Socijalno vijeće za turizam raspravilo mjere za edukaciju i zadržavanje radnika u turizmu

04.10.2022.

Socijalno vijeće za turizam održalo je početkom listopada 2022. svoju 27. sjednicu na kojoj su predstavnici poslodavaca i sindikata, u sklopu mjera i priprema turističkog sektora za zapošljavanje radnika u 2023. godini, razgovarali o tome koje su ključne mjere za edukaciju i zadržavanje radnika u sektoru turizma.

Činjenica je da je sve manje kvalificiranih radnika i sve je veća potreba ulaganja poslodavaca u pripremu i edukaciju kadrova te je stoga prezentiran prijedlog uvođenja programa reskilliniga/upskillinga za deficitarna zanimanja u ugostiteljstvu: kuhar, konobar, sobarica i recepcionar.

Članovi Vijeća međusobno su razmijenili iskustva o uvjetima rada i zapošljavanja u sektoru turizma tijekom ove sezone. Posebna pažnja posvećena je pitanju modifikacije mjere Stalni sezonac s ciljem veće stabilnosti i poticanja zadržavanja lokalnih radnika za stalno. Mjera Stalni sezonac je praktički jedina usmjerena na lokalne zaposlenike i ukoliko se njih želi zadržati u Republici Hrvatskoj potrebno je ovu mjeru učiniti atraktivnijom u vidu povećanja naknada. Također je važno nadograditi ovu mjeru vezano uz novu mogućnost zapošljavanja stalnih sezonaca na neodređeno vrijeme. Naime, kako predviđene izmjene Zakona o radu neće automatski dovesti do zapošljavanja stalnih sezonaca na neodređeno vrijeme – potrebna je i tu određena potpora i mjera koja će biti poticajna za poslodavce i stalne sezonce.

Od strane predstavnika sindikata istaknuto je kako je glavni cilj i pitanje – kako dignuti plaće radnicima te je u tom kontekstu prioritetna mjera poreznog rasterećenja plaća kroz rast osobnog odbitka i smanjenje poreza na dohodak. Također je važno pojačati kontrole i nakon definiranja minimalne plaće RH za 2023. godinu krenuti u pregovore s ciljem uređenja minimalnih plaća u ugostiteljstvu kroz granski kolektivni ugovor.

Sezonalnost ostaje odrednica hrvatskog turizma što je otegotna okolnost za razvoj i zadržavanje radnika u turizmu. Stoga je važno puno veći naglasak u novoj strategiji razvoja turizma staviti na radnike jer bez ljudi nema održivog razvoja ni kvalitete usluge.

Sjednica je zaključena s dogovorom inicijative Socijalnog vijeća za turizma prema resornim ministarstvima, a fokus će pritom biti na sljedeće mjere usmjerene na unaprjeđenje uvjeta rada  i zapošljavanja u sektoru turizma za naredno razdoblje:

Ø  Porezno rasterećenje s ciljem povećanja neto-plaća radnika u turizmu kroz povećanje osobnog odbitka i smanjenje stopa poreza na dohodak,

Ø  Edukacija kadrova u turizmu – program reskillinga/upskillinga s ciljem unaprjeđenja stručnih znanja prvenstveno za deficitarna zanimanja kuhara, konobara, sobarice i recepcionara,

Ø  Nadogradnja potpora za usavršavanje s ciljem edukacije novih radnika i ugostiteljstvu te unaprjeđenje mjere Stalni sezonac koja je jedina i primarno namijenjena stabilnosti radnih mjesta domicilnih radnika u turizmu.

vrh stranice