Digitalna suverenost: Komisija pokreće saveze za poluvodiče i industrijske tehnologije u oblaku

18.08.2021.

Europska komisija je  pokrenula dva nova industrijska saveza: Savez za procesore i poluvodičke tehnologije i Europski savez za industrijske podatke, računalstvo na rubu mreže i računalstvo u oblaku.

Ta dva nova saveza unaprijedit će sljedeću generaciju mikročipova i industrijskih tehnologija računalstva u oblaku i računalstva na rubu mreže te će EU-u osigurati kapacitete potrebne za jačanje ključnih digitalnih infrastruktura, proizvoda i usluga. Savezi će okupljati poduzeća, predstavnike država članica, akademsku zajednicu, korisnike te istraživačke i tehnološke organizacije.

Izvršna potpredsjednica za Europu spremnu za digitalno doba Margrethe Vestager izjavila je: Tehnologije računalstva na rubu mreže i računalstva u oblaku predstavljaju golem gospodarski potencijal za građane, poduzeća i javne uprave, na primjer u smislu povećane konkurentnosti i zadovoljavanja potreba industrije. Mikročipovi su najvažniji dio svakog uređaja kojim se danas koristimo. Od mobilnih telefona do putovnica, te male komponente donose brojne mogućnosti za tehnološki napredak. Stoga je podupiranje inovacija u tim ključnim sektorima od iznimne važnosti i može pomoći Europi da napravi iskorak u razvoju zajedno sa svojim partnerima istomišljenicima.

Povjerenik za unutarnje tržište Thierry Breton izjavio je: Europa ima sve što joj je potrebno da bude predvodnik u tehnološkoj utrci. Ta dva saveza osmislit će ambiciozne tehnološke planove za razvoj i uvođenje sljedeće generacije tehnologija za obradu podataka u Europi, od računalstva u oblaku i računalstva na rubu mreže do vrhunskih poluvodiča. Svrha saveza za računalstvo u oblaku i računalstvo na rubu mreže jest razviti energetski učinkovite i iznimno sigurne europske industrijske oblake koje tijela trećih zemalja ne mogu kontrolirati niti im pristupati. Savez za poluvodiče uravnotežit će globalne lance opskrbe poluvodičima tako što će se pobrinuti za to da u Europi imamo kapacitete za razvoj i proizvodnju najnaprednijih čipova do 2 nm i manje.

Industrijski savez za procesore i poluvodičke tehnologije

Mikročipovi, uključujući procesore, ključne su tehnologije koje napajaju sve elektroničke uređaje i strojeve kojima se danas služimo. Čipovi su neophodni za brojne gospodarske aktivnosti i određuju njihovu energetsku učinkovitost i razinu sigurnosti. Mogućnosti za razvoj procesora i čipova imaju odlučujuću ulogu za budućnost današnjih najnaprednijih gospodarstava. Industrijski savez za procesore i poluvodičke tehnologije bit će ključan instrument za daljnji industrijski napredak u EU-u u tom području.

Radit će na identificiranju i uklanjanju postojećih uskih grla, smanjenju ovisnosti i ispunjavanju potreba u cijeloj industriji. Definirat će tehnološke planove na temelju kojih će se izgraditi europski kapaciteti za razvoj i proizvodnju najnaprednijih čipova, a usto će se povećanjem udjela Europe u globalnoj proizvodnji poluvodiča na 20 % do 2030. smanjiti njezina cjelokupna strateška ovisnost.

U tu svrhu Savez namjerava uspostaviti razvojne i proizvodne kapacitete potrebne za proizvodnju sljedeće generacije pouzdanih procesora i elektroničkih komponenti. To znači da Europa treba krenuti u smjeru izgradnje kapaciteta za proizvodnju čvorova veličine od 16 do 10 nanometra (nm) radi zadovoljavanja sadašnjih potreba te čvorova veličine ispod 5 do 2 nm i manje kako bi se zadovoljile buduće tehnološke potrebe. Najnapredniji tipovi poluvodiča učinkovitiji su i mogu znatno smanjiti potrošnju energije u svim vrstama uređaja, od telefona do podatkovnih centara.

Europski savez za industrijske podatke, računalstvo na rubu mreže i računalstvo u oblaku

Kao što je istaknuto u Europskoj strategiji za podatke, količina generiranih podataka stalno se povećava te se očekuje da će se znatan dio podataka obrađivati na rubu mreže (80 % do 2025. u odnosu na današnjih 20 %), bliže korisnicima i mjestu na kojem se podaci generiraju. Ta promjena Uniji donosi veliku priliku za proširenje vlastitih kapaciteta računalstva u oblaku i računalstva na rubu mreže, a time i priliku za jačanje tehnološke suverenosti. Promjena će zahtijevati razvoj i uvođenje potpuno novih tehnologija za obradu podataka koje će obuhvaćati računalstvo na rubu mreže, odnosno odmak od modela potpuno centralizirane infrastrukture za obradu podataka.

Europski savez za industrijske podatke, računalstvo na rubu mreže i računalstvo u oblaku poticat će pojavu disruptivnih tehnologija računalstva u oblaku i računalstva na rubu mreže koje su iznimno sigurne, energetski i resursno učinkovite i potpuno interoperabilne, čime će se potaknuti povjerenje korisnika računalstva u oblaku u svim sektorima. Savez će služiti posebnim potrebama građana, poduzeća i javnog sektora EU-a (uključujući u vojne i sigurnosne svrhe) za obradu vrlo osjetljivih podataka te istodobno ojačati konkurentnosti industrije EU-a u području tehnologija računalstva u oblaku i računalstva na rubu mreže.

Tijekom čitavog svojeg postojanja savez će u svojem radu poštovati sljedeća ključna načela i norme:

  • najviše standarde u pogledu interoperabilnosti i prenosivosti/reverzibilnosti, otvorenosti i transparentnosti
  • najviše standarde u pogledu zaštite podataka, kibersigurnosti i podatkovne suverenosti
  • najnovija dostignuća u pogledu energetske učinkovitosti i održivosti
  • usklađenost s provjerenom europskom praksom u području računalstva u oblaku, među ostalim poštovanjem relevantnih standarda, kodeksa ponašanja i programa certificiranja.

Sudjelovanje u savezima

Savezi su otvoreni za sudjelovanje svim javnim i privatnim subjektima s pravnim zastupnikom u Uniji koji se bave relevantnim djelatnostima, pod uvjetom da ispunjavaju uvjete utvrđene u opisu poslova.

Zbog strateške važnosti djelatnosti u dotičnim sektorima za sudjelovanje u članstvu saveza potrebno je ispuniti niz uvjeta. Relevantni dionici moraju ispunjavati kriterije prihvatljivosti, posebno one koji se odnose na sigurnost (uključujući kibersigurnost), sigurnost opskrbe, zaštitu intelektualnog vlasništva, zaštitu podataka i pristup podacima te praktičnu korist za savez. Moraju potpisati izjave i ispuniti obrazac za prijavu koji će ocijeniti Europska komisija.

Kontekst

Europski savez za industrijske procesore i poluvodičke tehnologije temelji se na ambiciji Komisije da podupre europske lance vrijednosti za mikroelektroniku i ugrađene sustave te ojača vodeće proizvodne kapacitete. U prosincu 2020. države članice obvezale su se da će surađivati na jačanju europskih kapaciteta u području poluvodičkih tehnologija kako bi se ostvarili najbolji rezultati za primjene u raznim sektorima. Toj su inicijativi do sada pristupile ukupno 22 države članice.

Europski savez za industrijske podatke, računalstvo na rubu mreže i računalstvo u oblaku temelji se na političkoj volji, koju je u listopadu 2020. izrazilo svih 27 država članica, za poticanje razvoja kapaciteta sljedeće generacije računalstva na rubu mreže i računalstva u oblaku za javni i privatni sektor. Države članice potpisnice u svojoj su se Zajedničkoj izjavi složile da će zajedno raditi na uvođenju otporne i konkurentne infrastrukture i usluga u oblaku u cijeloj Europi.

Više informacija

Industrijski savez za procesore i poluvodičke tehnologije
Zajednička izjava o procesorima i poluvodičkim tehnologijama
Europski savez za industrijske podatke, računalstvo na rubu mreže i računalstvo u oblaku
Europska industrijska strategija

Preuzimanja

1. Deklaracija: Savez za procesore i poluvodičke tehnologije

preuzimanje datoteka  

2. Opis poslova: Savez za procesore i poluvodičke tehnologije

preuzimanje datoteka  

3. Deklaracija: Savez za industrijske podatke, obradu i oblak

preuzimanje datoteka  

4. Opis poslova: Savez za industrijske podatke, obradu i oblak

preuzimanje datoteka  

Srodne teme

Računalni oblak
Elektronika
Izgradnja europske ekonomije podataka

vrh stranice