EU ulaže 122 milijuna eura u inovativne projekte za dekarbonizaciju gospodarstva (odabrana i 2 hrvatska projekta!)

25.08.2021.

Prvi put od osnivanja Inovacijskog fonda Europska unija ulaže 118 milijuna eura u 32 mala inovativna projekta u 14 država članica EU-a, Islandu i Norveškoj. Bespovratnim sredstvima podupirat će se projekti za uvođenje na tržište niskougljičnih tehnologija za energetski intenzivne industrije, vodik, skladištenje energije i energiju iz obnovljivih izvora. Osim tih bespovratnih sredstava, 15 projekata u 10 država članica EU-a i Norveškoj primit će pomoć za razvoj projekta u vrijednosti do 4,4 milijuna eura kako bi mogli napredovati prema sljedećoj fazi.

Izvršni potpredsjednik Frans Timmermans rekao je: Ovim ulaganjem EU pruža konkretnu potporu projektima u području čistih tehnologija u cijeloj Europi kako bi se unaprijedila tehnološka rješenja koja mogu pomoći u postizanju klimatske neutralnosti do 2050. Povećanje sredstava iz Inovacijskog fonda koje je predloženo u paketu za ostvarivanje cilja od 55 % („Fit for 55”) omogućit će EU-u da u budućnosti osigura potporu za još više projekata, ubrza ih i što prije stavi na tržište.

Neovisni stručnjaci ocijenili su 32 projekta (od toga dva hrvatska, op.a.) odabrana za financiranje s obzirom na njihov potencijal za smanjenje emisija stakleničkih plinova u usporedbi s konvencionalnim tehnologijama i uvođenje inovacija koje nadilaze najnovije tehnologije, kao i njihovu fazu razvoja kako bi se što prije mogli provesti. Ostali kriteriji uključivali su potencijal prilagodljivosti i isplativost. Odabrani projekti odnose se na niz sektora koji su relevantni za dekarbonizaciju različitih dijelova europske industrije i energetskog sektora. Stopa uspješnosti prihvatljivih prijedloga u okviru ovog poziva na podnošenje prijedloga iznosi 18 %.

Petnaest projekata koji mogu primiti pomoć za razvoj projekta ocijenjeni su kao dovoljno inovativni i obećavajući u pogledu njihova potencijala za smanjenje emisija stakleničkih plinova, ali još nisu u fazi u kojoj bi se mogli uzeti u obzir za dodjelu bespovratnih sredstava. Cilj je potpore, koju će Europska investicijska banka pružati kao prilagođenu tehničku pomoć, unaprijediti financijsku ili tehničku zrelost projekata u cilju njihova ponovnog sudjelovanja u budućim pozivima na podnošenje prijedloga u okviru Inovacijskog fonda.

Daljnji koraci

Za uspješne projekte u okviru poziva za male projekte počinju se pripremati pojedinačni sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava. Oni bi trebali biti dovršeni u četvrtom tromjesečju 2021., nakon čega bi Komisija mogla donijeti odgovarajuću odluku o dodjeli bespovratnih sredstava i početi ih isplaćivati. Projekti imaju do četiri godine za financijsko zaključenje.

Europska investicijska banka stupit će u kontakt s projektima kojima je ponuđena razvojna pomoć u okviru poziva za velike projekte kako bi sklopila pojedinačne sporazume i omogućila početak rada u četvrtom tromjesečju 2021.

Dodatne informacije 

Karta uspješnih projekata

Opis uspješnih malih projekata

Opis uspješnih velikih projekata

Internetske stranice Inovacijskog fonda

Sljedeći pozivi u okviru Inovacijskog fonda

 

 

vrh stranice