Ukrajina: Vijeće odobrilo brzo oslobađanje kohezijskih sredstava za pomoć izbjeglicama

17.03.2022.

Vijeće je jučer (16.3.2022.)  potvrdilo zakonodavni prijedlog kojim će se mobilizirati sredstva kohezijske politike za pomoć izbjeglicama koji bježe od vojne agresije Rusije. Tom će se mjerom ojačati i trenutačni napori država članica u borbi protiv proširenog učinka pandemije bolesti COVID-19.

Prijedlogom djelovanja kohezijske politike za izbjeglice u Europi (CARE) mijenjaju se dva zakonodavna akta kako bi se u obzir uzele izvanredne i ciljane promjene cjelokupnog pravnog okvira za razdoblje 2014. – 2020. kojim se uređuju europski strukturni i investicijski fondovi te Fond europske pomoći za najpotrebitije (FEAD).

Njime se ujedno uvodi dodatna fleksibilnost u preraspodjeli sredstava i za jednu obračunsku godinu produljuje stopostotno financiranje kohezijskih programa iz proračuna EU-a, što je mjera koja je prvotno uvedena 2020. kako bi se pomoglo u oporavku od bolesti COVID-19.

To znači da će države članice moći ubrzati raspodjelu svih neprogramiranih sredstava iz razdoblja 2014. – 2020. Osim toga, mogu iskoristiti tranšu od 10 milijardi eura za 2022. u okviru inicijative REACT-EU, jednog od najvećih programa EU-a za javna ulaganja nakon pandemije.

 

Glavni su elementi prijedloga sljedeći:

  • dodatna fleksibilnost za prijenos sredstava među programima u okviru Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda za savladavanje migracijskih izazova koji su posljedica vojne agresije Rusije
  • nova fleksibilnost u izmjeni programâ u okviru Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD)
  • kao datum početka za sve mjere prihvatljive za financiranje u okviru CARE-a utvrđen je 24. veljače 2022., datum početka ruske invazije.
  • produljenje stopostotnog financiranja iz proračuna EU-a za obračunsku godinu 2021. – 2022. Kako bi se poštovale gornje granice za plaćanja u 2022. i 2023., ukupna dodatna plaćanja ograničit će se na 5 milijardi eura u 2022. i milijardu eura u 2023.

Imajući na umu hitnost zbog učinka priljeva izbjeglica na ljude i gospodarstvo, Vijeće je potvrdilo tekst prijedloga bez izmjena.

 

Kontekst i sljedeći koraci

Europska komisija predložila je 8. ožujka Uredbu o CARE-u. Prijedlogom se nastoji smanjiti opterećenje na nacionalne i regionalne proračune zbog dosad nezabilježenog migracijskog pritiska, posebno u istočnim regijama EU-a, koji je posljedica ničim izazvane ruske agresije na Ukrajinu. U obzir se uzima i prošireni učinak pandemije bolesti COVID-19 na EU u cjelini.

U Izjavi iz Versaillesa, usvojenoj na sastanku održanome 10. i 11. ožujka, čelnici EU-a pozvali su na to da se „sredstva hitno stave na raspolaganje brzim donošenjem prijedloga djelovanja kohezijske politike za izbjeglice u Europi (CARE) i u okviru ReactEU-a”.

Nakon što je Vijeće jučer potvrdilo prijedlog, očekuje se da će Europski parlament primijeniti hitni postupak za njegovo odobrenje. Očekuje se da će zakonodavni akt biti donesen početkom travnja i stupit će na snagu s trenutačnim učinkom.

 

Prijedlog u pogledu djelovanja kohezijske politike za izbjeglice u Europi (CARE)

 

vrh stranice