Komisija pozdravlja potvrdu privremenog sporazuma za jačanje kolektivne pravne zaštite u EU-u

30.06.2020.

Danas, (30. lipnja 2020.) je Vijeće odobrilo privremeni sporazum o pravilima zaštite EU za zaštitu kolektivnog interesa potrošača koji je nedavno zaključen s Europskim parlamentom. Ovo je pozitivan i važan korak prema osnaživanju potrošača i stvaranju jednakih uvjeta za kolektivna pravna sredstva u EU.

 

Vera Jourová, potpredsjednica EK za vrijednosti i transparentnost, rekla je: „Ova je direktiva bila naš odgovor na prekogranična kršenja prava potrošača od nepoštenih tvrtki. Potrošači do sada nisu imali sve prave alate za traženje pravde. Jako sam zadovoljan što će ova nova pravila omogućiti potrošačima da udruže snage i izjednače izglede čak i u sporovima s današnjim Golijatima. "

Didier Reynders, europski povjerenik za pravosuđe, rekao je: „Nedavni skandali u koje su upletene velike multinacionalne kompanije pokazali su nam zašto trebamo imati jasan mehanizam za traženje odštete u cijeloj EU kada potrošači traže naknadu ako im se krše prava. Kao povjerenik zadužen za pravosuđe, prošli sam tjedan proveo sa suzakonodavcima 9 sati kako bih postigao politički dogovor. Današnje odobrenje od strane Corepera glavni je uspjeh na putu ka poboljšanju provedbe prava potrošača u EU. Potrošači u svim državama članicama sada će imati učinkovit alat za kolektivno izvršavanje svojih prava. Uz uključene zaštitne mjere, ujedno će spriječiti zlouporabu korištenja postupka "

 

Nakon što ga formalno usvoji Europski parlament, ovaj će zakonodavni akt učiniti dostupnim kolektivna pravna sredstva (tužbe) diljem EU-a, obuhvaćajući široki raspon područja od financijskih usluga do prava putnika, od telekomunikacija do energije. Omogućit će učinkovite prekogranične kolektivne pravne postupke između država članica.

 

Također će postojati brojne mjere zaštite kojima se sprječava zloupotreba postupka. Na primjer, samo kvalificirani subjekti, poput potrošačkih organizacija koje su odredile države članice EU-a, moći će pokrenuti akciju. Kvalificirani subjekti koji predstavljaju potrošače također će imati stroge obveze transparentnosti u pogledu izvora sredstava, uključujući sredstva koja se koriste za pokretanje određene kolektivne akcije. Trenutno nemaju sve države članice na raspolaganju mehanizam kolektivne pravne zaštite, a postupci često mogu biti dugotrajni i skupi, posebno ako žrtve pojedinačno idu na sud. Javna tijela nisu uvijek u mogućnosti učinkovito se baviti štetnim trgovačkim praksama u EU-u.

 

Jednom uspostavljena, nova danas dogovorena pravila garantirat će veću zaštitu prava potrošača u cijeloj EU.

vrh stranice