Kreditiranje javnog sektora za potporu pravednoj klimatskoj tranziciji - postignut privremeni sporazum

27.04.2021.

Predsjedništvo Vijeća i pregovarači Europskog parlamenta postigli su jučer (26. 4.2021.)   privremeni sporazum o novom zajmu u javnom sektoru koji će podržati tranziciju ka klimatski neutralnom gospodarstvu u EU na uključiv način.

Instrument će koristiti regijama koje su najviše pogođene prijelazom prema klimatskim ciljevima EU-a za 2030. godinu i cilju klimatske neutralnosti EU-a do 2050. godine. Podržavat će širok spektar održivih investicijskih projekata koji se bave razvojnim potrebama ovih regija koje proizlaze iz klimatske tranzicije. To uključuje projekte u područjima kao što su energetska i prometna infrastruktura, mreže grijanja, mjere energetske učinkovitosti i socijalna infrastruktura.

Mehanizam pravedne tranzicije pomoći će ranjivim zajednicama da naprave skok čistoj energiji

Instrument će osigurati 1,5 milijardi eura bespovratnih sredstava iz proračuna EU u kombinaciji s do 10 milijardi eura zajmova koje daje Europska investicijska banka (EIB). Zajedno se očekuje da će mobilizirati do 25-30 milijardi eura ulaganja u korist dotičnih regija. Ta se mogućnost također može proširiti i na financiranje partnera koji nisu EIB, pod određenim uvjetima. Da bi se osigurala mobilizacija dodatnih ulaganja, prihvatljivi će biti samo oni projekti koji ne stvaraju dovoljan tok vlastitih prihoda.

Glavni dodatni elementi o kojima su se dogovorili predsjedništvo Vijeća i pregovarači Europskog parlamenta uključuju sljedeće:

  • Kako bi se osiguralo da sve države članice mogu imati koristi od komponente bespovratnih sredstava, nacionalne omotnice bit će namijenjene do kraja 2025. Nakon tog datuma, preostali resursi dostupni za komponentu bespovratnih sredstava osigurat će se na konkurentnoj osnovi na razini EU-a.
  • U slučaju da nema dovoljno sredstava za potporu prihvatljivim projektima, kriteriji za dodjelu trebali bi dati prednost projektima koji se nalaze u manje razvijenim regijama, projektima koji izravno doprinose klimatskim ciljevima EU-a i projektima koje promiču javni subjekti koji su odobrili planove dekarbonizacije.
  • Omotnica za savjetodavnu potporu za pripremu, razvoj i provedbu prihvatljivih projekata povećana je na 35 milijuna eura. Barem 10 milijuna eura tih sredstava podržat će administrativni kapacitet korisnika, posebno u manje razvijenim regijama, putem savjetodavnog čvorišta uspostavljenog pod InvestEU.
  • Za manje razvijene regije maksimalni iznos bespovratnih sredstava koji se pružaju u okviru ovog pogona povećat će se na 25% iznosa zajma.
  • Instrument  neće podržavati aktivnosti isključene iz opsega potpore iz Fonda pravedne tranzicije. To uključuje ulaganja u nuklearne elektrane, duhanske proizvode i fosilna goriva.
  • Tijekom pripreme, provedbe i ocjene prihvatljivih projekata morat će se poštivati niz horizontalnih načela. To uključuje poštivanje temeljnih prava, posebno ravnopravnosti spolova i nediskriminacije. Ciljevi postrojenja također će se slijediti u skladu s UN-ovim ciljevima održivog razvoja, Europskim stupom socijalnih prava, načelom onečišćivač plaća, pariškim klimatskim sporazumom i načelom "ne nanosi značajnu štetu".

Sljedeći koraci

Ovaj postignuti privremeni sporazum sada trebaju potvrditi obje institucije. Nakon što bude potvrđena, očekuje se usvajanje uredbe o uspostavljanju instrumenta koja će stupiti na snagu sljedećih tjedana. Za provedbu instrumenta, Komisija i EIB morat će potpisati upravni sporazum i trebat će odobriti pravedne planove tranzicije država članica. Očekuje se da će prvi pozivi za projekte biti objavljeni na jesen.

Pozadina

Kreditiranje javnog sektora treći je stup Mehanizma pravedne tranzicije, koji je stvoren za rješavanje socijalnih i ekonomskih posljedica cilja postizanja klimatske neutralnosti EU-a do 2050. godine i klimatskih ciljeva EU-a za 2030. godinu. Druga dva stupa mehanizma su Fond pravedne tranzicije i namjenska shema pravednog prijelaza u okviru InvestEU. Sva ulaganja u okviru Mehanizma pravedne tranzicije, uključujući zajam za javni sektor, provode se na temelju teritorijalnih planova pravedne tranzicije država članica, koje je odobrila Komisija. Teritorijalni planovi tranzicije identificiraju najugroženija područja koja bi trebala biti podržana u svakoj državi članici i prioritetna područja politike za svaku regiju.

 

 

vrh stranice