Izvršni odbor HUP- Udruge malih i srednjih poduzetnika održao 12. sjednicu

15.10.2024.

 Na 12. sjednici Izvršnog odbora HUP-Udruge malih i srednjih poduzetnika raspravljao se o Poreznoj reformi, a koja je objavljena koncem rujna. S ovim krugom porezne reforme mijenja se 6 zakona, a koji su upravo u proceduri savjetovanja i poslani svim članovima na očitovanje do 22. listopada. 

Sjednici je prisustvovao glavni ekonomist HUP-a Hrvoje Stojić, s kojim su članovi izmjenjivali svoje stavove. Od brojnih novina koje se uvode posebnu pažnju je izazvalo povećanje osnovnog odbitak, povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a na 50.000 eura, oslobađanje od poreza na dohodak za povratnike, uvođenje poreza na nekretnine itd. Najviše pažnje poduzetnicima je uzeo prijedlog ukidanja porezne olakšice za mlade, a koji su zaposleni na neodređeno vrijeme. Država  je ovim dosadašnjom mjerama „oslobodila“ poslodavaca za 385 milijuna eura, koliko su manje uplatili doprinosa za zdravstveno osiguranje, a što će ubuduće biti prihod države, kad  se ukine ova porezna olakšica. Istovremeno se ostalim poreznim prijedlozima, koji se uvode, poslodavci „oslobađaju“ od plaćanja oko 200 milijuna eura (zbog povećanja praga za porez na dohodak, povećanja osobnog odbitka i dr), pa se smatra kako ovaj sustav nije uravnotežen.

Osim toga, glavni argument protiv ukidanja ove porezne olakšice je da je stopa zaposlenosti mladih i dalje jedna od najnižih na razini EU, te kako u toj populaciji i dalje dominira veliki udio nezaposlenih kao i dugotrajno nezaposlenih. Osim toga, što ja također važno, godinama su se činili razni napori kako bi se povećao udio zaposlenih na neodređeno vrijeme, a sada će svi oni biti poništeni. Stoga se traži snažna reakcija HUP-a protiv ovog poreznog prijedloga.

Također se predlaže podizanje praga za ulazak u sustav PDV-a po fakturiranoj umjesto naplaćenoj realizaciji. To mnoge poduzetnike dovodi u težak položaj, pogotovo društva koja su dosegla fazu zrelosti i nemaju namjeru dalje rasti, a povećanje prometa za njih je napravila sama inflacija. To je direktni udar na njihovu likvidnost. U narednoj godini očekuje se značajna gospodarska kriza i za ove firme se očekuje pad prometa, pa će ih prelazak ovog praga ugroziti njihov opstanak. Ovdje riječ uglavnom o veleprodajama, računovodstvenim servisima i drugima koji daju svoju robu i usluge uz odgodu. Stoga se predlaže da se i ovaj prag podigne i to sa sadašnjih 2.000 000 eura na 2.500.000 eura, a najpravednije bi bilo uvesti način obračuna PDV-a po naplaćenoj realizaciji za sva mala poduzeća.

Izvršnom odboru Udruge malih i srednjih poduzetnika pridružio se još jedan poduzetnik, Saša Perko, vlasnik poduzeća Dominvest Grupa, a svi su članovi Izvršnog odbora pozdravili njegov ulazak u Izvršni odbor koji sada ima 23 člana. 

vrh stranice