Bolje zakonodavstvo EU: zastupnici u EP pozivaju na rano uključivanje nacionalnih parlamenata u zakonodavni ciklus EU-a

25.06.2021.

Jučer (24. 6. 2021.)  je Europski parlament usvojio zaključke o godišnjim izvješćima Komisije o supsidijarnosti i proporcionalnosti za razdoblje 2017. - 2019. i njezinim boljim alatima za donošenje zakona.

U svom izvješću, usvojenom sa 620 glasova za, 20 protiv i 51 suzdržanim, Parlament je naglasio važnost sudjelovanja nacionalnih parlamenata od ranih faza donošenja zakona EU i potiče upotrebu njihovih prava supsidijarnosti i proporcionalnosti.

Uloga nacionalnih parlamenata u ciklusu politika EU

Ugovori EU predviđaju odgovornost nacionalnih parlamenata da ispitaju sve prijedloge, kao i da pažljivo ispitaju poštivanje načela supsidijarnosti i proporcionalnosti . Izvještaj naglašava da su primjena načela supsidijarnosti i proporcionalnosti polazna točka za donošenje zakona EU i ključna za životni ciklus politike.

Izvješće pozdravlja preporuke Radne skupine o supsidijarnosti i proporcionalnosti te o "učinkovitijem djelovanju". Zastupnici u Europskoj uniji traže provedbu svojih zaključaka, naime u potpunosti uključuju lokalne i regionalne vlasti u konzultacije i na svim razinama vlasti dosljednije ocjenjuju oba načela.

 

Povećavanje sudjelovanja građana

Tekst također poziva Komisiju da učini više kako bi Europu približila svojim građanima, te ističe da se angažiranje njihovih izabranih predstavnika u pitanjima EU pokazuje vrlo učinkovitim. Konferencija o budućnosti Europe pružit će izvrsnu priliku građanima da komuniciraju o stvarnom utjecaju zakonodavstva i daju prijedloge kako postići ciljeve boljeg izrade zakona te  preispitaju načelo supsidijarnosti.

Izvješće poziva na reviziju Ugovora o funkcioniranju EU-a radi uvođenja izravnog prava zakonodavne inicijative za (izravno izabrani) parlament. Zastupnici u Europskom parlamentu žale što se rutinski poziva na "učinkovitost postupka odlučivanja u instituciji" kako bi se odbio javni pristup dokumentima, što riskira postati de facto pravilom. Pozdravljaju uspostavu web portala "Reci svoje mišljenje" i traže daljnje alate koji omogućuju izravno sudjelovanje građana i dionika.

 

Bolji alati za izradu zakona i modernizirano zakonodavstvo EU

Izvještaj pozdravlja upotrebu boljih alata za donošenje zakona , kao što su regulatorni program za primjenu i uspješnost ( REFIT ) i Odbor za regulatorni nadzor , ali poziva na njihovo pojednostavljenje i poboljšanje. Procjene učinka također bi trebale biti poboljšane i uključivati analizu supsidijarnosti i proporcionalnosti. Zastupnici u Europskom parlamentu pozdravljaju uspostavu platforme Fit for Future (F4F) koja Komisiji savjetuje kako učiniti zakonodavstvo EU učinkovitijim. Oni ističu ulogu Europske parlamentarne službe za istraživanje koja pruža ex-ante procjene učinka i europsku analizu dodane vrijednosti prijedloga.

Zastupnici u Europskom parlamentu primaju na znanje načelo "jedan usvojen, jedan van", čiji je cilj nadoknaditi novo uvedena načela rasterećivanjem jednakih tereta na razini EU-a, i podsjećaju da ovaj pristup ne bi smio ometati ciljeve dobre regulative, niti dovesti do mehaničkih odluka ili niže razine EU standarda.

 

Pozadina

Načela supsidijarnosti i proporcionalnosti, utvrđena u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji, upravljaju izvršavanjem nadležnosti EU-a. Komisija je od nacionalnih parlamenata primila 52 obrazložena mišljenja o načelu supsidijarnosti u 2017., 37 u 2018. i nijedno u 2019. (koja je bila godina europskih izbora).

 

 

vrh stranice