11.03.2020.
„Tijekom videokonferencije 10. ožujka 2020. naglasili smo potrebu da radimo zajedno i učinimo sve što je potrebno i da djelujemo brzo. Naglasili smo potrebu zajedničkog europskog pristupa i uske koordinacije s Europskom komisijom. Ministri zdravlja i ministri unutarnjih poslova trebali bi se svakodnevno savjetovati kako bi osigurali ispravnu koordinaciju i nastojali postići zajedničke europske smjernice.
Tijekom sastanka razmijenjene su informacije i prakse i identificirana 4 prioriteta.
1) Ograničavanje širenja virusa. Države članice složile su se da je zdravlje naših građana prvi prioritet te da se mjere trebaju temeljiti na znanju i medicinskim savjetima. Mjere moraju biti proporcionalne kako ne bi imale pretjerane posljedice za naša društva u cjelini. Čelnici su se nadalje složili da će o ovoj točki dijeliti sve relevantne informacije kroz postojeće mehanizme koordinacije. [1]
2) osiguravanje medicinske opreme . Sporazum koji će Komisiji dati zadatak analizirati potrebe i osmisliti inicijative za sprečavanje nestašica. Komisija je izvijestila da će nastaviti svoj angažman s industrijom i slijediti zajedničke javne nabave. Nadalje, Komisija namjerava kupiti osobnu zaštitnu opremu kroz Okvir civilne zaštite - RescEU. Mora se osigurati da unutarnje tržište pravilno funkcionira i da se izbjegnu neopravdane prepreke. Posebna pažnja mora se posvetiti maskama i respiratorima.
3) promocija istraživanja, uključujući ona za cjepivo. Države članice naglasile su važnost pojačanja napora na istraživanju. Komisija je već iskoristila 140 milijuna eura sredstava i odabrala 17 projekata za to.
4) rješavanje društveno-ekonomskih posljedica . Unija i njezine države članice spremni su upotrijebiti sve potrebne instrumente. Posebno će se pozabaviti bilo kakvim utjecajem na likvidnost, na potporu malim i srednjim poduzećima te posebnim pogođenim sektorima i njihovim zaposlenicima. Bit će potrebna fleksibilna primjena pravila EU, posebno u pogledu državne potpore i Pakta za stabilnost i rast.
Komisija će pomno pratiti ekonomski razvoj u Uniji i poduzimati sve potrebne inicijative.
Države članice i institucije odmah će pratiti mjere na svim razinama. Europsko vijeće vratit će se na to pitanje tijekom samita 26. i 27. ožujka kako bi donijelo bilo kakve potrebne odluke.
[1] IPCR (Integrirani odgovor na političku krizu) koje je pokrenulo hrvatsko predsjedništvo. ECDC (Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti) podržat će države članice i dati smjernice.