Europski parlament: postignut dogovor o Uredbi o obnavljanju zaliha plina prije zime

19.05.2022.

Pregovarači Europskog parlamenta i Vijeća postigli su danas (19.5. 2022.) dogovor o novoj uredbi kojom se utvrđuje obvezna minimalna razina plina u skladištima na 80% do 1. studenog 2022. Države članice i operateri trebaju nastojati doseći 85%. Cilj će biti 90% za sljedeće godine kako bi se Europljani zaštitili od mogućih šokova u opskrbi.

Ukratko:

  • Obveza minimalne razine skladišta plina od 80% do 1. studenog 2022
  • Mjere za zaštitu rezervi od vanjskih smetnji
  • Nacrt zakona ima za cilj brže napuniti europske strateške rezerve plina, kako bi kućanstva i poduzeća imali dovoljno plina za sljedeću sezonu grijanja.

 

Tijekom pregovora, zastupnici Europskog parlamenta uspješno su se zalagali za veću ambiciju u pogledu ponovnog punjenja ciljeva i putanja. Od 2023. godine, države članice postavljat će pojedinačne ciljeve punjenja s Komisijom. Zastupnici Europskog parlamenta zaključili su da uredba naglašava potrebu da zemlje EU diverzificiraju izvore opskrbe plinom i pojačaju mjere energetske učinkovitosti.

 

Države članice bez podzemnih skladišnih kapaciteta morat će osigurati da se najmanje 15% svoje prosječne potrošnje u posljednjih pet godina skladišti u drugoj državi članici. Alternativno, morat će razviti mehanizam za podjelu tereta koji osigurava financijsku potporu za ispunjavanje ciljeva ispunjavanja.

 

Zajednička nabava

Komisija će do 1. kolovoza 2022. izdati smjernice o tome kako koristiti mehanizam za zajedničku nabavu plina, koji će dobrovoljno aktivirati dvije ili više država članica.

 

Obvezna certifikacija skladišnih kapaciteta plina

Prema uredbi, kapaciteti za skladištenje plina postat će kritična infrastruktura. Svi operateri skladišta morat će proći novu obveznu certifikaciju kako bi izbjegli rizik od vanjskih smetnji.

Zastupnici su se zalagali da faza certifikacije bude što kraća. Države članice morat će objaviti nacrt odluka o certifikaciji do studenog 2022. Operateri koji ne uspiju osigurati ovu certifikaciju morat će se odreći vlasništva ili kontrole nad skladištima plina u EU. Štoviše, operateri neće moći zatvoriti skladište plina bez odobrenja nacionalnog regulatora.

 

“Izvanredna vremena zahtijevaju izuzetnu brzinu i učinkovitost. Ispunili smo oboje”, rekao je europarlamentarac Jerzy Buzek (EPP, PL), koji vodi pregovarački tim Europskog parlamenta. “Od 2010. EP se zalaže za zajedničku kupnju plina u EU. EP je uspio u novi zakon uvrstiti odredbu o takvom mehanizmu za zajedničku nabavu prirodnog plina. Vjerujem da će države članice – uz potporu Europske komisije – maksimalno iskoristiti ovu mogućnost da ujedine svoju kupovnu moć prilikom nabave plina na globalnom energetskom tržištu. Pandemije su pokazale da smo jači kad smo ujedinjeni; nadgradimo ovo iskustvo još dalje.”

"Suzakonodavci su se uhvatili u koštac s izazovom i donijeli sporazum koji ima za cilj osigurati da će europski građani imati dovoljno plina sljedeće zime i biti zaštićeni od onih koji žele upotrijebiti zalihe energije kao oružje", rekao je izvjestitelji  predsjednik Odbora za energetiku Cristian Buşoi (EPP, RO). "Obrušit ćemo se na operatere koji ugrožavaju našu sigurnost opskrbe zahvaljujući procesu certificiranja koji će osigurati da kritična infrastruktura za pohranu ne bude u rukama operatera koji predstavljaju rizik", dodao je Buşoi.

 

Sljedeći koraci

Neformalni sporazum sada će morati službeno podržati Parlament i Vijeće kako bi stupio na snagu. Odbor za industriju, istraživanje i energetiku glasat će o tekstu na sljedećoj sjednici.

 

Pozadina

Zakonski prijedlog Komisija je usvojila 23. ožujka, u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu. Parlament je 5. travnja glasovao za pokretanje ubrzanog postupka i podržao prijedlog dva dana kasnije. Na summitu u Versaillesu čelnici EU-a zatražili su mjere za rješavanje pitanja energetske neovisnosti.

vrh stranice