Ljudska prava: Zastupnici u Europskom parlamentu žele da kažnjavanje korupcije bude dio EU-ovog globalnog režima sankcija

09.07.2021.

Europski parlament je jučer (8.7. 2021.) usvojio rezoluciju kojom pozdravlja EU-ov globalni režim sankcija za ljudska prava, istovremeno pozivajući na uključivanje korupcije kao kažnjivog djela.

Ukratko:

  • Korupcija se još uvijek ne smatra zločinom koji može dovesti do ciljanih restriktivnih mjera
  • Europarlamentarci bi trebali biti u mogućnosti predlagati slučajeve ozbiljnih kršenja ljudskih prava
  • Glasanje kvalificiranom većinom trebalo bi uvesti kada se usvoje sankcije
  • Poziv na brz i koordiniran odgovor EU-a na sankcije odmazde trećih zemalja.

Korupcija ima razoran utjecaj na stanje ljudskih prava i često podriva funkcioniranje i legitimitet institucija i vladavinu zakona, navodi se u rezoluciji. No, za razliku od sličnih shema širom svijeta, poput američkog Globalnog zakona Magnitskog, trenutni režim EU-a o sankcijama za ljudska prava (GHRSR), usvojen u prosincu 2020. godine, ne uključuje korupciju u vezi s kršenjem ljudskih prava kao kazneno djelo koje se kažnjava restriktivnim mjerama . Parlament to želi promijeniti i poziva Europsku komisiju da izađe sa zakonodavnim prijedlogom koji proširuje djelokrug GHRSR-a kako bi obuhvatio ove zločine.

Europarlamentarci bi također trebali biti u mogućnosti predlagati slučajeve ozbiljnih kršenja ljudskih prava, kako bi povećali legitimitet sankcijskog režima. Uz to, članovi inzistiraju na uključivom procesu kako bi se olakšao doprinos civilnog društva.

Glasanje kvalificiranom većinom također bi trebalo uvesti kada se usvoje sankcije u okviru GHRSR-a, poziva se u tekstu, jer bi se na taj način učinkovitije djelovalo.

Protusankcije imaju za cilj odvratiti EU od obrane ljudskih prava

Osim toga, europarlamentarci osuđuju sve protu-sankcije nametnute EU-u, njezinim institucijama i članovima parlamenta, tijelima ili građanima, isključivo zbog podržavanja ljudskih prava, demokracije i vladavine zakona kroz GHRSR.

Odgovor EU-a na takve mjere odmazde trećih zemalja mora biti brz i koordiniran, ističu, dodajući da bilateralni sporazumi s tim zemljama ne smiju potkopati sankcijski okvir EU-a i njegovu vjerodostojnost u vanjskoj politici općenito.

Tekst je usvojen s 584 glasa za, 73 protiv sa 33 suzdržana.

Citati

„EU-ov globalni režim sankcija za ljudska prava dodaje izravan i opipljiv način da se odgovori na ozbiljna kršenja ljudskih prava i odgovorni za zlouporabe drže odgovornima. To mora postati ključni element šire EU strategije o ljudskim pravima i temeljni dio našeg alata za vanjsku politiku. Pozdravljam brzu provedbu novog instrumenta i nadam se da će podržati ciljeve Zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU-a, rekao je David McAllister (EPP, Njemačka), predsjednik Odbora za vanjske poslove .

„Omogućavajući nam da ciljamo osobe i entitete odgovorne za teška kršenja ljudskih prava, ma gdje se dogodile te zlouporabe, EU režim globalnih sankcija za ljudska prava jača vodeću ulogu EU u ljudskim pravima. Režim također mora ciljati na ekonomske i financijske mogućnosti kršitelja ljudskih prava, a Parlament i civilno društvo moraju biti više uključeni kako bi povećali svoj legitimitet ”, rekla je Maria Arena (S&D, Belgija), predsjednica Pododbora za ljudska prava .

Dodatne informacije o novom okviru možete pročitati ovdje .

 

vrh stranice