DSA: Privremeni sporazum Vijeća i Europskog parlamenta

25.04.2022.

Važan korak postignut je (23.4.2022.) s privremenim političkim sporazumom o Zakonu o digitalnim uslugama (DSA) između Vijeća i Europskog parlamenta.

Zbog svoje ambicije, prirode reguliranih igrača i inovativne dimenzije uspostavljenog nadzora, DSA je prvi u svijetu u pogledu digitalne regulacije.

Uključuje načelo da ono što je ilegalno izvan mreže mora biti ilegalno i online . Cilj mu je zaštititi digitalni prostor od širenja nedopuštenog sadržaja i jamčiti zaštitu temeljnih prava korisnika.

 

Opseg zakonodavstva

DSA će se primjenjivati na sve internetske posrednike koji pružaju usluge u Uniji.

Nametnute obveze proporcionalne su uslugama i prilagođene su broju korisnika: tako će vrlo velike platforme i vrlo velike tražilice imati zahtjevnije obveze . Konkretno, usluge koje dosegnu više od 45 milijuna aktivnih korisnika mjesečno u Europskoj uniji će spadati u kategoriju vrlo velikih platformi i vrlo velikih tražilica.

Kako bi se zaštitio razvoj novoosnovanih i manjih poduzeća na unutarnjem tržištu, mikro i mala poduzeća s manje od 45 milijuna aktivnih korisnika mjesečno u EU bit će izuzeta od određenih novih obveza .

 

Upravljanje

Kako bi zajamčili učinkovitu i ujednačenu provedbu obveza DSA-e, Vijeće i Parlament odlučili su dodijeliti Europskoj komisiji isključivu ovlast nadzora vrlo velikih platformi i vrlo velikih tražilica za obveze specifične za ovu vrstu aktera.

Stoga će se oni nadzirati na europskoj razini u suradnji s državama članicama. Ovaj novi mehanizam nadzora čuva načelo zemlje podrijetla koje će se i dalje primjenjivati na druge aktere i obveze obuhvaćene DSA.

 

Internetska tržišta

Suočen s važnom ulogom koju ovi igrači imaju u svakodnevnom životu europskih potrošača, DSA će nametnuti tržištima obvezu dužne pažnje prema prodavačima koji svoje proizvode ili usluge stavljaju u prodaju na svojoj internetskoj platformi.

Tržišta moraju posebno prikupljati i prikazivati informacije koje se odnose na prodane proizvode i usluge kako bi osigurale da je potrošač ispravno informiran. 

 

Sustavni rizici vrlo velikih platformi i vrlo velikih tražilica

DSA uvodi obvezu za vrlo velike digitalne platforme i usluge da analiziraju sistemske rizike koje stvaraju i da provedu analizu smanjenja rizika. 

Ova bi se analiza trebala provoditi svake godine i omogućit će kontinuirano praćenje kako bi se smanjili rizici:

  • širenje nezakonitog sadržaja
  • štetni učinci na temeljna prava
  • manipulacije službama koje utječu na demokratske procese i javnu sigurnost
  • štetni učinci na rodno uvjetovano nasilje, na maloljetnike i ozbiljne posljedice na fizičko ili psihičko zdravlje korisnika

 

Obmanjujuća sučelja

Suzakonodavci su se složili da će zabraniti obmanjujuća sučelja i metode kojima se obmanjuju procjene korisnika za online platforme i određena sučelja prema DSA.

 

Sustavi preporuka

Sustavi preporuka omogućuju brzi pristup relevantnom sadržaju.

Uvedene su obveze transparentnosti parametara sustava preporuka kako bi se poboljšala informiranost korisnika i njihov mogući izbor. Vrlo velike platforme i vrlo velike tražilice morat će korisnicima ponuditi sustav preporuke sadržaja koji se ne temelji na njihovom profiliranju.

 

Upravljanje krizama

U kontekstu ruske agresije u Ukrajini i posebnih posljedica na manipulaciju internetskim informacijamauveden je novi članak kako bi se uspostavio mehanizam reakcije u slučaju krize.

Ovaj mehanizam bit će aktiviran odlukom Europske komisije na preporuku Odbora nacionalnih koordinatora digitalnih usluga te će omogućiti analizu utjecaja aktivnosti vrlo velikih platformi i vrlo velikih tražilica na predmetnu krizu. te proporcionalne i učinkovite mjere koje je potrebno uvesti uz poštovanje temeljnih prava.

 

Zaštita maloljetnika na internetu

Platforme dostupne maloljetnicima morat će uvesti posebne mjere zaštite kako bi osigurale svoju internetsku sigurnost, posebice kada su svjesni da je korisnik maloljetan . Platformama će također biti zabranjeno prikazivati ciljane oglase na temelju upotrebe korisnikovih osobnih podataka kako je definirano u pravu Unije. 

 

Kontekst

U prosincu 2020. Europska komisija predstavila je dva zakonska prijedloga koji su dio paketa za reguliranje digitalnih usluga: Zakon o digitalnim uslugama (DSA) i Zakon o digitalnim tržištima (DMA).

DSA i DMA čine dva stupa digitalne regulative bez presedana, koja poštuje europske vrijednosti i europski model. Ovi propisi zajedno definiraju okvir prilagođen izazovima koje postavlja pojava digitalnih divova i zaštita njihovih korisnika, uz očuvanje ravnoteže pogodne za inovacije u digitalnom gospodarstvu.  

Privremeni politički sporazum između Vijeća i Parlamenta o DMA postignut je 24. ožujka 2022.

 

Sljedeći koraci

  • Ovaj privremeni politički sporazum moraju odobriti Vijeće i Europski parlament prije nego što se pređe na formalne faze postupka usvajanja u svakoj instituciji.
  • Sa strane Vijeća, privremeni politički sporazum podliježe odobrenju Odbora stalnih predstavnika (Coreper) prije nego što se pređe na formalne faze postupka usvajanja.

 

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

vrh stranice