Videokonferencija ministara za europska pitanja, 16.6.2020.

17.06.2020.

Glavni rezultati:

Pripreme za video konferenciju čelnika EU

Ministri su (16. lipnja 2020.) razmijenili mišljenja o izmijenjenom prijedlogu Komisije za sljedeći višegodišnji financijski okvir (MFF) i planu oporavka kako bi se pripremili za videokonferenciju članova Europskog vijeća i njihovu orijentacijsku raspravu 19. lipnja. 

Rasprava je obuhvatila širok raspon pitanja, uključujući osnovnu arhitekturu plana oporavka, ocjenu potreba i kriterije raspodjele, okvir upravljanja, nove prijedloge Komisije u vezi s sljedećim VFO-om i predloženo povećanje postojećeg VFO-a kao premošćavajućeg rješenja.

Ministri su iznijeli svoja stajališta, ističući svoje glavne prioritete u pregovorima i cjelokupnom pristupu.

Postojala je zajednička spremnost za rješavanje posljedica krize COVID-19 pomoću proračuna EU, dok su različita stajališta izražena o detaljnim prijedlozima Komisije, uključujući veličinu i vremenski okvir instrumenta za oporavak, kriterije raspodjele i pitanje zajmovi i potpore. Nekoliko govornika istaknulo je kako VFO i plan oporavka vide kao paket. Mnogi su ministri naglasili važnost postizanja sporazuma što je prije moguće.

Odnosi EU-a i Velike Britanije 

Ministri su također razgovarali o odnosima EU-a i Velike Britanije. Michel Barnier upoznao ih je o stanju pregovora i o provedbi sporazuma o povlačenju.

Ministri su se upoznali s informacijama i potvrdili njihovu jednoglasnu potporu i povjerenje u glavnog pregovarača s EU-om. Naglasili su važnost pune provedbe sporazuma o povlačenju dviju strana.

16. lipnja 2020. čelnici EU-a i Velike Britanije sastali su se putem video konferencije kako bi razgovarali o međusobnim odnosima. Dogovorili su se da će intenzivirati pregovore o budućem partnerstvu s ciljem sklapanja i ratifikacije sporazuma do kraja 2020. Pregovarački krugovi održat će se u srpnju, kolovozu i rujnu.

Program predsjedavanja triom 

Dolazeći trio predsjedništva Vijeća (Njemačka, Portugal i Slovenija) predstavio je ministrima 18-mjesečni program Vijeća koji traje od 1. srpnja 2020. do 31. prosinca 2021. godine.

Na sadržaj programa utječe posvećenost rješavanju krize i oporavka COVID-19. Zasnovan je na glavnim prioritetima navedenim u strateškom programu za 2019. -2424. o kojem su se lideri EU-a dogovorili prošle godine:

  • zaštita građana i sloboda
  • razvijanje snažne i živahne ekonomske baze
  • gradeći klimatsko neutralnu, zelenu, fer i socijalnu Europu
  • promicanje europskih interesa i vrijednosti na globalnoj sceni

Program također naglašava važnost što skorijeg postizanja sporazuma o sljedećem VFO-u i s njim povezanih sektorskih programa te nastojanja za sveobuhvatnim partnerstvom s Velikom Britanijom do kraja 2020. godine.

Očekuje se da će 18-mjesečni program odobriti Vijeće nakon videokonferencije u pisanom postupku.

Na kraju videokonferencije hrvatsko je predsjedništvo objavilo priopćenje za javnost.

Bila je čast i privilegija predsjedati Vijećem za opće poslove za vrijeme krize bez presedana za EU. Moramo zajedno krenuti naprijed i pronaći snažan odgovor kako bismo postigli brzi ekonomski i socijalni oporavak. Ipak ne sumnjam da smo, kako slogan našeg Predsjedništva kaže „jaka Europa u svijetu izazova“ i da ćemo taj izazov prevladati, oporaviti i dalje razvijati u korist EU, njegovih država članica i njihovih građana, izjavila je

Andreja Metelko-Zgombić, hrvatska državna tajnica za europska pitanja

  

vrh stranice