Države članice postigle dogovor o pregovaračkom mandatu za prijedlog o skladištenju plina

19.05.2022.

Vijeće je postiglo dogovor o mandatu za pregovore s Europskim parlamentom u vezi s prijedlogom o skladištenju plina. Kako bi se poboljšala sigurnost opskrbe u EU-u u aktualnom geopolitičkom kontekstu, tim se prijedlogom nastoji osigurati da se kapaciteti za skladištenje plina u EU-u napune prije iduće zimske sezone i da se države članice njima mogu zajednički služiti u duhu solidarnosti.

Mandatom se utvrđuju pravila za podzemno skladištenje plina i mogućnosti za brojanje zaliha ukapljenog prirodnog plina uz istodobno ograničavanje obveza na određenu količinu godišnje potrošnje plina u državama članicama u posljednjih pet godina kako bi se izbjegao nerazmjeran učinak na određene države članice s velikim skladišnim kapacitetom.

Budući da sve države članice nemaju sustav skladišta plina na svojem državnom području, mandatom se propisuje da će države članice bez sustava skladišta plina imati pristup rezervama za skladištenje drugih država članica te da će morati preuzeti razmjerni dio financijskog opterećenja u pogledu obveza punjenja.

 

Države članice usuglasile su se i o obveznom certificiranju za sve operatore sustava skladišta plina kako bi se izbjegli potencijalni rizici od vanjskog utjecaja na kritične infrastrukture za skladištenje, koji bi mogli ugroziti sigurnost opskrbe energijom ili bilo koji drugi ključni sigurnosni interes.

Države članice postigle su dogovor o tome da će obveze punjenja isteći 31. prosinca 2026. Mandatom se predviđa i odobravanje odstupanja za Cipar, Maltu i Irsku sve dok nisu izravno međupovezani s plinskim sustavom drugih država članica.

 

Kontekst i sljedeći koraci

Europska komisija donijela je 23. ožujka 2022. prijedlog europske politike za skladištenje plina, kojim se mijenjaju dvije postojeće uredbe o sigurnosti opskrbe plinom i pristupu mrežama za transport prirodnog plina.

Europsko vijeće 24. i 25. ožujka 2022. zadužilo je Vijeće da ispita rad na prijedlozima Komisije, uzimajući u obzir i uvažavajući interese država članica sa znatnim skladišnim kapacitetom kako bi se osigurala pravedna ravnoteža. Europsko vijeće smatralo je da bi trebalo čim prije započeti s ponovnim punjenjem skladišta plina u cijeloj Uniji, u potpunosti uzimajući u obzir nacionalne mjere pripravnosti.

Predsjedništvo Vijeća sada će započeti pregovore s Europskim parlamentom kako bi se brzo postigao dogovor o konačnoj verziji teksta. Te će dvije institucije zatim formalno donijeti uredbu.

 

 

vrh stranice