Suzbijanje monopola: Komisija poziva na komentiranje nacrta revidiranih pravila o sporazumima o horizontalnoj suradnji između poduzeća

01.03.2022.

Europska komisija danas (1.3. 2022.) je pokrenula javno savjetovanje i pozvala sve zainteresirane da komentiraju nacrt dvaju revidiranih uredbi o skupnom horizontalnom izuzeću (Uredba o skupnom izuzeću za sporazume o istraživanju i razvoju i Uredba o skupnom izuzeću za sporazume o specijalizaciji) i nacrt revidiranih horizontalnih smjernica.

Nacrti revidiranih uredbi o skupnom horizontalnom izuzeću i horizontalnih smjernica izrađeni su nakon postupka preispitivanja i evaluacije pokrenutog u rujnu 2019. Cilj je prilagoditi postojeća pravila u određenim područjima za koja je evaluacijom utvrđeno da nisu u potpunosti prilagođena gospodarskim i društvenim kretanjima u posljednjih deset godina, kao što su digitalna i zelena tranzicija. Nadalje, neke odredbe iz uredbi o skupnom horizontalnom izuzeću smatrale su se krutima i složenima, a razina pravne sigurnosti koju su pružale horizontalne smjernice smatrala se neujednačenom za različite vrste obuhvaćenih sporazuma o horizontalnoj suradnji.

Kako je detaljnije objašnjeno u napomeni s objašnjenjima priloženoj nacrtima revidiranih uredbi o skupnom horizontalnom izuzeću i horizontalnih smjernica, predloženim izmjenama nastoji se postići sljedeće:

  • olakšati suradnju poduzeća u područjima kao što su istraživanje i razvoj i proizvodnja tako što će se: i. pojasniti tekst uredbi o skupnom horizontalnom izuzeću i horizontalnih smjernica ii. dodati nove smjernice o primjeni uredbi o skupnom horizontalnom izuzeću i iii. malo proširiti područje primjene Uredbe o skupnom izuzeću za sporazume o specijalizaciji kako bi se obuhvatili, primjerice, jednostrani sporazumi o specijalizaciji između više od dvije strane
  • osigurati trajnu učinkovitu zaštitu tržišnog natjecanja tako što će se od pravila EU-a o tržišnom natjecanju izuzeti i. sporazumi o istraživanju i razvoju koji se odnose na potpuno nove proizvode, tehnologije i procese i ii. rad u području istraživanja i razvoja koji je usmjeren prema posebnom cilju, ali još nije definiran proizvod ili tehnologija. Do tog će izuzeća doći samo ako postoje dostatni usporedivi konkurentski napori u području istraživanja i razvoja.
  • uključiti novo poglavlje o ocjeni horizontalnih sporazuma kojima se nastoje ostvariti ciljevi održivosti te nove smjernice o razmjeni podataka, sporazumima o dijeljenju mobilne infrastrukture i konzorcijima koji sudjeluju u nadmetanju
  • pojednostavniti administrativni nadzor koji provode Europska komisija i nacionalna tijela nadležna za tržišno natjecanje tako što će se racionalizirati i ažurirati opći okvir za ocjenjivanje sporazuma o horizontalnoj suradnji.

 

Zainteresirane strane pozivaju se da dostave svoje komentare na nacrt pravila do 26. travnja 2022.

Kontekst preispitivanja

Komisija je u svibnju 2021. objavila radni dokument službi Komisije u kojem su navedeni rezultati evaluacije postojećih uredbi o skupnom horizontalnom izuzeću i horizontalnih smjernica. Evaluacija je pokazala da su uredbe o skupnom horizontalnom izuzeću i horizontalne smjernice korisni instrumenti te da su i dalje relevantni za zainteresirane strane. U okviru evaluacije ipak su utvrđena područja u kojima su moguća poboljšanja učinkovitosti, relevantnosti i usklađenosti te dijelovi u kojima je tekst uredbi o skupnom horizontalnom izuzeću i horizontalnih smjernica nedovoljno jasan, previše krut ili ga je teško tumačiti.

Nakon te evaluacije Komisija je u lipnju 2021. pokrenula procjenu učinka tijekom koje je prikupila dodatne dokaze o područjima u kojima su potrebna poboljšanja, među ostalim putem otvorenog javnog savjetovanja, nekoliko ciljanih upitnika i radionica te savjetovanja s nacionalnim tijelima nadležnima za tržišno natjecanje. Osim toga, Komisija je od pet stručnjaka zatražila popratne studije o posebnim temama povezanima s uredbama o skupnom horizontalnom izuzeću, sporazumima o zajedničkoj nabavi i sporazumima o održivosti.

Komisija danas objavljuje i popratne studije stručnjaka.

 

Osnovne informacije o uredbama o skupnom horizontalnom izuzeću

Horizontalni sporazumi o suradnji dvaju ili više konkurenata koji posluju na istoj razini na tržištu mogu dovesti do znatnih gospodarskih koristi i koristi za održivost, posebno ako poduzeća kombiniraju komplementarne aktivnosti, vještine ili imovinu. Horizontalna suradnja može pridonijeti podjeli rizika, uštedi troškova, povećanju ulaganja, udruživanju znanja i iskustva, poboljšanju kvalitete i raznolikosti proizvoda te ubrzanju inovacija. Može biti pridonijeti i ublažavanju nestašica i poremećaja u lancima opskrbe ili smanjenju ovisnosti o određenim proizvodima, uslugama i tehnologijama.

Horizontalna suradnja kojom se potiče tržišno natjecanje u područjima kao što su sporazumi o istraživanju i razvoju te specijalizaciji koji su obuhvaćeni uredbama o skupnom horizontalnom izuzeću ključna je za digitalnu i zelenu tranziciju i može pridonijeti dobrom funkcioniranju unutarnjeg tržišta. U uredbama o skupnom horizontalnom izuzeću utvrđeno je da su sporazumi o istraživanju i razvoju te specijalizaciji koji ispunjavaju određene uvjete izuzeti od primjene članka 101. stavka 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije („UFEU”) jer se pretpostavlja da ispunjavaju zahtjeve iz članka 101. stavka 3. UFEU-a. Na temelju članka 101. stavka 3. UFEU-a takvi sporazumu mogu se proglasiti spojivima s jedinstvenim tržištem pod uvjetom da se njima pridonosi poboljšanju proizvodnje ili distribucije robe ili promicanju tehničkog ili gospodarskog napretka, a da se potrošačima istodobno omogući pravedan udio u koristima koje iz toga proizlaze bez onemogućavanja tržišnog natjecanja.

Uredbama o skupnom horizontalnom izuzeću stoga se pokrivaju te kategorije sporazuma. U horizontalnim smjernicama navedene su smjernice za tumačenje i primjenu uredaba o skupnom horizontalnom izuzeću te za samoprocjenu usklađenosti s člankom 101. stavkom 1. i člankom 101. stavkom 3. UFEU-a u području istraživanja i razvoja te specijalizacije, ali i za druge vrste sporazuma o horizontalnoj suradnji koji nisu obuhvaćeni uredbama o skupnom horizontalnom izuzeću. To uključuje ugovore o kupnji, stavljanju na tržište, standardizaciji i ugovore sa standardnim odredbama, ali i općenito razmjenu informacija.

Dodatne informacije dostupne su na biserka.sladovic@hup.hr ili na stranicama EK.

 

vrh stranice