Komisija predstavila novi europski program za inovacije i poticanje novog inovacijskog vala

12.07.2022.

Komisija je danas (5. srpanj 2022.) donijela novi europski program za inovacije kako bi Europa postala predvodnica novog vala visokotehnoloških inovacija i start-up poduzeća. Time će se potaknuti razvoj i stavljanje na tržište novih tehnologija za rješavanje gorućih društvenih problema, a Europu učvrstiti u vrhu svjetske inovacijske scene. EU želi na svojem tlu omogućiti blisku suradnju najvećih talenata i najboljih poduzeća te u cijeloj Europi poticati uspješne visokotehnološke inovacije.

Europa će vodstvom u području inovacija, a posebno u novom valu visokotehnoloških inovacija za koje su potrebna revolucionarna istraživanja i razvoj te velika kapitalna ulaganja, ojačati svoju ključnu poziciju u oblikovanju zelene i digitalne tranzicije. Visokotehnološke inovacije pridonijet će europskom tehnološkom vodstvu i rješavanju gorućih društvenih problema kao što su klimatske promjene i kiberprijetnje. Od takvih će inovacija vjerojatno koristi imati svi sektori, od obnovljivih izvora energije do agrotehnologije, građevinarstva, prometa i zdravstva, čime će se pridonijeti rješavanju pitanja sigurnosti opskrbe hranom, smanjiti energetsku ovisnost, poboljšati zdravlje ljudi te povećati konkurentnost naših gospodarstava. U kontekstu ozbiljnih posljedica ruske vojne agresije ta su pitanja postala još hitnija i potakla strateške političke promjene kako bi se osiguralo blagostanje i sigurnost Europe.

Izvršna potpredsjednica za Europu spremnu za digitalno doba Margrethe Vestager izjavila je: Moramo ojačati svoje inovacijske ekosustave kako bismo razvili tehnologije koje služe ljudima. Ovaj novi program za inovacije nadovezuje se na rezultate naših nastojanja u području inovacija tijekom posljednjih godina i pomoći će nam da ubrzamo digitalnu i zelenu tranziciju. Program je usmjeren na digitalnu domenu te istraživanja u području fizike i biologije i omogućit će nam da se bolje nosimo s gorućim problemima kao što su prekidanje ovisnosti o fosilnim gorivima i osiguravanje naše opskrbe hranom na održiv način.

Mariya Gabriel, povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade, izjavila je: Novi europski program za inovacije omogućit će da inovatori, startup i rastuća poduzeća te njihove inovativne podružnice postanu svjetski predvodnici u području inovacija. Već se više od godinu dana savjetujemo s dionicima kao što su predvodnici u inovacijskom ekosustavu, startup poduzeća tzv. „poduzeća jednorozi”, žene osnivači, žene aktivne u području poduzetničkog kapitala te sveučilišta i poduzeća. Zajedno ćemo omogućiti da Europa postane svjetska sila u području visokotehnoloških inovacija i startup poduzeća.

Uz oslanjanje na europski poduzetnički duh, znanstvenu izvrsnost, snagu jedinstvenog tržišta i demokratska društva novim inovacijskim programom konkretno će se:

  • poboljšati pristup financiranju za europska startup i rastuća poduzeća, na primjer mobiliziranjem neiskorištenih izvora privatnog kapitala i pojednostavnjenjem pravila o uvrštavanju na burzu;
  • poboljšati uvjete kako bi se inovatorima omogućilo eksperimentiranje s novim idejama u regulatornim izoliranim okruženjima;
  • pridonijeti stvaranju „regionalnih dolina inovacija” koje će ojačati i bolje povezati inovacijske aktere u Europi, uključujući u regijama koje zaostaju;
  •  privući i zadržati talente u Europi, na primjer osposobljavanjem milijuna visokotehnoloških talenata, povećanjem potpore za inovatorice i inovativnim pristupom dioničkim opcijama zaposlenika u startup poduzećima;
  • poboljšati okvir politike jasnijom terminologijom, pokazateljima i skupovima podataka te političkom potporom državama članicama.

U novom europskom planu za inovacije utvrđeno je 25 namjenskih mjera u okviru pet vodećih inicijativa:

  • Financiranje rastućih poduzeća potaknut će institucionalne i druge privatne ulagatelje u Europi da ulažu u rast europskih visokotehnoloških startup poduzeća i ostvaruju koristi od tog rasta.
  • Inovacije će se poticati omogućivanjem prostora za eksperimentiranje i javne nabave te poboljšanim okvirnim uvjetima, uključujući nove testne pristupe regulaciji (npr. regulatorna izolirana okruženja, testne platforme, živi laboratoriji i javna nabava inovativnih rješenja).
  • Ubrzavanje i jačanje inovacija u inovacijskim sustavima u cijeloj Europi poduprijet će stvaranje regionalnih inovacijskih dolina i pomoći državama članicama da usmjere najmanje 10 milijardi EUR u konkretne međuregionalne inovacijske projekte, uključujući u visokotehnološke inovacije za ključne prioritete EU-a. Time će se poduprijeti i države članice u poticanju inovacija u svim regijama putem integrirane upotrebe instrumenata kohezijske politike i Obzora Europa.
  • Poticanje, privlačenje i zadržavanje visokotehnoloških talenata podrazumijeva razvoj i privlačenje bitnih visokotehnoloških talenata u EU nizom inicijativa, uključujući program za stažiste u području inovacija za startup i rastuća poduzeća, bazu talenata EU-a kako bi se startup i inovativnim poduzećima pomoglo pronaći talente izvan EU-a, program ženskog poduzetništva i vodstva te inovativni pristup u pogledu dioničkih opcija zaposlenika u startup poduzećima.
  • Poboljšanje alata za oblikovanje politika bit će ključno za razvoj i upotrebu pouzdanih, usporedivih skupova podataka i zajedničkih definicija (startup i rastuća poduzeća) koje mogu poslužiti kao temelj za politike na svim razinama u EU-u i osiguravanje bolje koordinacije politika na europskoj razini putem Foruma Europskog vijeća za inovacije.

Nadovezujući se na znatan dosadašnji rad u cilju poticanja inovacija u EU-u, novi europski program za inovacije nastoji ubrzati razvoj i širenje inovacija u cijeloj Uniji putem usklađenog skupa djelovanja.

Kontekst

Politika inovacija ključno je područje s važnim inicijativama i ulaganjima EU-a.

Na to se nadovezuje rad na europskom istraživačkom prostoru (EIP) čiji je cilj izgradnja istinskog europskog jedinstvenog europskog tržišta za istraživanje i inovacije. Mjere predložene u ovoj komunikaciji, podijeljene u pet glavnih područja, iskoristit će prednosti jedinstvenog tržišta EU-a, jaku industrijsku bazu, talente, stabilne institucije i demokratska društva kako bi se potaknule visokotehnološke inovacije u Europi kao i mogućnosti koje pruža dvostruka tranzicija i potreba za budućom strateškom autonomijom.

Visokotehnološke inovacije imaju temelje u najnaprednijim znanstvenim spoznajama, tehnologiji i inženjerstvu i često kombiniraju napredak u digitalnoj, fizičkoj i biološkoj sferi stvarajući potencijal za pronalaženje transformativnih rješenja za globalne probleme. Visokotehnološke inovacije koje proizlaze iz sve većeg broja inovativnih startup poduzeća u EU-u mogle bi poticati inovacije u svim sektorima gospodarstva.

Alati za EU-ovu politiku inovacija proširili su se tijekom godina, a s njima se promijenio i institucionalni krajolik. Obzor Europa, u okviru svojeg stupa Inovativna Europa, doveo je do razvoja postojećih i novih alata za potporu startup i rastućim poduzećima te malim i srednjim poduzećima (MSP-ovi). Cilj je Europskog vijeća za inovacije (EIC), osnovanog 2021. s proračunom od 10 milijardi EUR, podupirati inovacije tijekom cijelog inovacijskog ciklusa, od ranih faza istraživanja do provjere koncepta, prijenosa tehnologije te financiranja i razvoja startup poduzeća i MSP-ova. Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) preuzeo je dodatne zadaće osnivanjem novih zajednica znanja i inovacija (ZZI) kao što su kulturni i kreativni sektor i stavio veći naglasak na rješavanje regionalnih neravnoteža, a razmatra i mogućnosti za povećanje poduzetničkog i inovacijskog kapaciteta visokih učilišta. U okviru inicijative za europske inovacijske ekosustave u okviru programa Obzor Europa EU nastoji stvoriti povezanije i učinkovitije inovacijske ekosustave kako bi se podupro rast poduzeća, potaknule inovacije i potaknula suradnja među nacionalnim, regionalnim i lokalnim dionicima u području inovacija.

Zbog ruske invazije na Ukrajinu potreba za inovacijama još je urgentnija. U tom kontekstu potaknuta je i dodatna potpora ukrajinskoj inovacijskoj zajednici – znanstvenicima i istraživačima koji su najviše pridonijeli istraživanju i inovacijama u EU-u. EU je osigurao 20 milijuna eura iz Europskog vijeća za inovacije za potporu ukrajinskim start-up poduzećima. Ta je potpora dopuna tekućim inicijativama „Europski istraživački prostor za Ukrajinu” (ERA4Ukraine), Horizon4Ukraine i ERC za Ukrajinu te namjenskom programu stipendiranja od 25 milijuna eura u okviru aktivnosti Marie Skłodowska Curie (MSCA) za raseljene ukrajinske istraživače.

Više informacija

Novi europski program za inovacije

 

vrh stranice