Održivi razvoj ključ je razvoja nautičkog turizma

17.10.2024.

ZAGREB, 17. listopada 2024. godine – Tvrtka Navela i edukativna platforma Misli More uz podršku HUP  Udruge nautičkog sektora organizirali su danas u Zagrebu prvu konferenciju Women in Nautica kako bi raspravljali o budućnosti nautičke industrije, održivom razvoju te zelenoj i digitalnoj tranziciji. Najveći izazovi s kojima se susreće nautički turizam su sklad ekonomije, utjecaja na društvo i ekologije kako bi Jadransko more bilo i ostalo značajni resurs.

„Da bi čovječanstvo opstalo na Zemlji, potrebne su nam revolucionarne inovacije koje još nismo osmislili. Najbolje što sada možemo učiniti je mudro koristiti resurse i čuvati ih dok ove inovacije ne pomognu vratiti ravnotežu između ljudskih aktivnosti i Zemlje. Više ne možemo ignorirati neproporcionalan utjecaj na okoliš određenih luksuznih stilova plovidbe i moramo pronaći načine da pružimo istu razinu užitka uz značajno smanjenje utjecaja na okoliš“, istaknula je Shiori Nagata, neizvršna direktorica uprave u NEC Corporation i Idemitsu Kosan Co.,Ltd. i bivša predsjednica Yanmar Marine.

Najnoviji nautički trendovi već sada uključuju plovila s održivim pogonskim sustavima, primjenu održivih izvora energije poput solarnih panela na plovilima te korištenje materijala koji se mogu reciklirati. Umjetna inteligencija također je već godinama prisutna u rekreativnoj nautičkoj industriji kroz stvaranje prodajnih prezentacija i virtualnih tura, dok je u komercijalnom dijelu prisutna u vidu simulatora za edukaciju posade. U budućnosti će sve više biti prisutna tehnologija samopristajanja, sustavi za sprječavanje sudara kao i širenje kućne tehnologije na udobnost putovanja plovilima i dr.

 

„Ključ razvoja nautike je održivost. Pod time mislim održivost kapaciteta, prirodnih resursa i raznolikost ponude. Jačanje svijesti svih sudionika nautike o potrebi zaštite mora i podmorja te uređen pravni okvir osigurat će uravnotežen razvoj  nautike“, istaknula je Nina Perko, ravnateljica Uprave pomorstva u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture na panelu o  budućnosti hrvatske nautike do 2040. godine. 

„Hrvatska nema velika brodogradilišta industrijske proizvodnje, ali ima pojedince brodograditelje koji se ističu radom, znanjem i kreativnim idejama i konkuriraju svjetskim imenima. Uz to, Hrvatska ima geografsku poziciju, jednu od ljepših u svijetu za nautiku, stoga podloga za razvijanje postoji, ali je pitanje kada i koliko brzo se može razvijati u brodogradnji sportskog i rekreacijskog segmenta s obzirom na veličinu i gospodarsku ulogu na tržištu. Razvijanje nautike u Hrvatskoj za nadolazeće vrijeme uvelike će ovisiti o kapacitetima za smještaj plovila, jer je na moru nema dovoljno vezova za bilo koja plovila, a ne samo za katamarane koji su u posljednjih 10 godina napravili revoluciju na nautičkom tržištu“, istaknula je Tihana Tadinac, specijalistica za nautičku industriju.

Ana Čalić, voditeljica marketinga i kontinuiranih unaprjeđenja u Naveli istaknula je „kako bi što više mladih vidjelo priliku u nautičkoj industriji, potrebno je istu brendirati te dodatno raditi na edukaciji i umrežavanju nautičke industrije, što kroz prodajni portfelj, što kroz ovakve konferencije s ciljem dijeljenja regionalne i globalne vizije za razvitak nautike te poticanja pozitivnih promjena.

Na konferenciji su sudjelovale svjetski poznate nautičarke poput Giulie Polli iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Delphine Planes iz Francuske, Josie Tucci iz Sjedinjenih Američkih Država te Janje Cerar iz Slovenije. Uz to, jedan od panela na konferenciji bio je posvećen i kontraperspektivi, a u raspravi su sudjelovali Roko Vuletić, predsjednik Uprave Brodogradilišta Iskra, Philip Easthill, glavni tajnik European Boating Industry (EBI) i Ivica Kostelić, bivši alpski skijaš i profesionalni regatni jedriličar.

vrh stranice