EP: Otporni lanci opskrbe i odricanje od patentnih prava za cjepivo

26.05.2021.

Europski zastupnici u INTA Odboru u svom izvješću o trgovini EU-a nakon COVID-a pozivaju na elastične, zelene i poštene opskrbne lance, geopolitičko preispitivanje trgovine EU i odustajanje od patenta za cjepiva. Izvješće koje izvlači pouke iz učinaka pandemije COVID-19 na trgovinu usvojeno je jučer (25.5. 2021.) s 29 glasova, tri protiv i devet suzdržanih.

Izvješće naglašava potrebu za međunarodnom suradnjom, a ne za konkurencijom ili protekcionizmom u rješavanju hitnih zdravstvenih problema. Treba reći da bi trebalo ukinuti izvozna ograničenja SAD-a, Velike Britanije, Kine i Indije, dok bi vlastiti sustav privremenog odobrenja izvoza trebao prerasti u alat za transparentnost. Kako bi se pozabavilo nestašicom cjepiva, izvještaj zagovara smanjenje koncentracije proizvodnih kapaciteta cjepiva i brzu izgradnju mjesta proizvodnje u svijetu u razvoju.

Ponavljajući sličan poziv na plenarnoj sjednici u svibnju , zastupnici u Odboru za trgovinu traže da EU pokrene pregovore sa Svjetskom trgovinskom organizacijom (WTO) o privremenom odricanju od zaštite prava intelektualnog vlasništva na cjepivima COVID-19 kako bi se osiguralo da se zemlje ne suočavaju s odmazdom zbog kršenja patenata povezanih s cjepivom za COVID-19.

Pošteni, otporni i održivi lanci vrijednosti

Izvještaj primjećuje da su se lanci opskrbe pokazali ranjivima i ponekad otkrivali neželjenu globalnu ovisnost u pandemiji.
Stoga europarlamentarci pozivaju na diverzifikaciju opskrbnih lanaca EU i izgradnju poštenih, otpornih i održivih koji poštuju ljudska prava, radnička prava i ekološke standarde. Da bi ih postigli, zastupnici se, između ostalog, zalažu za obveznu dubinsku provjeru u opskrbnim lancima, bolju izvršavanje odredbi poglavlja o trgovini i održivom razvoju u trgovinskim ugovorima i za tekuće trgovinske pregovore, kao i za jače alate za trgovinsku obranu.

Geopolitički alat

Europski zastupnici u Odboru za trgovinu naglašavaju: snažna, raznolika i otporna trgovinska politika EU služi kao geopolitički alat koji se koristi kroz suradnju na međunarodnim forumima poput WTO-a. Međutim, ako suradnja nije moguća, EU bi svoje interese trebala provoditi jednostranim mjerama, navodi se u izvješću.

„Europa mora postići trgovinsku politiku primjerenu 21. stoljeću kako bi se suočila s višestrukim krizama u današnjoj trgovinskoj politici, od ljudskih prava u lancima vrijednosti i pristupa lijekovima do zaštite okoliša. Oporavak nakon COVID-19 daje nam jedinstvenu priliku da lance vrijednosti učinimo poštenim, elastičnim i održivim, poštujući ljudska prava, radnička prava i ekološke standarde. Naša trgovinska politika mora u potpunosti utjeloviti ambiciju koju je Europa postavila Zelenim sporazumom. Ova pandemija pokazuje da moramo smanjiti jaz između trgovine i zdravlja. Europa mora imati vodeću ulogu u preispitivanju globalnog okvira za prava intelektualnog vlasništva za buduće pandemije i otvaranju konstruktivnog dijaloga o odricanju od TRIPS-a ”, rekla je izvjestiteljica Kathleen Van Brempt (S&D, BE)

 

Sljedeći koraci

Europski parlament bi trebao glasati o izvješću na svom zasjedanju u srpnju.

vrh stranice