U Osijeku održan znanstveno-stručni skup na temu: Razvojna transformacija Slavonije

27.02.2024.

27. veljače 2024. godine u Osijeku na Ekonomskom fakultetu održan je I. Znanstveno-stručni dijalog pod nazivom „Regionalni razvoj u Hrvatskoj: razvojna transformacija Slavonije“. Uz glavnog organizatora, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, partneri na događaju su bili Ekonomski fakultet u Osijeku, Zavod za znanstveni i umjetnički rad u Osijeku – HAZU, Hrvatska udruga poslodavaca i Hrvatsko društvo ekonomista.

Na skupu se raspravljalo o Slavoniji i Baranji, prilikama koje pružaju zelena i digitalna tranzicija, ali i potrebi ravnomjernog razvoja svih dijelova zemlje. Slijedom toga, ministar Šime Erlić, u uvodnoj prezentaciji napomeno kako su promjene već vidljive jer je od 2013. godine BDP per capita u Slavoniji porastao za 50 posto, a zadnje dvije godine u regiji Panonska Hrvatska rast BDP-a je iznad četiri posto, što je iznad prosjeka EU-a. Podsjetio je na projekte koji su realizirani u posljednjih šest - sedam godina, kao što su gospodarski i regionalni distribucijski centri, prometnice ili prometni koridor 5C. To su investicije kojima za realizaciju treba nekoliko godina, ali promjene su na BDP-u, izvozu i povećanju ulaganja u dugotrajnu materijalnu imovinu, što je pokazatelj rasta investicija u Slavoniji. U posljednjih 12 kvartala Hrvatska po BDP-u per capita raste, napominjući da otkad smo ušli u Eurupsku uniju iznosio je 61 posto BDP-a EU, sada smo na 73 posto.

U tematskoj raspravi o izazovima i perspektivama razvojne tranzicije Slavonije, koja je uslijedila nakon prezentacije sudjelovali su: zastupnica u Hrvatskom saboru Nataša Tramišak, zamjenik gradonačelnika Osijeka dr.sc. Dragan Vulin, direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber, i predsjednica Katedre za opću ekonomiju Ekonomskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Đula Borozan, uz moderiranje prof. dr.sc. Nataše Drvenkar s Ekonomskog fakulteta u Osijeku.  Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber založila se reformu pravosuđa i uprave, smanjivanje broja ljudi u javnoj i državnoj upravi i reformu zdravstva, te I ovom prigodom napomenula da HUP traži porezno rasterećenje i fokus na poduzetništvo, koje stvara dodanu vrijednost. Nadalje, istaknula je kako su u Slavoniji vidljivi pozitivni pomaci koji su rezultat istosmjernog promišljanja države i poduzetnika te stavljanja naglaska na porezno rasterećenje i investicije, ali i povećanje poduzetničkog ozračja. Vidljivo je to, kaže, u brojkama, s obzirom da se bilježi povećanje izvoza od 70% te volumen investicija od 30%, a veseli i podatak da u Osijeku raste broj doseljenih stanovnika.

vrh stranice