27.11.2018.
27. studenog 2018. Europska komisija je objavila dvije studije koje naglašavaju sve veću važnost izvoza EU za mogućnosti zapošljavanja u Europi i šire.
Glavni podaci:
- Izvoz EU-a u svijet važniji je nego ikad, podržavajući 36 milijuna radnih mjesta diljem Europe, dvije trećine više nego 2000. godine.
- Pored toga, izvoz EU u svijetu stvara 2,3 bilijuna dolara dodane vrijednosti u EU.
- Od početka rada ove Komisije u 2014. godini, broj radnih mjesta podržanih izvozom povećan je za 3,5 milijuna.
- Ti su poslovi u prosjeku 12% bolje plaćen od poslova u ostatku gospodarstva.
Podaci za Hrvatsku:
• Izvoz u zemlje izvan EU-a podupire 393 tisuće radnih mjesta u Hrvatskoj.
• Još 46 tisuća Hrvata rade na poslovima vezanim uz izvoz iz drugih zemalja EU u zemlje izvan EU.
• To znači da 27% radnih mjesta u Hrvatskoj ovisi o trgovini s EU.
• Hrvatski izvoz u zemlje izvan EU podržava više od 28 tisuća radnih mjesta u ostatku EU.
Povjerenica za trgovinu Cecilia Malmström izjavila je: "Ovom studijom pojašnjeno je da trgovina znači radna mjesta, a izvoz iz EU u svijet podupire živote sve većeg broja građana u svakom kutku Europe, dok vanjska trgovina EU također podupire milijune radnih mjesta daleko izvan granica EU-a, uključujući i zemlje u razvoju, pa evo još više dokaza da trgovina može biti win-win: ono što e dobro za nas, dobro je za naše partnere diljem svijeta."
Izvješće, objavljeno tijekom Dana trgovinske politike EU, sadrži detaljne podatke o rezultatima za svaku državu članicu EU. Izvoz stvara i podržava poslove diljem EU, a brojevi se povećavaju. Najveća povećanja zabilježene su od 2000. godine u Bugarskoj (+ 312%), Slovačkoj (+ 213%), Portugalu (+ 172%), Litvi (+ 153%), Irskoj (+ 147%), i Latviji (+ 138%).
Brojke naglašavaju važan pozitivan učinak prelijevanja izvoza u svijet. Kada izvoznici EU-a u jednoj državi članici dobro rade, radnici u drugim državama članicama također imaju koristi. To je zato što tvrtke koje pružaju robu i usluge duž dobavnog lanca također dobivaju kada njihov krajnji kupac prodaje konačni proizvod u inozemstvu. Primjerice, francuski izvoz u ostatak svijeta podržava oko 627.000 radnih mjesta u drugim državama članicama EU.
Konačno, izvoz EU-a u zemlje širom svijeta podržava gotovo 20 milijuna radnih mjesta izvan EU. Ovi su poslovi više nego udvostručeni od 2000. Na primjer, više od milijun radnih mjesta u Sjedinjenim Američkim Državama podupire proizvodnja američkih dobara i usluga koje su ugrađene u EU izvoz kroz globalne dobavne lance.
Istraživanje također ističe ravnotežu spolova, zaključujući da gotovo 14 milijuna žena ima posla u trgovini EU.
Studije se nalaze na poveznicama:
Pozadina:
Europska komisija je identificirala trgovinsku politiku kao temeljnu komponentu strategije Europske unije 2020. S obzirom na brzorastuće kretanje globalne ekonomije, važnije je nego ikad da se u potpunosti shvati kako trgovinski tokovi utječu na zapošljavanje. To se može učiniti samo prikupljanjem sveobuhvatnih, pouzdanih i usporedivih informacija i analiza kako bi se podržalo oblikovanje politika temeljeno na dokazima.
Zajednički istraživački centar Europske komisije (JRC) i Opća uprava za trgovinu Komisije su surađivali u izradi publikacije koja ima za cilj biti vrijedan alat za trgovinske odluke i istraživače.
Slijedom prvog izdanja 2015. godine, izvješće sadrži niz pokazatelja koji detaljno ilustriraju odnos između trgovine i zapošljavanja za cijelu EU i za svaku državu članicu EU koja koristi novu bazu podataka Svjetske izlazne proizvodnje za 2016. godinu kao glavni izvor podataka.
Ove informacije nadopunjuju se podacima o zapošljavanju po dobi, vještini i spolu. Svi se pokazatelji odnose na izvoz EU-a u ostatak svijeta kako bi odražavali opseg politike trgovine EU.
Dodatne informacije možete naći na poveznicama: