Nagodba EU-a i AstraZenece o opskrbi cjepivom i okončanju sudskog postupka

06.09.2021.

EU i AstraZeneca su u petak, 3. rujna o.g. postigli sporazum o isporuci preostalih doza cjepiva protiv bolesti COVID-19 državama članicama prema ugovoru o predviđenoj kupoprodaji koji je s AstraZenecom sklopljen 27. kolovoza 2020. Zahvaljujući tom sporazumu ujedno će se okončati spor koji je u tijeku pred Sudom u Bruxellesu.

Povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides izjavila je: Današnjim sporazumom o nagodbi jamči se da će AstraZeneca Uniji isporučiti preostalih 200 milijuna doza cjepiva protiv bolesti COVID-19. Iako je ovog tjedna udio potpuno cijepljenog odraslog stanovništva EU-a dosegnuo visokih 70 %, naše se države članice znatno razlikuju po stopi cijepljenja te je važno da cjepiva i dalje budu dostupna, među njima i cjepivo AstraZenece. Unija će kao gorljivi zagovornik globalne suradnje i solidarnosti u području cjepiva nastaviti pomagati ostatku svijeta. Cilj nam je do kraja godine putem instrumenta COVAX zemljama niskog i srednjeg dohotka podijeliti barem 200 milijuna doza cjepiva. Solidarnost u pogledu cjepiva bila je i ostat će naš zaštitni znak.

Sporazumom o nagodbi poduzeće AstraZeneca čvrsto se obvezalo da će, uz oko 100 milijuna doza isporučenih do kraja drugog tromjesečja, isporučiti još 135 milijuna doza do kraja 2021. (60 milijuna doza do kraja trećeg tromjesečja i 75 milijuna doza do kraja četvrtog tromjesečja) te preostalih 65 milijuna doza do kraja ožujka 2022. Ukupni broj isporučenih doza tako će dosegnuti 300 milijuna, kako je navedeno u ugovoru.

Odredit će se redoviti rokovi isporuke državama članicama, a bude li isporuka doza kasnila, na njihovu će se cijenu primjenjivati ograničeni popusti.

Kontekst

Europska komisija predstavila je 17. lipnja europsku strategiju za ubrzavanje razvoja, proizvodnje i primjene učinkovitih i sigurnih cjepiva protiv bolesti COVID-19. U zamjenu za pravo na kupnju određenog broja doza cjepiva u određenom roku, Komisija ugovorima o predviđenoj kupoprodaji financira dio početnih troškova proizvođača cjepiva.

Zbog postojećih i novih varijanti virusa SARS-CoV-2 otpornih na imunosni odgovor Komisija i države članice pregovaraju o novim ugovorima s poduzećima od kojih EU već nabavlja cjepiva kako bi se omogućila nabava dovoljne količine brzo prilagođenih cjepiva radi jačanja i produljenja imunosti.

vrh stranice