Vijeće donijelo stajalište o direktivi o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD)

25.02.2022.

Vijeće je jučer (24.2. 2022.) postiglo dogovor o svojem stajalištu („opći pristup”) o prijedlogu direktive o korporativnom izvješćivanju o održivosti (CSRD). Tim će se nacrtom direktive dopuniti europska strategija za održivo financiranje.

Donošenje zajedničkog stajališta država članica o ovom tekstu na poticaj francuskog predsjedništva još je jedan odlučujući korak u razvoju europskog regulatornog okvira za održivo financiranje. Poduzeća s više od 250 zaposlenika odnosno poduzeća koja su uvrštena na burzu morat će svoju politiku zaštite okoliša, socijalnu politiku i politiku upravljanja naposljetku pretočiti u standardizirane, utemeljene i potvrđene informativne dokumente. To znači veću transparentnost za građane, potrošače i ulagatelje kako bi poduzeća mogla u potpunosti odigrati svoju ulogu u društvu. Time ćemo stati na kraj manipulativnom zelenom marketingu. Europa je tako uspostavila zahtjevne referentne nefinancijske standarde sutrašnjice, koji su usklađeni s našim ekološkim i socijalnim ambicijama.

 

Prijedlogom Europske komisije revidira se Direktiva o nefinancijskom izvješćivanju te će se njime osigurati robusnost obveza poduzeća uvođenjem sljedećih novosti:

  • proširenje područja primjene na sva velika poduzeća i poduzeća uvrštena na uređenu burzu (uz iznimku mikropoduzeća uvrštenih na burzu)
  • zahtjev za potvrđivanje objavljenih informacija o održivosti
  • podrobniji i standardizirani zahtjevi u pogledu informacija koje su trgovačka društva obvezna objaviti
  • poboljšana dostupnost informacija uvođenjem obveze o njihovoj objavi u posebnom odjeljku izvješća o upravljanju poduzećem.

Ovim će se promjenama povećati odgovornost poduzeća, spriječiti postojanje različitih nacionalnih standarda i olakšati prijelaz na održivo gospodarstvo.

 

Ažuriranje direktive o nefinancijskom izvješćivanju

Cilj je prijedloga ukloniti nedostatke u postojećim pravilima o objavljivanju nefinancijskih informacija, koja nisu bila dovoljno kvalitetna i usporediva da bi ih ulagatelji mogli na odgovarajući način uzeti u obzir. Takvi nedostaci otežavaju prijelaz na održivo gospodarstvo.

Tom se direktivom potvrđuje predvodnička uloga EU-a u utvrđivanju održivih standarda. Utvrđivanjem standarda izvješćivanja o održivosti, koje će Europska komisija donijeti delegiranim aktom na temelju tehničkih savjeta Europske savjetodavne skupine za financijsko izvještavanje (EFRAG) i nekoliko europskih agencija, omogućit će se harmonizacija podataka o održivosti.

U tekstu se predlaže šire područje primjene, pojašnjenje i proširenje zahtjeva za izvješćivanje i osigurava usklađenost izvješćivanja s obveznim standardima EU-a. Njime se predviđa i to da će digitalni pristup informacijama o održivosti postati obveza.

 

Vijeće je izmijenilo područje primjene koje je predložila Europska komisija kako bi se osiguralo da zahtjevi za izvješćivanje nisu prevelik teret za MSP-ove uvrštene na burzu (jer se obveze ne primjenjuju na ostale MSP-ove) te da se takvim MSP-ovima ostavi dovoljno vremena za prilagodbu novim pravilima.

 

Ovim općim pristupom upotpunjuje se pregovaračko stajalište o kojem je Vijeće postiglo dogovor. Njime se predsjedništvu Vijeća daje mandat za daljnje rasprave s Europskim parlamentom, koje bi trebale započeti u proljeće 2022.

 

vrh stranice