Jednostavnije energetske oznake EU -a za rasvjetne proizvode primjenjuju se od danas, 1. rujna

01.09.2021.

Kako bi potrošačima u EU-u smanjili račune za energiju i ugljični otisak, potpuno nova verzija široko priznate energetske naljepnice EU-a za žarulje i druge rasvjetne proizvode bit će primjenjiva u svim trgovinama i na maloprodajnim mjestima od srijede, 1. rujna 2021. godine.

Ona prati značajno poboljšanje energetske učinkovitosti u ovom sektoru posljednjih godina, što znači da je sve više „izvora svjetlosti“ (poput žarulja i LED modula) postiglo ocjene oznaka A+ ili A ++ prema trenutnoj ljestvici. Najvažnija promjena je povratak na jednostavniju A-G ljestvicu.

Povjerenica EU za energiju Kadri Simson rekkla je: „Naše su svjetiljke i drugi proizvodi za rasvjetu posljednjih godina toliko učinkovitiji da je više od polovice LED dioda sada u klasi A ++. Ažuriranje naljepnica potrošačima će olakšati uvid u proizvode koji su „najbolji u klasi“, što će im pomoći u uštedi energije i novca na računima. Korištenje energetski učinkovitije rasvjete nastavit će smanjivati emisije stakleničkih plinova u EU-u i pridonijeti tome da postane klimatski neutralno do 2050. ”

Nova ljestvica je stroža i osmišljena tako da vrlo mali broj proizvoda u početku može postići ocjene „A“ i „B“, ostavljajući prostor za postupnije uvođenje učinkovitijih proizvoda na tržište. Energetski najučinkovitiji proizvodi koji su trenutno na tržištu sada će se obično označavati sa „C“ ili „D“. Na etikete će biti uključeni brojni novi elementi, uključujući QR kôd koji povezuje s bazom podataka diljem EU-a, gdje potrošači mogu pronaći više pojedinosti o proizvodu.

Kako bi se omogućila prodaja postojećih zaliha, pravila predviđaju razdoblje od 18 mjeseci u kojem se proizvodi sa starom oznakom mogu nastaviti prodavati na tržištu u fizičkim maloprodajnim mjestima.

Za internetsku prodaju, međutim, stare naljepnice prikazane na mreži morat će se zamijeniti novim u roku od 14 radnih dana.

Današnje mjere slijede izmjenu energetskih oznaka 1. ožujka 2021. za 4 druge kategorije proizvoda - hladnjake i zamrzivače, perilice posuđa, perilice rublja i televizore (i druge vanjske monitore). Nadovezujući se na pravila o ekodizajniranju EU -a, Europska komisija također radi na ažuriranju označavanja proizvoda uključujući sušilice rublja, lokalne grijače prostora, klima uređaje, aparate za kuhanje, ventilacijske jedinice, profesionalne rashladne ormare, grijače prostora i vode te kotlove na kruta goriva i s obzirom na uvođenje novih energetskih oznaka za solarne ploče.

 

Pozadina

Tehnologije izvora svjetlosti nastavljaju se razvijati, čime se poboljšava energetska učinkovitost. LED modula, koji su za gotovo sve primjene energetski najučinkovitija rasvjetna tehnologija koja postoji. Brzo su osvojili tržište EU -a: s 0% prodanih svjetiljki u 2008. na 22% u 2015. Prosječna energetska učinkovitost LED -ova učetverostručila se između 2009. i 2015., a cijene su značajno pale: u odnosu na 2010., u 2017. tipična LED svjetiljka za uporabu u kućanstvu bila je 75% jeftinija, a tipična LED svjetiljka za urede 60% jeftinija.

Procjenjuje se da je u EU u 2020. godini prodano približno 1500 milijuna izvora svjetlosti - no ta će brojka vjerojatno pasti na 600 m 2030. godine (tj. Za 60%), iako će se broj korištenih izvora svjetlosti povećati za više od 17% . To je zbog veće energetske učinkovitosti, a posebno duljeg vijeka trajanja LED izvora svjetlosti. Prosječno kućanstvo u EU -u kupilo je 7 izvora svjetlosti godišnje u 2010., 4 godišnje u 2020., a predviđa se da će se ta brojka smanjiti na manje od 1 godišnje do 2030. godine.

Procjena učinka Komisije na nova pravila pokazuje da će se promjenama uštedjeti 7 milijuna tona ekvivalenta CO2 (mtCO2eq) godišnje do 2030. u odnosu na uobičajeni scenarij bez ikakvih mjera ekološkog dizajna EU. To dolazi uz 12mtCO2eq već predviđenih prethodnim propisima usvojenim 2009. i 2012. godine.

Nove kategorije za promijenjenu oznaku dogovorene su nakon rigoroznog i potpuno transparentnog procesa savjetovanja, uz blisko uključivanje dionika i država članica u svim fazama, te pod nadzorom Vijeća i Europskog parlamenta - i uz vremenski dovoljni odmak za obavijest proizvođačima o novim pravilima koja su dogovorena 2019. Prema zahtjevima okvirne uredbe, ostale grupe proizvoda će se "promijeniti" u sljedećim godinama - uključujući sušilice rublja, lokalne grijače prostora, klima uređaje, aparate za kuhanje, ventilacijske jedinice, profesionalne rashladne ormare, grijače za prostor i vodu te kotlove na kruta goriva.

Energetska oznaka EU -a široko je priznata značajka na proizvodima za kućanstvo, poput žarulja, televizora ili perilica rublja, i pomaže potrošačima u donošenju informiranih odluka više od 25 godina. U istraživanju diljem EU-a (Eurobarometer) iz 2019. godine 93% potrošača potvrdilo je da su prepoznali oznaku, a 79% potvrdilo da je to utjecalo na njihovu odluku o tome koji proizvod kupiti. Zajedno s usklađenim minimalnim zahtjevima performansi („ekodizajn“), procjenjuje se da će pravila o energetskom označavanju EU -a smanjiti potrošnju za desetke milijardi eura godišnje, dok stvaraju više drugih koristi za okoliš i proizvođače i maloprodaje.

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama

Energy label and ecodesign

video: “What is energy efficiency

vrh stranice