Europski parlament dogovor o novom alatu za otvaranje tržišta javne nabave diljem svijeta

27.04.2022.

EU će dobiti više utjecaja da potakne otvaranje globalnih tržišta javne nabave, nakon što su zastupnici podržali sporazum o novom alatu za otvaranje tržišta javne nabave.

Ukratko:

  • Cilj je pomoći u otvaranju tržišta javne nabave izvan EU-a tvrtkama iz EU-a
  • Jedinstvena primjena u svim državama članicama
  • Ponuditelji iz najmanje razvijenih zemalja neće biti podložni ograničenjima

 

Međunarodni instrument nabave (IPI) uvest će mjere koje ograničavaju pristup otvorenim natječajima EU-a za javnu nabavu tvrtkama iz zemalja koje nisu članice EU-a koje ne nude sličan pristup tvrtkama iz EU-a.

Primarni cilj zakona je okončanje diskriminacije tvrtki iz EU-a i poticanje otvaranja tržišta javne nabave trećih zemalja.

 

Parlamentarni pregovarači i njihovi kolege koji predstavljaju države članice neformalno su se u ožujku dogovorili o specifičnostima novog alata. Na jučerašnjoj sjednici Odbor za trgovinu podržao je taj privremeni sporazum jednoglasno, sa 42 glasa za, bez suzdržanih.

 

Alat IPI ovlastit će Komisiju da utvrdi moraju li i u kojoj mjeri tvrtke iz treće zemlje biti podvrgnute IPI mjeri. Ozbiljnost mjere IPI ovisit će o opsegu trgovinskih prepreka koje treća zemlja postavlja na put poduzećima EU-a u natjecanju na njezinom tržištu.

Parlamentarni pregovarači proširili su opseg i dizajn instrumenta, a kako bi osigurali ujednačenu primjenu, ograničili su diskrecijske ovlasti država članica. Osim toga, od učinka novog alata izuzeli su ponuditelje iz najmanje razvijenih zemalja.

 

Međunarodni trgovinski odbor službeno otvara put međunarodnom instrumentu nabave. Parlament će službeno zatvoriti svoje prvo čitanje na zasjedanju u lipnju u Strasbourgu. Pozitivni signali poslani iz Vijeća dobar su znak za europska poduzeća: instrument ima dobre izglede da stupi na snagu do kraja ljetne stanke.

 

Sljedeći koraci

Privremeni sporazum koji je odobrio Odbor za trgovinu bit će predložen na konačno glasovanje na plenarnoj sjednici u lipnju.

Prije stupanja na snagu, Vijeće će također morati službeno odobriti sporazum.

 

Kontekst

EU je u značajnoj mjeri otvorila svoja tržišta javne nabave konkurentima iz trećih zemalja te se zalaže za ukidanje protekcionističkih mjera na međunarodnim tržištima javne nabave. Glavni trgovinski partneri EU-a imaju različite stupnjeve ograničenja koja ograničavaju pristup tvrtki iz EU-a njihovim tržištima javne nabave.

Parlament je radio na novom instrumentu trgovinske obrane od izvornog prijedloga Komisije iz 2012., izmijenjenog 2016. Države članice postigle su sporazum o toj temi u lipnju 2021., što je omogućilo nastavak zakonodavnog procesa tako da Parlament ažurira svoje stajalište i sporazum između institucije o konačnom obliku alata.

 

vrh stranice