja 2021.), europarlamentarci su odobrili izvješće o ulozi razvoja i humanitarne pomoći EU u rješavanju posljedica pandemije COVID-19.

Izvještaj zahtijeva značajna nova sredstva EU-a za pomoć zemljama u razvoju u borbi protiv izravnih i neizravnih posljedica pandemije - s primarnim fokusom na brzo i nepristrano globalno uvođenje cjepiva. Zastupnici u Europskom parlamentu posebno ističu da sigurna cjepiva trebaju biti lako dostupna i pristupačna svima, inzistirajući na tome da zdravstvenim radnicima i najugroženijim skupinama treba dati prioritet. Unatoč pozitivnom doprinosu EU globalnom odgovoru na pandemiju, europarlamentarci ističu da je Komisija trenutno preusmjerila sredstva iz postojećih izvora financiranja.

Potvrđujući danas samoinicijativno izvješće, europarlamentarci pozivaju EU da usredotoči financiranje i planiranje politike na pomoć partnerskim vladama u zemljama u razvoju da obnove i ojačaju svoje zdravstvene, obrazovne i ekonomske sustave. Financiranje i politika trebali bi se koncentrirati na ključnu potporu zajednicama koje su nerazmjerno pogođene pandemijom COVID-19 – izbjeglicama i radnicima migrantima.

Preokrenut je pad razine siromaštva dug dva desetljeća

Zahtijevajući dodatno ulaganje EU-a u borbu protiv COVID-19, eurozastupnici su naglasili nesrazmjeran učinak koji je pandemija imala na žene i mlade, ukazujući na porast rodno zasnovanog nasilja i ograničenja na seksualno i reproduktivno spašavanje koje spašava život, usluge u zdravstvu. Štoviše, procjenjuje se kako će pandemija do 2021. gurnuti još 47 milijuna ljudi u ekstremno siromaštvo – što predstavlja preokret dva desetljeća dugog pada ekstremnog siromaštva.

Izvještaj je usvojen sa 443 glasa za, 40 protiv i 209 suzdržanih.

 Pozadina

Odbor za razvoj usvojio je izvješće suizvjestitelja Hildegarde Bentele (EPP, DE) i Norberta Neusera (S&D, DE) 19. travnja 2021. godine.

COVID-19 globalna je pandemija koja pogađa sve države na svijetu, ali njezin se ekonomski i socijalni utjecaj najsnažnije osjeća u zemljama u razvoju. Pandemija je uvelike pogoršala postojeće probleme s dugom zemalja u razvoju, potkopavajući njihov krhki zdravstveni sustav, kao i napore njihovih vlada da mobiliziraju dovoljno resursa za postizanje ciljeva održivog razvoja.

U travnju 2020. Europska komisija pokrenula je inicijativu "Team Europe" i do sada je dodijelila više od 850 milijuna eura inicijativi za potporu zemljama partnerima EU-a u svijetu u razvoju.

 

 

vrh stranice