COVID-19: Izjava Komisije o savjetovanju s državama članicama o prijedlogu dodatnog proširenja Privremenog okvira za državne potpore na mjere dokapitalizacije

10.04.2020.

Europska komisija jučer (9.travnja 2020.) je poslala državama članicama na savjetovanje nacrt prijedloga dodatnog proširenja područja primjene Privremenog okvira za državne potpore, koji je donesen 19. ožujka 2020. radi potpore gospodarstvu u kontekstu pandemije koronavirusa. Privremeni okvir prvi je put izmijenjen 3. travnja 2020., čime su povećane mogućnosti za državnu potporu istraživanju, testiranju i proizvodnji proizvoda bitnih za suzbijanje širenja koronavirusa, očuvanje radnih mjesta i nastavak potpore gospodarstvu.

Komisija je donijela ukupno 43 odluke kojima je odobrila 53 nacionalne mjere povezane s pandemijom koronavirusa. Od njegova donošenja 19. ožujka 2020. Komisija je na temelju Privremenog okvira donijela 39 odluka o državnim potporama te odobrila 49 nacionalnih mjera kojima se europskim poduzećima pružaju prijeko potrebna sredstva za očuvanje likvidnosti u ovim teškim vremenima. Komisija je donijela i četiri odluke o četiri nacionalne mjere u skladu s člankom 107. stavkom 2. točkom (b) Ugovora o funkcioniranju Europske unije o potpori za otklanjanje štete nastale zbog izvanrednih događaja, kao što je pandemija koronavirusa.

Komisija sada predlaže da se područje primjene Privremenog okvira dodatno proširi kako bi se državama članicama omogućila dokapitalizacija krizom pogođenih poduzeća. Budući da takve javne intervencije mogu imati znatan utjecaj na tržišno natjecanje na jedinstvenom tržištu, za tim bi mjerama trebalo posezati u krajnjoj nuždi. Na njih će se primjenjivati i jasno utvrđeni uvjeti za ulazak države u predmetna poduzeća, isplaćivanje prinosa i njezin izlazak iz tih poduzeća te stroge odredbe o upravljanju i odgovarajuće mjere za ograničavanje mogućeg narušavanja tržišnog natjecanja.

Države članice sad imaju priliku očitovati se o nacrtu prijedloga Komisije. Komisijin je cilj da se izmijenjeni privremeni okvir donese do sljedećeg tjedna.

 

Izvršna potpredsjednica nadležna za politiku tržišnog natjecanja Margrethe Vestager izjavila je: U ovom razdoblju krize izazvane koronavirusom zajednički nam je prioritet zaštititi zdravlje svih europskih građana. Međutim, zbog hitnih mjera mnoga su se poduzeća našla pod pritiskom. Smanjuje im se vlasnički kapital, što im otežava financiranje poslovanja. Prošlotjednom je izmjenom privremeni okvir za državne potpore već jednom proširen, a sad će se dodatno proširiti kako bi se državama članicama omogućilo da, ako je to potrebno i primjereno, dokapitaliziraju poduzeća. Pobrinut ćemo se da se osigura isplativost ulaganja za porezne obveznike i da se na poduzeća koja primaju potporu u obliku kapitala primjenjuju odredbe o kontrolama i upravljanju kojima se ograničava mogućnost narušavanja tržišnog natjecanja na jedinstvenom tržištu. Kontinuirano surađujemo s državama članicama kako bismo osigurali sredstva potrebna da europsko gospodarstvo iz ove krize izađe još snažnije.

 

Hitne mjere koje su države članice morale poduzeti kako bi se suočile s pandemijom koronavirusa utjecale su na sposobnost mnogih europskih poduzeća da proizvode robu ili pružaju usluge te su dovele do znatnog smanjenja potražnje. Nastali gubici mogu dovesti do smanjenja vlasničkog kapitala poduzeća i negativno utjecati na njihovu sposobnost zaduživanja na tržištima. U ovim bi okolnostima dobro usmjerene javne intervencije koje će omogućiti dokapitalizaciju pogođenih poduzeća mogle smanjiti rizik za gospodarstvo EU-a kao cjeline.

Komisija se stoga savjetuje s državama članicama o mogućnosti pružanja državne potpore tim teško pogođenim poduzećima u obliku instrumenata vlasničkog ili hibridnog kapitala, ali samo ako je to najprikladnija vrsta potpore i pod jasnim uvjetima.

S obzirom na to da se pružanjem nacionalne državne potpore za dokapitalizaciju nekih poduzeća može u velikoj mjeri narušiti tržišno natjecanje na jedinstvenom tržištu EU-a, Komisija predlaže niz zaštitnih mjera koje se odnose na uvjete za dodjelu državne potpore te na tržišno i upravljačko ponašanje poduzeća koja je primaju. Nadalje, nacrtom prijedloga nastoji se osigurati isplativost preuzetih rizika za državu. U njemu se od država članica zahtijeva i da razrade izlaznu strategiju, posebno za velika poduzeća s povećanim sudjelovanjem države u vlasničkom kapitalu, kako bi se osiguralo da ta poduzeća u razdoblju stabilizacije gospodarstva ponovno postanu ekonomski održiva bez dodatne potrebe za državnom potporom.

S druge strane, ako se potpora dodjeljuje na europskoj razini i u zajedničkom interesu EU-a, rizik od narušavanja jedinstvenog tržišta je manji pa ni uvjeti ne bi trebali biti toliko strogi.

Predloženim proširenjem područja primjene privremenog okvira na potporu u obliku dokapitalizacije nadopunjuje se mogućnost država članica da kupe postojeće dionice poduzeća po tržišnoj cijeni ili pari passu s privatnim dioničarima, što je u načelu izvan područja primjene kontrole državnih potpora EU-a. To može biti osobito važno za intervencije država članica kojima se sprečava neprijateljsko preuzimanje strateških poduzeća od strane kupaca izvan Unije. Stoga se tim proširenjem nadopunjuju instrumenti, navedeni u smjernicama Komisije, koji su na raspolaganju državama članicama radi osiguranja čvrstog pristupa provjeri stranih ulaganja na razini EU-a u vremenu javnozdravstvene krize i povezane gospodarske ranjivosti.

vrh stranice